• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.

25.03.2024, 09:45
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Uniwersytet zgubił drona pod antarktycznym lodowcem

Uniwersytet w Göteborgu stracił podwodnego drona pod lodowcem szelfowym Antarktyki. Była to jedna z niewielu na świecie maszyn przystosowanych do prowadzenia badań w tamtejszych warunkach.

05.02.2024, 14:03
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Lodowce szelfowe Grenlandii mocno się skurczyły

Ponad jedną trzecią swojej objętości straciły szelfowe lodowce Grenlandii – donosi międzynarodowy zespół ekspertów. Główna przyczyna to wzrost temperatury okolicznej wody.

09.11.2023, 10:26
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

"Arktyczne potwory" zagrażają lokalnym społecznościom Grenlandii

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) bada miejsca, w których można się spodziewać w przyszłości wysokiego ryzyka wystąpienia fal tsunami. Naukowcy planują przygotowanie dla lokalnych społeczności rekomendacji, jak złagodzić skutki geozagrożeń w związku ze zmianami klimatu.

03.10.2023, 06:24
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.

02.08.2023, 06:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.

13.07.2023, 21:01
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

19.06.2023, 20:21
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wody coraz cieplejsze. To nie jest dobra informacja

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała nowy raport, w którym pisze o kolejnych skutkach ocieplenia klimatu. Organizacja publikuje tego typu raporty każdego roku. Umieszcza w nich dane odnośnie wskaźników klimatycznych i ich wpływu.

24.04.2023, 12:59
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Włoski lodołamacz pobił rekord na biegunie południowym

Laura Bassi, włoski lodołamacz przewożący naukowców prowadzących badania na Antarktydzie, dopłynął dalej na południe niż jakikolwiek statek wcześniej. Było to możliwe przez cofanie się lodu wokół biegunów.

01.02.2023, 15:00
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.

08.11.2022, 12:56
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.