• <

„Dar Młodzieży” wraca do Gdyni

09.09.2015 06:35 Źródło: własne
Strona główna „Dar Młodzieży” wraca do Gdyni
„Dar Młodzieży” wraca do Gdyni - GospodarkaMorska.pl

10 września żaglowiec wraca z ostatniej tegorocznej zagranicznej podróży szkoleniowej. Na pokładzie praktykę przechodzi 130 studentów Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni. Zaokrętowali przed tygodniem w Londynie, gdzie „Dar” uczestniczył w zlocie żaglowców, cumując na Tamizie.

Po wejściu do Gdyni, ta grupa studentów pozostanie jeszcze na statku przez 3 tygodnie, kontynuując zajęcia praktyczne, także podczas krótkich rejsów bałtyckich. Ostateczne zakończenie sezonu praktyk nastąpi 10 października.

Tegoroczny sezon szkoleniowy „Dar Młodzieży” rozpoczął 24 stycznia. Odbył w sumie 10 podróży szkoleniowych, odwiedził 12 zagranicznych portów, a poza Gdynią także Świnoujście. W obecną podróż „Dar Młodzieży” wyszedł z Gdyni 18 lipca. Uczestniczył w zlotach żaglowców w portach Kristiansand (N), Aalborg (Dk), Rostock (D), Bremerhaven (D), Amsterdam (Nl), gdzie nastąpiła zmiana załogi szkolnej. Miejsce studentów Wydziału Nawigacyjnego AMG, zajęła grupa lekarzy-kardiologów płynąca do Londynu (z zawinięciem po drodze do Den Helder) na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W Londynie zaokrętowano z kolei grupę studentów Wydziału Mechanicznego AMG, która prowadzi żaglowiec do Gdyni.

„Dar Młodzieży” uczestniczył także w dorocznych „urodzinach” portu Hamburg (8-10 maja) oraz w słynnej imprezie żeglarskiej Kieler Woche (26-27 czerwca). Na trasie Kristiansand – Aalborg brał udział w regatach Sail Training International, które niestety ze względu na bezwietrzną pogodę musiano przerwać. Natomiast nasi studenci przywieźli wiele trofeów zdobytych podczas rywalizacji w tradycyjnych załogowych turniejach lądowych. „Dar Młodzieży” zdobył także tytuł najlepiej utrzymanego żaglowca w duńskim Aalborgu.

Najdalszy rejs prowadził z Antwerpii do Praia da Vitoria w archipelagu Azorów ze studentami belgijskiej Akademii Morskiej. Uczelnia z Antwerpii, ceniąc morskie praktyki na „Darze”, wynajmuje nasz żaglowiec na miesięczne rejsy już od 2008 roku.  

W sumie w sezonie szkoleniowym 2015 szkolenie na żaglowcu przeszło 1260 osób, w tym:
550 studentów Akademii Morskiej w Gdyni
130 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie
320 uczniów średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia
130 studentów akademii Morskiej z Antwerpii  
70 żeglarzy i 60 lekarzy-kardiologów

Dziękujemy za wysłane grafiki.