• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Japonia po raz kolejny zaskarża koreański przemysł stoczniowy do Światowej Organizacji Handlu

PMK

10.02.2020 20:47 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Japonia po raz kolejny zaskarża koreański przemysł stoczniowy do Światowej Organizacji Handlu

Partnerzy portalu

Japonia po raz kolejny zaskarża koreański przemysł stoczniowy do Światowej Organizacji Handlu - GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek Japonia wystosowała drugą skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczącą wsparcia Korei Południowej dla przemysłu stoczniowego, intensyfikując spór między dwoma krajami azjatyckimi.

W swoim zgłoszeniu Japonia stwierdziła, że 1 stycznia złożyła skargę do Korei Południowej w sprawach związanych z rozwojem, produkcją, marketingiem i sprzedażą statków handlowych. Japonia rozesłała go do innych członków WTO w poniedziałek.

Dwóch największych azjatyckich sojuszników Waszyngtonu jest uwikłanych w pogłębiający się spór polityczny i gospodarczy, który wybuchł w związku z pracą przymusową podczas drugiej wojny światowej.

Koreańskie firmy stoczniowe i spedycyjne przeszły w ostatnich latach ogromną restrukturyzację w związku ze spowolnieniem globalnego popytu i rosnącą konkurencją ze strony Chin.

Japonia stwierdziła, że zakwestionowane środki obejmują pożyczki poniżej kosztów rynkowych i napływ kapitału, pożyczki i gwarancje zwrotu na warunkach, które nie są uzasadnione z handlowego punktu widzenia i nieuczciwe subsydia dla statków spełniających normy ochrony środowiska.

Skarga odzwierciedla złożoną przez Japonię skargę do WTO w listopadzie 2018 roku, która miała również na celu koreańskie środki pomocy stoczniowcom, w tym finansowanie umożliwiające im kontynuowanie działalności w przedłużonych okresach niskich cen.

Japonia i Korea Południowa mają 60 dni na „konsultacje” w celu rozstrzygnięcia sporu, po czym Japonia może poprosić WTO o rozstrzygnięcie sporu. Obaj są nadal technicznie w trakcie konsultacji w sprawie skargi z 2018 r.

W szerszym sporze Japonia rozwścieczyła Koreę Południową planem „normalizacji” procedur handlowych, skutecznego ograniczenia eksportu do Korei Południowej i wzniesienia bariery, która mogłaby zakłócić globalną podaż półprzewodników.

Nastąpiło to po orzeczeniu sądu w Korei Południowej z 2018 roku, że który nakazał japońskim firmom wypłatę odszkodowań Koreańczykom  zmuszonym do pracy w japońskich fabrykach podczas okupacji Japonii na Półwyspie Koreańskim w latach 1910–1945.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.