• <

Neutralizacja bomby lotniczej Tallboy - znamy szczegóły operacji

ew

02.10.2020 13:26 Źródło: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Strona główna Neutralizacja bomby lotniczej Tallboy - znamy szczegóły operacji
Neutralizacja bomby lotniczej Tallboy - znamy szczegóły operacji - GospodarkaMorska.pl

W dniach 12 - 16 października przeprowadzona zostanie neutralizacja największej bomby lotniczej znalezionej na terenie Polski. W operację zaangażowane będą wszystkie jednostki 8.Flotylli Obrony Wybrzeża, natomiast główny ciężar prac zostanie zrealizowany przez Grupę Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.

Operacja zaplanowana jest na cały tydzień od 12 – 16 października z dniami rezerwowymi do wykorzystania w zależności od warunków pogodowych oraz postępu prac.

W trakcie operacji obowiązywać będą następujące strefy bezpieczeństwa:
Do 2000 m – strefa zagrożenia dla życia i zdrowia.
Do 2500 m – strefa bezwzględnej ewakuacji.
Do 3000 m – strefa zakazu przebywania na przestrzeniach otwartych.
Do 16500 m - strefa niebezpieczna dla ludzi zanurzonych w wodzie.

Brytyjska bomba lotnicza Tallboy jest to jedna z największych konwencjonalnych bomb (druga w kolejności po bombie Grand Slam) zrzucanych podczas II wojny światowej. Jego masa całkowita to blisko 5400 kg, w tym 2400 kg materiału wybuchowego TORPEX o zwiększonej sile działania (co odpowiada prawie 3600 kg TNT). Bomby tego typu miały długość całkowitą 6,4 m, długość korpusu bez ogona 3,15 oraz średnicę 0,96 m. Określane były jako bomby głęboko-penetrujące. Służyły do niszczenia celów strategicznych. Korpus bomby zbudowany jest jako jednolity odlew ze stali o podwyższonej wytrzymałości. W 1945 roku w rejonie Świnoujścia bomby tego typu były zrzucane przez lotnictwo brytyjskie na niemiecki krążownik LUTZOW.

Dziękujemy za wysłane grafiki.