• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Kongres gospodarczy: Via Carpatia powinna być w sieci TEN-T

pc

28.09.2017 15:50 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kongres gospodarczy: Via Carpatia powinna być w sieci TEN-T
Kongres gospodarczy: Via Carpatia powinna być w sieci TEN-T - GospodarkaMorska.pl

Planowana trasa S19 powinna być wpisana do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, by były na nią pieniądze z UE, inaczej Polsce będzie trudno ją zbudować - mówili w czwartek uczestnicy kończącego się w Białymstoku IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

O Via Carpatia z północy na południe Europy mówili przedstawiciele samorządów województwa podlaskiego i podkarpackiego oraz firm budowlanych, które realizują w Polsce i za granicą różne inwestycje infrastrukturalne. Wbrew zapowiedziom nie dotarł dyrektor Dyrekcji Generalnej Dróg Krajowych i Autostrad.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz dyrektor departamentu dróg i publicznego transportu drogowego w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Lesław Kornak podkreślali, że S19 z północy na południe Europy dla wszystkich regionów wschodnich w Polsce to droga kluczowa, "szkielet i kręgosłup" transportowy istotny dla rozwoju.

"Dużo przed nami przede wszystkim ze strony rządu. Są decyzje, ale (...) ja uważam, że bez środków europejskich i wpisania tego korytarza do priorytetów Europy (...), szybko nie zbudujemy tej drogi w naszym kraju" - mówił podczas debaty marszałek Leszczyński.

Zaznaczył, że np. na odcinku Lublin-Białystok są zaawansowane prace planistyczne, ale ma nadzieję, że szybko będą uzgodnienia. Marszałek mówił, że "jest szereg problemów". "Nie ma naprawdę konsensusu społecznego, gdzie ma się łączyć Via Carpatia z Via Baltica (droga S61)" - powiedział Leszczyński. Wymienił spory o przebieg tej trasy od Białegostoku na północ - czy w stronę Ełku (warmińsko-mazurskie jak chce tego rząd), czy przez Augustów, bo też są takie oczekiwania w regionie ze strony części mieszkańców i samorządów, czy też od Białegostoku w stronę granicy w Kuźnicy.

Leszczyński powiedział, że mimo wszystko "jest dobrej myśli", jeśli chodzi o powstanie Via Carpatia, ale potrzebna jest szeroka współpraca by "ta inwestycja została jak nie teraz to w najbliższej przyszłości wykonana".

"Dobrze, że rząd podjął się tego, jest realizacja, są plany, ale cały czas musimy lobbować, żeby był to europejski korytarz transportowy i takie działania też są podejmowane" - mówił marszałek. Dodał, że regiony starają się, by w UE takie decyzje zostały podjęte.

Lesław Kornak z podkarpackiego urzędu marszałkowskiego przypomniał o licznych porozumieniach międzynarodowych na rzecz tej drogi. Mówił, że cała międzynarodowa trasa ma 3,4 tys. km, biegnie przez kraje, gdzie mieszka 95 mln ludzi- najbardziej zaawansowana jest na Węgrzech - i brakuje jej w sieci TEN-T.

Przedstawiciele firm Budimex, Mostostal Warszawa, Unibep podkreślali, że obserwują przetargi związane z realizacją takich inwestycji, jak S19 i są nimi zainteresowane. Tylko w Podlaskiem do realizacji ma być w planie - jak mówili - 469 km dróg szybkiego ruchu. Interesują się także przetargami na S19 w innych krajach, np. na Litwie czy Słowacji.

I firmy i samorządowcy podkreślali, że obecnie na rynku budowlanym jest "spiętrzenie" robót związane z wykorzystywaniem funduszy unijnych, rosną koszty, a to może przedłużyć czas realizacji inwestycji. Niektórzy podwykonawcy mówili o braku pracowników.

Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39275,00 $ tona 1,10% 25 paź
 Cynk 3510,00 $ tona 0,46% 25 paź
 Aluminium 2916,00 $ tona -0,98% 25 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.