• <

Wynik wyszukiwania - "rybactwa" - Wiadomości

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.
14.05.2024

Komisja gospodarki morskiej pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. rybołówstwa, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej.
28.12.2023

Rząd zaktualizował Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

Rząd podjął uchwałę ws. przyjęcia aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Aktualizacja dokumentu jest konieczna m.in. ze względu na prace KE nad wizją i założeniami polityki rolnej UE po 2027 r.
17.10.2023

Szczecińscy naukowcy opracowali klatki do połowu ryb chroniące inne gatunki

Klatki zaprojektowane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków ryb i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są pod ochroną.
19.09.2023

Wody Polskie: minionej doby z Kanału Gliwickiego wyłowiono ok. 350 kg śniętych ryb

Minionej doby z wód Kanału Gliwickiego wyłowiono około 350 kg śniętych ryb - poinformował w niedzielę Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gliwicach (Śląskie). Wody kanałów gliwickiego i kędzierzyńskiego oraz Odry są stale monitorowane, kontynuowane są też rejsy patrolowe - zapewniają Wody Polskie.
17.09.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Do 21 lipca można składac wnioski o pomoc w związku z ubiegłoroczną sytuacją ekologiczną na Odrze

Do 21 lipca br, trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
13.07.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Senat za ustawą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Senat w czwartek poparł ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
22.06.2023

MRiRW pracuje nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 . Potrzeba zmiany Strategii wynika ze zmian na obszarach wiejskich spowodowanych wystąpieniem pandemii COViD-19 oraz zbrojną agresją Rosji na Ukrainę - poinformowała w środę wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
14.06.2023

O Odrze bez przedsiębiorców. Duża niepewność przed nadchodzącym sezonem letnim

Przedstawiciele Niemiec i Polski spotkali się we wtorek na konferencji w Schwedt w Brandenburgii. Przed kilka godzin, politycy, samorządowcy, ekolodzy i naukowcy dyskutowali o przyszłości Odry. Głównie kwestie poświęcono temu, jak zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej. Kogo zabrakło? W opinii Unii Izb Odry i Łaby – jednej ze stron, która jest bardzo zainteresowana tym, by Odra była czysta i bezpieczna.
12.06.2023

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
26.05.2023

Prof. Kolada: przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy

Przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy; podwyższone zasolenie wód stwarza warunki, ale niekoniecznie determinuje zakwit – powiedziała w czwartek podczas sejmowej podkomisji prof. Agnieszka Kolada z Instytutu Ochrony Środowiska.
25.05.2023

W Sejmie ozpatrzono projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła we wtorek rządowy projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.
23.05.2023

Trwają prace nad rozporządzeniem, które ma umożliwić wsparcie finansowe rybołówstwa

W wykazie prac legislacyjnych ukazał się projekt rozporządzenia, które określa szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy finansowej m.in. za zaprzestanie działalności połowowej, dywersyfikację działalności rybackiej, inwestycje związane z funkcjonowaniem portów i przystani.
19.05.2023

Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi

Prokuratura została poinformowana przez Polski Związek Wędkarski o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W zawiadomieniu pojawiły się zarzuty o braku podstaw prawnych i merytorycznych programu „Opłata krajowa”.
17.05.2023

Projekt dot. podziału środków finansowych na realizację programu "Fundusze Europejskie dla Rybactwa"

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 12 maja projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie podziału środków finansowych na realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.
12.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

MKiŚ: zakończono weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry

Naukowcy Instytutu Rybactwa Śródlądowego zakończyli weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry - poinformował w środę resort klimatu i środowiska. Dodano, że na odbudowę bioróżnorodności Odry m.in. poprzez zarybianie przeznaczono 14 mln zł.
10.05.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

K. Ciecióra: Naszą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku

"Naszą podstawową i stale obowiązującą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku. Ta decyzja jest główną przyczyną większości problemów rybaków” – powiedział podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
11.04.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Zrównoważony rozwój rybactwa. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego. Ma on umożliwić realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027, którego budżet to blisko 732 mln euro - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
29.03.2023

W środę rząd zajmie się projektem ustawy dot. wspierania zrównoważonego rybactwa

Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021–2027 - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
28.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

