• <

Pomorskie: Ponad 3 tys. nowych miejsc pracy w 2017 r.

mk

11.01.2018 22:53 Źródło: PAP
Strona główna Pomorskie: Ponad 3 tys. nowych miejsc pracy w 2017 r.
Pomorskie: Ponad 3 tys. nowych miejsc pracy w 2017 r. - GospodarkaMorska.pl

Ponad 3 tys. nowych miejsc pracy powstało w 2017 r. w województwie pomorskim dzięki 14 inwestycjom zrealizowanym z pomocą Invest in Pomerania. Ok. 1,4 tys. miejsc powstało w centrach biznesu.

„2017 rok był rekordowy pod względem nowych miejsc pracy i inwestycji dla przemysłu” – podkreślił Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania - inicjatywy non-profit oferującej kompleksową obsługę inwestycji zagranicznych. Dla działającej od siedmiu lat inicjatywy był to najlepszy rok. Od 2011 zespół Invest in Pomerania obsłużył 805 zapytań inwestorskich, które zaowocowały 83 zakończonymi projektami.

Invest in Pomerania poinformowała, że według Milken Institute Pomorskie jest na czwartym miejscu wśród najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Europy. Jednym z kryteriów oceny był całkowity wzrost miejsc pracy w ostatnich siedmiu latach. Pod tym względem województwo uplasowało się na drugim miejscu spośród przebadanych regionów.

Poinformowano, że w 2017 r. ponad 1,6 tys. miejsc pracy powstało dzięki rozbudowie już istniejących zakładów elektronicznych w Kwidzynie, Lacroix Electronics i Jabil oraz Flex w Tczewie. Swój zakład w Baninie otworzyła spółka Control Solutions (branża automotive) a niedaleko Chwaszczyna Ultrafog - szwedzki producent systemów przeciwpożarowych dla sektora morskiego buduje zakład produkcyjny, gdzie znajdzie się m.in. stanowisko badawcze i testowe, drugie tego typu w Europie.

Najszybciej rozwijającą się gałęzią pomorskiego biznesu jest branża usług wspólnych. W sektorze BSS (usług dla biznesu) w ubiegłym roku powstało ponad 1,4 tys. miejsc pracy, głównie w centrach usług wspólnych oraz placówkach badawczo-rozwojowych. Swoje centra otworzyli m.in. austriacki Swarovski, japoński Ricoh oraz In4mo i Benetel.

W minionych siedmiu latach bezrobocie w województwie spadło z 13,2 proc. do 5,5 proc. i obecnie jest 1 procent mniejsze niż ogólna stopa bezrobocia w Polsce. Województwo pomorskie odnotowało także drugi najwyższy wzrost liczby pracujących w kraju - w II kwartale 2017 roku wyniósł on 23,8 proc. (w porównaniu do całości kraju: 5,7 proc.). Obecnie liczba zatrudnionych jest o prawie trzysta tysięcy wyższa niż w 2011 roku. W Trójmieście z każdym rokiem wzrasta liczba pracowników z kraju i zagranicy, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę ze względu na atrakcyjne oferty pracy.

Zastępca dyrektora Invest in Pomerania, Marcin Grzegory zauważa, że „rozwijający się rynek stwarza dalsze zapotrzebowanie na pracowników, już nie tylko w branży IT, ale także w produkcji”. Invest in Pomerania realizuje kampanię "Live more. Pomerania", której celem jest wszechstronna promocja województwa wśród potencjalnych pracowników spoza regionu. Kampania ma być realizowana przez najbliższych kilka lat.

Invest in Pomerania podejmuje też starania mające na celu dostosowanie programów kształcenia do aktualnych wymagań rynku. Przykładem może być pilotażowy program „Practice Your Future”, w którym przedstawiciele pomorskich firm prowadzili wykłady dedykowane przyszłym absolwentom Politechniki Gdańskiej.

Tyborowski powiedział PAP, że Invest in Pomerania szacuje, że w 2018 r. powinno się udać zrealizować około dziesięciu projektów inwestycyjnych, które mogą przyczynić się do powstania ok. dwóch tysięcy nowych miejsc pracy. „Rok 2018 rozpoczynamy już z trzema firmami, które podjęły decyzje inwestycyjne. Projekty te ogłosimy prawdopodobnie w pierwszej połowie roku” – ujawniła Anna Rajzer z Invest in Pomerania. Dodała, że trwają rozmowy „z kilkoma innymi przedsiębiorstwami”.

W nadchodzącym roku Invest in Pomerania zapowiada rozwój systemu wsparcia dla branż produkcyjnych i logistyki poprzez uruchomienie zachęt inwestycyjnych dla MŚP oraz przygotowanie parków przemysłowych w ramach konkursu grantowego. Zakłada także dalszy rozwój sektora usług biznesowych.

Inicjatywa Invest in Pomerania koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza w ciągu siedmiu lat swojej działalności zrealizowała 83 projekty inwestycyjne, które przyczyniły się do powstania kilkunastu tysięcy nowych miejsc pracy. Z tego ok. 10 tys. powstało w sektorze usług dla biznesu (finansowych, księgowych, kadrowych czy rekrutacyjnych).

Invest In Pomerania wspiera inwestorów m.in. poprzez dostarczanie szczegółowych danych o regionie, w nawiązaniu kontaktu z władzami lokalnymi, organizuje też wizyty studyjne. Ponadto, aktywnie poszukuje firm, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane inwestycjami w regionie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.