• <

III Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego w Szczecinie

07.06.2015 19:22 Źródło: własne
Strona główna III Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego w Szczecinie

W dniach 10-12 czerwca br. w Szczecinie, już po raz trzeci, odbędzie się  Międzynarodowy Kongres Morski. Towarzyszyć temu wydarzeniu będzie również już po raz trzeci) zebranie członków Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego. Stowarzyszenie zostało założone w czerwcu 2013 r., w Szczecinie, przy okazji I. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia był Związek Armatorów Polskich wespół z kancelarią prawną „Marek Czernis Kancelaria Radcy Prawnego” w Szczecinie. Intencją założycieli było reaktywowanie działalności Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego, które powstało jeszcze przed II wojną światową.

Jednym z najważniejszych celów Stowarzyszenia, skupiającego prawników specjalizujących się w prawie morskim, było przywrócenie członkostwa Polski w Międzynarodowym Komitecie Morskim (CMI) z siedzibą w Antwerpii, najstarszej na świecie pozarządowej organizacji. Członkami tej organizacji są stowarzyszenia prawnicze z ponad 50 krajów. Polska działała na forum tej organizacji do 1998 roku, właśnie poprzez Polskie Stowarzyszenie Prawa Morskiego. Wraz z zawieszeniem działalności Stowarzyszenia ustało nasze członkostwo w CMI. W dniu 1 października 2013 r., w Dublinie, Zgromadzenie Ogólne CMI podjęło jednogłośnie uchwałę o ponownym przyjęciu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego w poczet członków CMI.

Wspomnieć należy, iż od samego początku swojej działalności CMI brało  i bierze udział w tworzeniu wielu morskich konwencji międzynarodowych (np. Reguł Yorku-Antwerpii). Aktualny stan prac CMI dyskutowany jest na corocznych zgromadzeniach członków tej organizacji. W tym roku zebranie członków CMI (z udziałem przedstawicieli strony polskiej) odbędzie się w Stambule (w dniach 7-9 czerwca).  

Celami Stowarzyszenia są też popularyzacja i rozwój prawa morskiego, jego unifikacja, integracja środowiska prawników morskich, aktywna współpraca z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Morskiego, Komisją Prawa Morskiego PAN, Międzynarodową Organizacją Morską (IMO), Stowarzyszeniem Armatorów Unii Europejskiej (ECSA), a także aktywny udział i pomoc ekspercka w pracach Związku Armatorów Polskich, Komisji Sejmowych oraz Parlamentu Europejskiego.

Dziękujemy za wysłane grafiki.