Zdobądź dyplom z Rybactwa. Trwa nabór na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

ZUT zachęca do udziału w rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych Ryby, Rybactwo i Ekologia (RRE) prowadzone przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
10.02.2023

Komisja Europejska zatwierdziła program operacyjny "Rybactwo i Morze"

"9 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny +Rybactwo i Morze+" – poinformował w środę podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro.
14.12.2022

Do 13 grudnia rybacy mogą wnioskować o wsparcie finansowe

Od 7 do 13 grudnia podmioty z branży rybołówstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na pokrycie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi wojną na Ukrainie - poinformował w czwartek resort rolnictwa.
01.12.2022

Debata KO o katastrofie ekologicznej na Odrze: nadal nie znamy wszystkich przyczyn

Nadal nieznane są wszystkie przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze; na zakwit toksycznych alg, wywołujących śnięcie ryb, miał wpływ niski stan wód i wysoka temperatura, ale przyczynić się do tego mogło też zrzucanie tzw. ścierniw pomiedziowych - mówili eksperci zaproszeni przez KO na spotkanie.
25.10.2022

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
14.10.2022

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska o Odrze: Na ten moment nie ma dowodów, że katastrofa była wywołana zrzutem substancji

Dotychczas przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości dot. zrzutów ścieków do Odry - powiedział w czwartek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodał, że śnięcia ryb występowały odcinkowo a nie ciągle, co przeczy teorii zatrucia rzeki jakąś substancją.
29.09.2022

Golińska: 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przeznaczą 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
22.09.2022

Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje świadczenie w związku z sytuacją ekologicznej na rzece Odrze. W załączniku do niego zawarto m.in. kody PKD podmiotów, którym będzie przysługiwać świadczenie.
13.09.2022

Gróbarczyk: na Odrze powstanie 12 nowych oczyszczalni ścieków

Na Odrze powstanie 12 nowych oczyszczalni ścieków, kilka zostanie zmodernizowanych, potrzebne będzie wybudowanie 2 tys. km nowej kanalizacji. Wstępnie przygotowano na to 6 mld zł - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
07.09.2022

Ziobro: w śledztwie ws. zanieczyszczenia Odry zostały pobrane liczne dowody i próbki

Toczy się bardzo intensywne śledztwo ws. zanieczyszczenia Odry. Zostały pobrane i są pobierane nadal liczne dowody. Zbierane są też próbki fizyko-chemiczne celem przeprowadzenia badań - zapewnił w sobotę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
03.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

MI: Krzysztof Woś szefem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał Krzysztofa Wosia na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - poinformował w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski.
31.08.2022

Minister Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Minister Moskwa: naszym priorytetem jest odbudowa zasobów w Odrze

Już czas na kompleksowe plany odbudowy zasobów w Odrze i to jest naszym priorytetem - powiedziała w poniedziałek w niemieckim Bad Saarow minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego zabezpieczył informacje o odrzańskim składzie gatunkowym.
29.08.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

Wiceminister rozwoju: nie ma podstaw, by Skarb Państwa wypłacał odszkodowania w związku z sytuacją na Odrze

Aby Skarb Państwa mógł wypłacić odszkodowanie, musi być uwidoczniona wina Skarbu Państwa, w przypadku sytuacji na Odrze nie mamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, jakie są jej przyczyny - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
25.08.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

Szefowa MRiPS: rząd przyjął projekt dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze - poinformowała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione w czwartek.
24.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

Prof. Mazur-Marzec: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymesium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała PAP prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.
22.08.2022

Niemcy. Zdjęcia satelitarne potwierdzają zakwit alg w Odrze

Z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny analizował kolor wody. Jednak związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony - pisze portal RND.
22.08.2022

Wiceprezes PAN: Stan większości rzek w Polsce jest zły

Stan większości rzek w Polsce jest zły. Ich jakość uległa jednak poprawie w ostatnich dwóch dekadach, dzięki m.in. inwestycjom w oczyszczalnie ścieków - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, hydrolog prof. Paweł Rowiński.
22.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza; dzisiaj wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb

Wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza, dzisiaj niestety jest gorsza, dlatego że wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb w Szczecinie - powiedział w sobotę w Szczecinie na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
20.08.2022

