jk
12 września operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System uruchomi nowy gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice. To zakończenie budowy dolnośląskiej części gazowego korytarza Północ-Południe - poinformował rzecznik spółki Tomasz Pietrasieński.
Gazociąg ma 14 km długości i średnicę 1000 mm. Przebiega przez dolnośląskie gminy Zawonia i Krośnice. To część korytarza, który docelowo pozwali na pełną integrację infrastruktury przesyłowej gazu w tej części Europy. Wartość inwestycji to 91 mln zł, z czego 47,7 mln zł pochodzi z dofinansowania z UE.
Korytarz Północ-Południe to europejski projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status taki ma kilka innych inwestycji Gaz-Systemu, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z gazociągu jamalskiego oraz połączenie Polska-Słowacja.
Korytarz ma mieć dwie nitki - wschodnią i zachodnią. Nitka zachodnia, w skład której wejdzie gazociąg Czeszów-Wierzchowice ma docelowo połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe, poprzez południową Polskę, Czechy i Węgry z planowanym terminalem LNG Krk w Chorwacji. Głównym celem budowy zachodniej nitki korytarza jest zwiększenie możliwości przesyłu gazu między Polską i Czechami, dzięki rozbudowie systemów przesyłowych po obu stronach granicy oraz budowie nowego interkonektora. Dzięki temu gaz będzie mógł płynąć w obydwu kierunkach.
Według informacji Gaz-Systemu, uruchomienie nowego gazociągu - obok poprawy w całym kraju stopnia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji - przyniesie szereg innych korzyści, takich jak zagospodarowanie nadwyżek gazu importowanego z Niemiec, połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z aglomeracjami Dolnego i Górnego Śląska, poprawienie niezawodności oraz elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej
Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?
Rusza tramwaj wodny po Zatoce Gdańskiej. Ile zapłacimy za bilet?
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe