• <
urząd_morski_gdynia_2021

Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie dwóch kwestii istotnych w kontekście Brexitu: komentarz Ebury

ew/Ebury

25.10.2019 13:05 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie dwóch kwestii istotnych w kontekście Brexitu: komentarz Ebury
Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie dwóch kwestii istotnych w kontekście Brexitu: komentarz Ebury - GospodarkaMorska.pl

Uwaga inwestorów na krótką chwilę skupiła się na danych ze strefy euro oraz wczorajszym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie jednak znów tematem przewodnim na rynkach zdaje się być Brexit. Najbliższe dni mogą przynieść istotne rozstrzygnięcia w tym kontekście, które nie powinny pozostać bez wpływu na kurs GBP/PLN.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY


EUR
Kurs EUR/PLN w czwartek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,27-4,28. Wczorajszy dzień przyniósł spadek pary EUR/USD. Pierwszym czynnikiem mającym istotny wpływ na główną parę były publikacje wstępnych odczytów indeksów PMI dla krajów strefy euro.

In plus zaskoczyły dane dla Francji, rozczarowały z kolei te dla Niemiec. Indeksy dla wspólnego bloku walutowego okazały się jednak bardzo zbliżone do oczekiwań. Zbiorczy, ważony indeks aktywności w usługach i przemyśle w październiku znalazł się na poziomie 50,2, nieznacznie wyższym od tego notowanego miesiąc wcześniej. 

GBP

Kurs GBP/PLN w czwartek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,93-4,97.
Ostatnie dni przyniosły zahamowanie wzrostów brytyjskiej waluty. Obecnie kurs GBP/PLN znajduje się poniżej poziomu, na którym rozpoczął tydzień i kieruje się w dół. To, jak para zachowywać się będzie w kolejnych dniach w dużym stopniu powinno zależeć od rozstrzygnięcia dwóch kwestii: wydłużenia terminu Brexitu oraz przyspieszonych wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii.

Co tyczy się tej pierwszej, obecnie czekamy na szczegóły dotyczące rodzaju wydłużenia terminu Brexitu, ku czemu zdają skłaniać się państwa UE. Wielka Brytania wniosła o 3-miesięczne wydłużenie, które wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Niewykluczone jest jednak również to, że państwa UE zdecydują się na wydłużenie o inny okres. Jeśli chodzi o samą formę wydłużenia, prawdopodobna wydaje się być opcja „flextension”, która dałaby Wielkiej Brytanii furtkę do opuszczenia Unii Europejskiej przed przesuniętym terminem Brexitu – o ile brytyjski parlament wcześniej zaakceptowałby umowę o wyjściu z UE. W tym kontekście można by zadać pytanie: co z ryzykiem Brexitu bez porozumienia? Ostatnia retoryka UE sugeruje, że należy raczej wykluczyć taką możliwość, przynajmniej na tym etapie.

Co tyczy się drugiej kwestii, Boris Johnson zaproponował, że pozwoli brytyjskim parlamentarzystom na dłuższe omówienie kwestii porozumienia z UE, o ile zgodzą się, aby 12 grudnia odbyły się wybory powszechne. Na akceptację wniosku o przyspieszone wybory zgodę wyrazić musi aż dwie trzecie posłów, co oznacza, że do ich przeprowadzenia niezbędne będzie poparcie opozycyjnej Partii Pracy, która jest drugą największą siłą w Izbie Gmin. Jeremy Corbyn, lider Laburzystów stwierdza jednak, że nie poprze wyborów, jeśli Brexit bez porozumienia nie zostanie wykluczony. Wcześniej opozycja dwukrotnie zablokowała możliwość przeprowadzenie wyborów, o co wnosił Boris Johnson.

USD

Kurs USD/PLN w czwartek wzrósł o 0,4%, wahając się w widełkach 3,83-3,86. W kontekście ostatnich publikacji z USA szczególnie warto wspomnieć o wczorajszych wstępnych danych PMI. Październikowe odczyty nie przyniosły bardzo dużych zmian w relacji do poprzedniego miesiąca, jednak należy odbierać je raczej pozytywnie. Optymizm budzić może wzrost indeksu dla przemysłu, który zaskoczył in plus, dobijając do najwyższego poziomu od kwietnia. Nie warto jednak cieszyć się na zapas – warto będzie poczekać na dane ISM opisujące aktywność przedsiębiorstw, które poznamy w przyszłym tygodniu.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.