Warmińsko-mazurskie. Śnięte ryby w rezerwacie Kwiecewo; możliwa przyducha

Służby ochrony środowiska badają sytuację w rezerwacie Kwiecewo, gdzie stwierdzono duże ilości śniętych ryb. Ze wstępnych ocen wynika, że przyczyną mogą być upały i tzw. przyducha, czyli spadek poziomu tlenu w wodzie zbiornika, który jest płytki i bez dopływów.
20.08.2022

Niemieckie media: jest nadzieja po katastrofie - w Odrze wykryto żywe ryby

"To pierwszy znak nadziei po katastrofie: w Odrze ponownie wykryto żywe ryby" - pisze niemiecki portal rbb24. Podczas pierwszego próbnego połowu w pobliżu Brieskow-Finkenheerd w Brandenburgii naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Poczdamie wykryli w piątek liczne żywe ryby różnych gatunków.
19.08.2022

Dyrektor IRŚ: w badanych próbach z Odry stwierdziliśmy masowy zakwit glonów

W badaniach prób wody z Odry stwierdziliśmy jednoznacznie występowanie glonu Prymnesium parvum. Ilości są olbrzymie, po kilkadziesiąt miligramów na litr - powiedział w piątek Grzegorz Dietrich, dyrektor IRŚ. Na aktywność glonów wskazują też parametry chemiczne wody - dodał Ryszard Szetela z PWr.
19.08.2022

Ekspertka: Odkrycie złotych alg nie oznacza, że Odrę zabija tylko ich trucizna

Na razie badania pozwoliły na ustalenie działania jednej grupy toksyn - ale to nie oznacza, że nie towarzyszą im jeszcze inne, o nieznanym działaniu. Szukanie tych związków i ich wariantów będzie największym wyzwaniem – powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Iwona Jasser, specjalistka od fitoplanktonu z UW.
19.08.2022

Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas nie stwierdzał - powiedziała PAP dr nauk biologicznych Marta dr Jermaczek-Sitak. O obecności alg, podejrzanych o obecność toksyn w Odrze, poinformowano w czwartek.
18.08.2022

Naukowcy z IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
18.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Projekt: status państwowego instytutu badawczego dla Instytutu Rybactwa Śródlądowego

Nadania Instytutowi Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie statusu państwowego instytutu badawczego - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
17.05.2022

6,5 tys. osób zgłosiło się na Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

Uczestnictwo w rozpoczynającym się 10 lutego Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie zgłosiło organizatorom 6,5 tys. osób, najwięcej w historii. Łączymy w tym roku 18. edycję, którą w 2021 r. musieliśmy odwołać, z 19. - powiedziała PAP rzeczniczka mieleńskiego magistratu Mirosława Diwyk-Koza.
08.02.2022

Wody Polskie mają już Departament Rybactwa

Z początkiem stycznia 2022 w strukturach Wód Polskich powstał Departament Rybactwa, którego głównym zadaniem jest przygotowanie rozwiązań systemowych dotyczących rybołówstwa i rybactwa.
21.01.2022

MRiRW: do 30 listopada konsultacje dot. Funduszy Europejskich dla Rybactwa

Do 30 listopada br. trwają konsultacje społeczne prognozy oddziaływania na środowisko programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - poinformował resort rolnictwa. Prognozę sporządził Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy.
09.11.2021

Polscy rybacy z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Szansa na nowe rynki

Cztery organizacje rybołówstwa z polskiego Wybrzeża oficjalnie otrzymały właśnie certyfikat MSC dotyczący połowu na Bałtyku trzech gatunków ryb płaskich – storni (popularnie zwanej flądrą), gładzicy i turbota. To dowód na to, że polscy rybacy łowią je w sposób zrównoważony, pozwalając zachować stada ryb w dobrej kondycji oraz nie szkodząc środowisku naturalnemu. To pierwszy na świecie certyfikat dla turbota i storni, co pozwoli polskim rybakom dotrzeć do nowych klientów i zwiększyć konkurencyjność na rynku. Tym bardziej że dla co
29.09.2021

GUS: w 2020 r. o 14,7 proc. mniej ładunków w żegludze śródlądowej niż rok wcześniej

