• <

Barłomiej Czarciński wyruszył w samotny rejs dookoła świata

04.06.2016 21:04 Źródło: PAP
Strona główna Barłomiej Czarciński wyruszył w samotny rejs dookoła świata
Barłomiej Czarciński wyruszył w samotny rejs dookoła świata - GospodarkaMorska.pl

W samotny rejs dookoła świata wyruszył w sobotę z Gdańska kapitan Bartłomiej Czarciński; płynie na pokładzie niespełna ośmiometrowego jachtu "Perła", który sam przez sześć lat budował. Pokonanie 28 tys. mil morskich może potrwać ponad rok.

29-letni żeglarz z Kalisza wystartował w sobotę po południu z Górek Zachodnich, z Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Wcześniej przez sześć lat samodzielnie budował jacht o długości 7,8 m, na którym planuje opłynąć świat bez zawijania do portów.

"Zbudowanie jachtu, przygotowania, uzyskanie pieniędzy - to było najtrudniejsze, teraz sam rejs, to czysta przyjemność" - mówił dziennikarzom Czarciński. "Ja nie biję żadnego rekordu; nie pobiję rekordu prędkości, bo łódka jest malutka i prędkości małe osiąga, i ten rejs będzie długi jak na dzisiejsze czasy" - dodał.

Zaznaczył, że "nie jest to najmniejszy jacht, który opłynął świat, bo były mniejsze, sześciometrowe, nie jest też najmłodszym człowiekiem, który opłynął świat, bo Australijka w wieku 16 lat tego dokonała". "Zakładam, że ma to być przyjemność połączona ze sprawdzeniem pewnych rozwiązań, które na podstawie moich doświadczeń wymyśliłem sobie, chciałbym sprawdzić, czy konstrukcyjne rozwiązania, czy życie na jachcie są wykonalne właśnie takimi małymi środkami" - tłumaczył.

Czarciński chce popłynąć trasą kapitana Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak opłynął samotnie świat, wypływając z Polski. Dokonał tego na jachcie "Dar Przemyśla", który był prawie dwukrotnie większy od "Perły".

Żeglarz powiedział, że popłynie przez "cieśniny duńskie, kanał Angielski, cały Atlantyk na południe, wszystkie wyspy atlantyckie wschodnie lewą burtą, Azory, Madera, wyspy kanaryjskie i Zielonego Przylądka, potem łukiem pod Brazylię, przylądek Dobrej Nadziei, pod Australią, Nowa Zelandią, Horn i do góry z powrotem tą samą trasą, którą wypłynąłem w górę Atlantyku".

Jak podaje portal żeglarski, pierwszym Polakiem który opłynął glob "solo non stop pod wiatr trudniejszą trasą" był Tomasz Lewandowski na jachcie "Luka", który był jeszcze większy od "Daru Przemyśla".

W ocenie portalu plan Czarcińskiego jest jednym z najbardziej ambitnych i znaczących projektów żeglarskich ostatnich lat w Polsce i na świecie i jeśli zakończy się według założonych planów, żeglarz przejdzie do historii polskiego i światowego żeglarstwa.

Na pokład żeglarz zabrał jedzenie na 14 miesięcy, 400 litrów wody i dwie odsalarki do wody oraz wszystkie narzędzia, przy pomocy których zbudował jacht. Zabrał m.in. 350 dań obiadowych liofilizowanych i 5 kg owoców liofilizowanych.

Bartłomiej Czarciński, kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor PZŻ i PZMiNW, od kilkunastu lat zawodowo jest związany z żeglarstwem. Ostatnie siedem lat poświęcił na przygotowanie rejsu non stop dookoła świata.

Jak czytamy na stronie www.polacydookołaswiata.pl, w wieku 25 lat stwierdził, że czas najwyższy na realizację wyzwania, jakim jest opłyniecie świata na samodzielnie zbudowanej łódce. W ostatnich latach na wodzie spędzał średnio osiem miesięcy w roku.

Portal www.wkaliszu.pl podaje, że wyprawa Czarcińskiego jest wyjątkowa także ze względu na relacje, które kapitan będzie regularnie wysyłał z pokładu "Perły". Żeglarz zapewnia, że dzięki sprzętowi zakupionemu przez miasto Kalisz będzie to pionierskie przedsięwzięcie w skali kraju.

"Praktycznie w czasie rzeczywistym będę regularnie przekazywał krótkie materiały filmowe i fotograficzne" - obiecuje.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.