• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Polska jednym z najtańszych europejskich krajów do podróży promem

W letnim okresie, który jest idealny na wszelkiego rodzaju rejsy, podróż promem staje się popularnym środkiem transportu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę internetową Vivanoda Polska jest czwartym najtańszym krajem w Europie do podróżowania promem.

06.06.2024, 12:45
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Jumbo Offshore usuwa monopale w Tajlandii

Jumbo Offshore usunęło dwa monopale na tajskiej morskiej farmie wiatrowej Yunlin w Tajwanie. Załoga Jumbo Offshore wykonała pracę, wykorzystując swój statek dźwigowy Fairplayer, który przybył z Europy.

06.06.2024, 11:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych Baltic Towers

W Gdańsku odbyła się 5 czerwca uroczystość związana z trwającą budową fabryki morskich wież wiatrowych, które w przyszłości zostaną postawione na Morzu Bałtyckim i nie tylko. Farbyka Baltic Towers ma stać się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji zajmującym kluczową pozycję w budowie polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore.

05.06.2024, 23:45
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

ENMARO i Pondera Consult zacieśniają współpracę w celu rozwoju polskich projektów branży morskiej energetyki wiatrowej

Polska firma ENMARO oraz holenderska Pondera Consult podpisały umowę o bliższej współpracy. Obie firmy zobowiązały się do wspólnego poszukiwania, definiowania i kierowania potencjalnymi projektami w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, wykorzystując swoje produkty i usługi jako konsorcjum.

05.06.2024, 20:57
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Nowe przepisy IMO dotyczące obowiązkowego zgłaszania kontenerów utraconych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council, WSC) z zadowoleniem przyjęła niedawne ogłoszenie zmian do Międzynarodowej Konwencji o Bezpieczeństwie Życia na Morzu (International Convention for the Safety of Life at Sea, SOLAS) przez Komitet Bezpieczeństwa Morskiego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Począwszy od 1 stycznia 2026 roku w życie wejdzie obowiązek zgłaszania wszystkich kontenerów utraconych na morzu, ustanawiając nowy standard bezpieczeństwa morskiego i ochrony środowiska.

04.06.2024, 12:54
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Equinor sprzedaje PGNiG udziały w dwóch koncesjach wydobywczych

Equinor sprzedaje PGNiG Upstream Norway AS (spółka zależna PGNiG) 19,5% udziałów w koncesjach wydobywczych PL 048E, obejmujących złoże Eirin, oraz PL 1201. Dzięki temu udział Equinor i PGNiG w tych koncesjach zostanie zrównoważony ze złożem Gina Krog.

04.06.2024, 12:21
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przyszły tydzień branża morska rozpoczyna w Sopocie. W poniedziałek startuje Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Ostatnia szansa na rejestrację - https://kongrespolskieporty2030.gospodarkamorska.pl/rejestracja

03.06.2024, 23:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Austal chrzci ostatni okręt serii Independece i zawiera kolejny kontrakt na jednostki dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej firmy dokonał 18 maja aktu chrztu USS Pierre. To ostatni okręt kontrowersyjnej klasy LCS (Littoral Combat Ship), która przez wielu specjalistów jest uważa za nieudaną. Mimo to Austal konsekwentnie kończy pracę nad tym przedsięwzięciem i niedawno ogłosił zatwierdzenie kontraktu na jednostki rozpoznawcze oznaczone jako T-AGOS-25.

03.06.2024, 11:16
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Trzy szczecińskie firmy zjednoczyły siły. Chcą budować dostępne cenowo ekologiczne łodzie motorowe dla Europy

Szczecin otwiera się coraz bardziej na wodę i choć stocznie okrętowe nie mają takiej pozycji jak kilka dekad temu, to wciąż wiele się na Pomorzu Zachodnim buduje. Głównie jachty, łodzie motorowe, czy bezemisyjne napędy dla branży marine. Szczecin - znany ze swojego portowego dziedzictwa i innowacyjnych przedsiębiorstw - staje się nowym centrum ekologicznej rewolucji w branży morskiej. Trzy lokalne firmy: mPower, Trident Boats i CS Kompozyty postanowiły połączyć swoje siły, aby wspólnie tworzyć nową linię ekologicznych jednostek.

31.05.2024, 15:50
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Niderlandzka "Orka" z problemami? Czy wybór francukiego oferenta odbije się Holandii czkawką?

Ogłoszony 15 marca br. wybór Naval Group jako dostawcy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) wywołał poruszenie wśród osób zajmujących się jak i zainteresowanych tematyką morską. Głośno niezadowolenie pokazywali także pozostali oferenci, którzy chcą walczyć o kontrakt. Ponadto już mówi się, że zakup jednostek od Naval Group może okazać się dla zamawiającego problematyczny.

31.05.2024, 11:38
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.