W 2020 r. nastąpił 14,7 proc. spadek przewozów ładunków w porównaniu z 2019 r., a udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem zmniejszył się w skali roku z 0,21 proc. do 0,15 proc. - podał GUS w środę w informacji sygnalnej o transporcie wodnym śródlądowym w 2020 r.
28.07.2021

Do Zalewu Wiślanego wpuszczono 112 tys. małych węgorzy

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie zarybił we wtorek Zalew Wiślany 112 tys. małych węgorzy. Ryby będą dorastały do wielkości nadającej się do połowu 8-12 lat.
02.06.2021

Port Darłowo – 20 nabrzeży u ujścia Wieprzy (wywiad)

O Darłowie pisano już w XII wieku. Ale osadnictwo było znacznie wcześniejsze i zamieszkałe były żyzne okolice u ujścia do Bałtyku dwóch rzek Wieprzy i Grabowej. Mieszkańcy tych okolic żyli nie tylko z rybołówstwa i uprawy roli. To rozwijał się również handel. Szczególnie od XIV wieku, kiedy miasto włączone zostało do Hanzy. Miasto miało port i własna flotę handlową. Były czasy prosperity i kataklizmów. W wyniku ruchów tektonicznych w 1497 r. Miasto i port uległo zalaniu i zniszczeniu. Kilkakrotnie miasto trawiły pożary.
12.02.2021

Europejskie rzeki niezwykle pofragmentowane

Europa ma prawdopodobnie jedne z najbardziej rozdrobnionych rzek na świecie. W samej Polsce jest 77 tys. sztucznych barier - średnio jedna na km rzeki czy strumyka - wynika z badań opublikowanych w Nature. Naukowcy komentują, że konstrukcje te szkodzą bioróżnorodności, a istnienie wielu z nich nie ma ekonomicznego sensu.
03.01.2021

Policzono przeszkody w europejskich rzekach

Co najmniej 1,2 mln barier w postaci jazów, przepustów, brodów, śluz i ramp znajduje się w europejskich rzekach – ustalili badacze biorący udział w międzynarodowym projekcie AMBER. Są wśród nich naukowcy z Europejskiego Centrum Regionalnego Ekohydrologii PAN w Łodzi i Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie.
21.12.2020

Projekt dotyczący zagospodarowania ryb „małocennych”

Konsorcjum w składzie Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (lider projektu) i Instytut Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza podpisało umowę na realizację operacji pn: „Zmniejszenie negatywnego wpływu rybactwa śródlądowego na środowisko wodne poprzez innowacyjne zagospodarowanie małocennych gatunków ryb”.
20.12.2020

Światowy Dzień Migracji Ryb. Nie budujmy więcej tam!

24 października obchodzimy Światowy Dzień Migracji Ryb. Ma on na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę ryb wędrownych nie tylko w przyrodzie, ale także w życiu miliardów ludzi na całym świecie. Niestety przez niszczenie rzek zwierzęta te wymierają w zatrważającym tempie, a my bezpowrotnie tracimy wiele cennych i niesamowitych gatunków.
23.10.2020

Małże i pstrągi strażnikami czystości wody

Czystość wody na ujęciu powierzchniowym wody w gdańskim Straszynie kontrolowana jest m.in. za pomocą biomonitoringu, przy którym “zatrudnione są” małże i pstrągi. Na ewentualne zanieczyszczenie wody zwierzęta zareagowałyby natychmiast. Jak to działa?
09.10.2020

Kto może zaszkodzić środowisku? Kompendium wiedzy GDOŚ cz. I

Szkody w środowisku lub bezpośrednie zagrożenie szkodami w środowisku mogą zostać spowodowane bezpośrednio lub pośrednio jedynie poprzez działalność prowadzoną przez podmiot korzystający ze środowiska.
08.07.2020

MRiRW: rybacy mogą starać się o pomoc suszową za 2019 rok

Rybacy, którzy prowadzili hodowlę ryb w stawach na obszarach dotkniętych ubiegłoroczną suszę lub powodzią, mogą starać się o pomoc. Wnioski będzie przyjmowała ARiMR od 1 do 15 lipca br. - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
17.06.2020

