ew
Przeładunki w polskich portach wzrosły w pierwszym kwartale tego roku o 20,1 proc., do 22,1 mln ton - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Najwięcej, bo o 47,5 proc. wzrosły przeładunki w Gdańsku.
"Zwiększyła się masa przeładunków wszystkich rodzajów ładunków, w tym najbardziej tak zwanych pozostałych ładunków drobnicowych (o 53,1 proc.) oraz kontenerów (o 44,5 proc. Wielkość ładunków masowych ciekłych zwiększyła się o 16,4 proc. (w tym ropy naftowej – o 16,1 proc.), masowych suchych – o 8,8 proc. (w tym węgla i koksu o 88,4 proc., po głębokim spadku przed rokiem), a ładunków tocznych o 8,0 proc." - podał GUS.
Według urzędu w większości portów w I kwartale 2018 roku przeładowano więcej ładunków niż przed rokiem, z wyjątkiem Polic, gdzie zanotowano spadek o 16,6 proc., do 0,4 mln ton.
Z kolei w Gdańsku wielkość przeładunków zwiększyła się o 47,5 proc., do 10,9 mln ton, wobec spadku przed rokiem. W porcie Gdynia wielkość przeładunków wzrosła o 3,8 proc. (do 4,7 mln ton), w Świnoujściu – o 1,0 proc., do 3,8 mln ton, a w Szczecinie – o 0,5 proc., do 2,2 mln ton.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe