• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MF przygotowuje ustawę o działalności w Polsce brytyjskich podmiotów rynkowych po brexicie

pc

01.03.2019 19:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MF przygotowuje ustawę o działalności w Polsce brytyjskich podmiotów rynkowych po brexicie

Partnerzy portalu

MF przygotowuje ustawę o działalności w Polsce brytyjskich podmiotów rynkowych po brexicie - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Finansów przygotowuje ustawę o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Projekt ustawy ma być przyjęty przez Radę Ministrów do końca I kw. 2019 r. - wynika z wykazu.

"Celem propozycji jest zabezpieczenie interesów klientów poprzez zapewnienie odpowiedniego okresu na dostosowanie działalności niektórych podmiotów rynku finansowego do bezumownego opuszczenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - napisano.

"W przypadku wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy (...) oraz braku innego sposobu uregulowania stosunków w zakresie prowadzenia działalności przez instytucje finansowe z siedzibą w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Gibraltarze i wykonujących działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, instytucje te utracą możliwość wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności transgranicznej w oparciu o jednolity paszport europejski, czego konsekwencją będzie uznanie ich za podmioty z państwa trzeciego. Na taką zmianę statusu nie są jeszcze przygotowane wszystkie instytucje finansowe z siedzibą w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Gibraltarze wykonujące dotychczas działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - dodano.

Brytyjscy posłowie polecili w środę rządowi podjęcie rozmów z UE ws. zagwarantowania praw obywateli w przypadku wyjścia ze Wspólnoty bez umowy. Poparli też plan premier Theresy May dotyczący organizacji w marcu br. trzech kluczowych głosowań ws. brexitu.

Według planu szefowej rządu parlamentarzyści zagłosują ponownie nad odrzuconym w styczniu tekstem porozumienia z UE najpóźniej we wtorek 12 marca. Gdyby nie poparli porozumienia, dzień później głosowaliby nad tym, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście ze Wspólnoty bez umowy. W razie ponownej porażki takiego wniosku, kolejnego dnia, tzn. w czwartek 14 marca otrzymaliby szansę na poinstruowanie rządu, aby przedłużyć proces opisany w artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić Brexit.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.