Prawie 1 mln zł na projekty związane z rybactwem i turystyką na Suwalszczyźnie

13 projektów złożonych przez gminy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z Suwalszczyzny uzyska prawie 1 mln zł dofinansowania w ramach programu "Rybactwo i Morze". Firmy i samorządy przeznaczą pieniądze na turystykę, rozwój rybactwa i przedsiębiorczości.
25.05.2020

Otwarto Muzeum Ichtiologiczne w Szczecinie (foto)

Czterometrowy rekin polarny, kosogon, żarłacze, ale też płaszczki czy korale znalazły się wśród blisko tysiąca eksponatów zwierząt wodnych w otwartym w czwartek edukacyjnym Muzeum Ichtiologicznym w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zbiory mają służyć przede wszystkim uczniom i studentom.
13.02.2020

Konferencja pt. „Innowacyjna i tradycyjna produkcja ryb w Polsce” na targach w Berlinie

Podczas targów „Grüne Woche” w Berlinie, które będą miały miejsce w dniach 23-24 stycznia 2020 roku, odbędzie się konferencja pt. „Innowacyjna i tradycyjna produkcja ryb w Polsce”. Konferencja ta przygotowana została przez Organizację Producentów Ryb Jesiotrowatych wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie oraz Morskim Instytutem Rybackim – Państwowym Instytutem Badawczym w Gdyni.
14.01.2020

Lodołamacze w gotowości, Żuławy do rewitalizacji (wywiad)

Z Aleksandrą Bodnar, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozmawia Jacek Sieński.
20.12.2019

Gróbarczyk: polski karp jest ekologiczny

Polski karp jest rybą ekologiczną i trzeba promować wśród Polaków jego spożywanie – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, który uczestniczył w poniedziałek w odławianiu karpia w gospodarstwie rybackim w Opolu Lubelskim.
02.12.2019

Zarudzki: We wtorek rząd przyjmie ”Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2030 r.

We wtorek rząd przyjmie ”Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2030 r.”- poinformował w poniedziałek w Gdańsku wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Ryszard Zarudzki podczas konferencji prasowej w Pomorskim Centrum Rolno-Spożywczym w Gdańsku ”Renk”.
08.10.2019

Gróbarczyk: Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE

Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE; nie uwzględniono planu ratunkowego dla Bałtyku, szczególnie dla dorsza - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
18.06.2019

„Nature”: Już tylko jedna trzecia najdłuższych rzek na świecie nie została przekształcona przez człowieka i płynie swobodnie

Pierwsze na świecie badanie lokalizacji i liczby swobodnie płynących na naszej planecie rzek nie przegrodzonych zaporami i o nieuregulowanym biegu, wskazuje na silną degradację ekosystemów rzecznych.
23.05.2019

PO RYBY – na stadion PGE Narodowy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na swoje stoisko zorganizowane podczas 23 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbywającego się w dniu 11 maja 2019 r. (sobota) w godzinach 11.00-20.00, w Warszawie na PGE Narodowym.
10.05.2019

Dzień Wody: Raki nie zawsze są wskaźnikiem czystości wody

Występowanie raków w rzekach, czy jeziorach - wbrew powszechnej opinii - nie zawsze jest wskaźnikiem czystości wody w danym zbiorniku. Co więcej, niektóre gatunki raków po złowieniu należy eliminować, a nie na powrót wrzucać do wody - powiedział PAP ichtiolog Piotr Traczuk
22.03.2019

MGMiŻŚ: pomysł na zmiany w dostępie do kwot połowowych szczegółowo analizowany

Pomysł przetwórców ryb na zmiany w dostępie do kwot połowowych jest szczegółowo analizowany - powiedziała we wtorek członkom komisji sejmowej Marta Rabczyńska-Kapcińska z Departamentu Rybołówstwa resortu gospodarki morskiej.
12.03.2019

ARiMR: wyjaśniamy wszelkie ewentualne nieprawidłowości w sektorze rybnym

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w poniedziałek, że wyjaśnia wszelkie ewentualne nieprawidłowości, które mogły towarzyszyć wydatkowaniu środków europejskich w sektorze rybactwa i przetwórstwa rybnego.
11.03.2019

