• <

Jarosińska-Jedynak: polityka spójności pozostanie ważną polityką inwestycyjną UE

ew

27.05.2020 20:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Jarosińska-Jedynak: polityka spójności pozostanie ważną polityką inwestycyjną UE

Partnerzy portalu

Jarosińska-Jedynak: polityka spójności pozostanie ważną polityką inwestycyjną UE - GospodarkaMorska.pl

Polityka spójności pozostanie ważną polityką inwestycyjną Unii Europejskiej - powiedziała w środę PAP minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, odnosząc się do przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji budżetu na lata 2021-2027.

Z propozycji przedstawionych w środę przez Komisję Europejską wynika, że budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 bln euro. Dodatkowy element to wynoszący 750 mld euro instrument na rzecz odbudowy gospodarczej, na który miałyby się składać kredyty i granty. 63,8 mld euro z tej kwoty ma trafić do Polski.

"Po wstępnych analizach mogę powiedzieć, że propozycja Komisji Europejskiej budzi nadzieję, że ciągnące się od miesięcy negocjacje wreszcie wyjdą z impasu" - wskazała minister. Zaznaczyła też, że polityka spójności nadal pozostanie ważną polityką inwestycyjną UE. "Rośnie pula pieniędzy na prorozwojowe inwestycje, mamy propozycję mocnego instrumentu na rzecz odbudowy, w ramach którego - tak jak postulowała Polska - większość będą stanowiły dotacje, a nie pożyczki" - powiedziała.

Pozytywną informacją - jak zaznaczyła - jest też większa pula na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego głównym beneficjentem ma być Polska. Wskazała, że propozycja KE "zdaje się uwzględniać potrzeby gospodarki europejskiej wynikające z negatywnych skutków pandemii, ale też daje szansę na to, by Europa była w przyszłości bardziej konkurencyjna".

Minister zaznaczyła jednak, że w przypadku tego typu dokumentów kluczowe są szczegóły, czyli na przykład to, jak fundusze przesuwane są między instrumentami. "Dlatego teraz w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej dokładnie analizujemy propozycję Komisji Europejskiej, (...) mówimy o kwotach" - powiedziała. Zwróciła uwagę, że ważne są również zasady, na jakich te pieniądze można wydać.

Przypomniała, że MFiPR od wielu miesięcy pracuje nad zasadami inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności w latach 2021-2027. Przygotowywany jest m.in. projekt Umowy Partnerstwa, czyli dokument, który pokaże nam, na co Polska przeznaczy środki z tej polityki w nowej perspektywie. "Chcemy, żeby Umowa Partnerstwa została przyjęta przez rząd w drugiej połowie roku" - wskazała. Dodała, że konieczne będzie także przygotowanie krajowego planu odbudowy, który pozwoli Polsce skorzystać z zaproponowanego przez Komisję Funduszu Odbudowy.

Równocześnie - jak wskazała - resort prowadzi negocjacje na forum unijnym w zakresie celów, jakie mają wspierać pieniądze europejskie. "Polska ma swoje specyficzne potrzeby rozwojowe i dążymy do tego, żeby zostały uwzględnione w dokumentach dotyczących funduszy unijnych na lata 2021-2027" - wskazała minister. Zaznaczyła, że chodzi na przykład o możliwość finansowania infrastruktury gazowej. "Gaz powinien być dla Polski łącznikiem pomiędzy węglem a odnawialnym źródłami energii" - podkreśliła.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.