• <

Okręty wojenne bez tajemnic (foto, wideo)

pc

11.12.2017 04:12 Źródło: własne
Strona główna Okręty wojenne bez tajemnic (foto, wideo)
Okręty wojenne bez tajemnic (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Filozofia projektowania, zasady klasyfikacji oraz działalność legislacyjna w procesie budowy okrętów wojennych. To tylko niektóre zagadnienia, z jakimi zapoznali się uczestnicy szkolenia „Prowadzenie nadzoru nad projektowaniem, budową i próbami okrętów wojennych” zorganizowanego przez Polski Rejestr Statków. Trzydniowy kurs zakończył się w miniony piątek.

– Jest to pierwszy program, który nawiązuje do wymogów, jakie pojawiły się w ostatnim czasie na temat modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Uczestnikami kursu są przedstawiciele stoczni, biur projektowych, oraz polskich sił zbrojnych – tłumaczy Andrzej Madejski, prezes PRS.

Wiedzą z uczestnikami dzielili się inspektorzy i specjaliści Polskiego Rejestru Statków. Przedstawiciele tego towarzystwa klasyfikacyjnego współpracowali m.in. przy powstawaniu najnowszego polskiego niszczyciela min ORP Kormoran. Obecnie nadzorują budowę 6 holowników dla Marynarki Wojennej.

– Chcemy przekazać swoje doświadczenie, wiedzę, jak również przygotować uczestników szkolenia do nowych wyzwań, które tworzą się wręcz z dnia na dzień, związanych z postępem technicznym. Rozwój mega jachtów, statków pasażerskich itd. niejako zbliża do pewnych wymagań, które związane są z projektowaniem i budową okrętów wojennych. A nasze doświadczenie wynika m.in. z przynależności do międzynarodowych grup, działających w zakresie normowania bezpieczeństwa okrętu wojennego – mówi Janusz Diling, dyrektor pionu nadzorów przemysłowych PRS.

Mowa o Stowarzyszeniu Klasyfikacji Okrętów Wojennych Krajów NATO (NSCA) oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bezpieczeństwa Okrętów Wojennych (INSA). Ich rolą jest tworzenie nowych przepisów bezpieczeństwa okrętów wojennych. W skład stowarzyszenia INSA wchodzą marynarki wojenne i towarzystwa klasyfikacyjne, a PRS jest jednym z jego założycieli.

Szkolenie związane z okrętami wojennymi cieszyło się dużą popularnością.

– To szkolenie jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom całej branży morskiej. Planujemy organizację drugiej edycji w I kwartale 2018 r. – zapowiada Michał Arciszewski, specjalista ds. marketingu i szkoleń PRS.

Nie tylko okręty wojenne

PRS od kilku lat organizuje szkolenia związane głównie z wdrażaniem nowych przepisów międzynarodowych oraz funkcjonowaniem już istniejących. Do tej pory seminaria dotyczyły m.in. stateczności statku, jak również zagrożeń na statkach pasażerskich typu ro-ro.

– W najbliższym czasie planujemy zorganizowanie seminarium na temat wdrożenia załącznika 5. konwencji MARPOL (międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki) – zapowiada Monika Warmowska, dyrektor pionu naukowo-badawczego PRS.

Polski Rejestr Statków został założony w 1936 r. Jest kontynuatorem działalności Polskiego Rejestru Żeglugi Śródlądowej. To instytucja o międzynarodowym zasięgu działania. Jako członek IACS oraz organizacja uznana przez 34 Administracje Morskie oraz Unię Europejską, PRS  wydaje dokumenty uznawane na całym świecie oraz wspiera rozwój okrętownictwa.

Dziękujemy za wysłane grafiki.