MGMiŻŚ wnioskuje o kontrolę przez CBA programu dla sektora rybołówstwa

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróciło się do CBA z wnioskiem o kontrolę wydatkowania pieniędzy z programu operacyjnego dla sektora rybołówstwa. Jak podkreślił resort, chodzi o "medialne spekulacje nt. wydatkowania środków".
11.03.2019

Warszawa: Rybacy przybrzeżni u ministra Gróbarczyka

Grupa rybaków przybrzeżnych protestowała w środę w Warszawie. Spotkali się z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem i wręczyli mu petycję. Umówili się na następne spotkanie z ministrem pod koniec marca.
27.02.2019

Wyraźmy sprzeciw wobec niszczenia rzek i jezior

Przekształcanie rzek tylko w naszym kraju spowodowało wyginięcie wielu ryb, m.in. jesiotra. Kolejne ponad 50% gatunków ryb, bez ochrony, może podzielić ten sam los. Dlaczego? Niestety tylko 40% wód w całej Europie, osiąga obecnie poziom co najmniej dobrego stanu ekologicznego wymagany w Ramowej Dyrektywie Wodnej (RDW), która ma na celu ochronę europejskich wód. Jeśli już ustanowione prawo nie zacznie być świadomie przestrzegane, wiele gatunków ryb, zwierząt, ptaków i owadów podzieli los jesiotra ostronosego w Polsce i wyginie. RD
26.02.2019

Konferencja rybacka Szanse i zagrożenia dla wzrostu spożycia polskich ryb

W dniach 18-19 stycznia 2019 r. w Berlinie odbyła się konferencja, której tematem były aktualne zagadnienia związane z gospodarką rybacką i rynkiem rybnym. Konferencja była kontynuacją cyklu wcześniejszych spotkań, które już od 9 lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli sektora rybackiego, naukowego i publicznego z różnych krajów UE i nie tylko. Wydarzenie organizowane jest co roku przy okazji największych na świecie targów rolniczych Grüne Woche, gromadzących wystawców z całego świata, w tym z Polski.
05.02.2019

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo w 2018 r.

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo. W 2018 r. przeładowano tam 255 806 t ładunków. Dla porównania w 2017 r. darłowski port przeładował 107 418,545 t towarów.
28.01.2019

Szanse i zagrożenia dla wzrostu spożycia polskich ryb - konferencja naukowa w Berlinie

Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Organizacją Producentów Ryb Jesiotrowatych, Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie oraz Morskim Instytutem Rybackim – Państwowym Instytutem Badawczym w Gdyni jest organizatorem konferencji naukowej „Szanse i zagrożenia dla wzrostu spożycia polskich ryb”, która odbędzie się w dniach 18 – 19.01.2019 r. w Berlinie podczas międzynarodowych targów Grüne Woche.
08.01.2019

Morskie wsparcie dla terenów rybackich Pomorza Zachodniego

Ponad milion złotych na rozwój obszarów rybackich trafi tym razem do 4 beneficjentów. Dzięki wsparciu z PO RYBY rozwiną oni swoje działalności gospodarcze m.in. tworząc nowe miejsca pracy, poszerzając oferty noclegowe czy oferując nowe usługi transportowe. Umowy podpisał w Szczecinie 20 grudnia 2018 r. wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.
31.12.2018

Szykują się zmiany w pakowaniu żywych ryb?

Opinię prof. Elżanowskiego ws. wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb przekazałem m.in. do PAN oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego; zmienię te wytyczne w zależności od opinii tych instytucji - poinformował PAP w czwartek główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.
20.12.2018

MGMiŻŚ: Nieprawidłowości, o których pisze Onet dotyczą rządów PO-PSL

Sprawa podejrzeń nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Programu Operacyjnego "Ryby 2007-2013" dotyczy lat, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, a rybołówstwem zajmował się resort rolnictwa - oświadczył resort gospodarki morskiej, odnosząc się do matreiału Onetu na ten temat.
20.12.2018

Wody Polskie sięgają w końcu po środki na „małą retencję”. Przyznano wielomilionowe dotacje

Przyznane dofinansowanie z RPO w wysokości ponad 13,2 mln zł pozwoli Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie na rozwój zachodniopomorskiej „małej retencji”. To bardzo ważne inwestycje, o których potrzebie realizacji wielokrotnie mówili marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa. Odpowiednio utrzymane urządzenia gospodarki wodnej są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Zmniejszają dotkliwe skutki powodzi i suszy, ale wpływają też na odpowiednie warunki gruntowe.
14.12.2018

MIR-PIB ma nowego dyrektora

Decyzją Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dniem 30 listopada 2018 r. funkcję dyrektora w Morskim Instytucie Rybackim-Państwowym Instytucie Badawczym objął dr Piotr Margoński z Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza. Zastąpił on dr. Emila Kuzebskiego, który pełnił tę funkcję od 15 sierpnia 2015 r.
11.12.2018

VII posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”

VII posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” odbyło się 27-28 listopada w Olsztynie. Udział w nim wzięli m. in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, środowiska rybackiego i nauki oraz administracji rządowej i samorządowej.
03.12.2018

Jubileuszowe posiedzenie zespołu do spraw zarybiania

W Nowym Targu 28 września odbyło się jubileuszowe posiedzenie Zespołu do spraw Zarybiania pt. „50-lecie systematycznego finansowania zarybiania dwuśrodowiskowymi rybami łososiowatymi (łososiem i trocią)”.
05.10.2018

Walka z kłusownictwem i wiele innych działań ze środkami PO „Rybactwo i Morze”

Ochrona środowiska wodnego, sala tradycji, nowa ścieżka rowerowa oraz rozwój działalności gospodarczej – takie działania tym razem wesprą unijne środki z PO „Rybactwo i Morze” 2014-2020. Umowy z zachodniopomorskimi beneficjentami podpisał 28 sierpnia br. wicemarszałek Jarosław Rzepa.
28.08.2018

20-lecie Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb

Z okazji Jubileuszu 20-lecia powołania Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb (PSPR) 24-26 maja 2018 r. w Kołobrzegu odbyła się Konferencja Przetwórców Ryb pod honorowym patronatem Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie połączone było z promocją Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w kontekście możliwości uzyskania wsparcia w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”.
28.05.2018

Na Mazurach rozpoczynają się szkolenia z tzw. podatku dennego

Wody Polskie rozpoczynają od czwartku cykl szkoleń dla mazurskich przedsiębiorców i samorządowców na temat opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Chęć uczestnictwa w pierwszym z takich spotkań w Giżycku zgłosiło ponad 60 osób.
26.04.2018

Ponad milion złotych na program Rybactwo i Morze

Pięć podmiotów z woj. podlaskiego podpisało w środę umowy na realizację projektów z funduszy unijnych o wartości miliona zł, w ramach programu "Rybactwo i Morze". Samorządy przeznaczą pieniądze na turystykę, a firmy na rozwój rybactwa.
14.02.2018

MSC przyjmuje plan wzmacniający wiarygodność modelu działania oraz rewizji wymogów certyfikacji

MSC (Marine Stewardship Council) opublikuje w 2018 r. szeroko konsultowane zmiany w wymogach certyfikacji rybołówstwa oraz przedstawi do konsultacji zmiany w łańcuchu dostaw. Organizacja rozpocznie również realizację nowych projektów mających na celu wzmocnienie przejrzystości i zapewnienie prawidłowości modelu działania oraz zainicjuje proces rewizji Standardu Rybołówstwa MSC.
02.02.2018

Porozumienie ws. przesunięcia środków finansowych pomiędzy Priorytetami PO „Rybactwo i Morze”

Zakończono spór rybaków śródlądowych z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczący przesunięcia środków finansowych pomiędzy priorytetami Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
11.01.2018

Około 450 gatunków ryb może zmieniać swoją płeć

Zjawisko zmiany płci w ciągu życia osobniczego występuje u ok. 450 gatunków ryb, głównie morskich. W zależności od okoliczności osobnik może stać się raz samicą, a raz samcem by przystąpić do rozrodu, a gdy jest "singlem" nawet sam zaplemnić jaja.
19.11.2017

Zmiana na stanowisku Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powołał Artura Maciąga na stanowisko Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.
12.11.2017

Fundusz morski wspiera Sianów

Dzięki unijnym środkom w parku miejskim w Sianowie powstaną dwa place zabaw. Umowę gwarantującą wsparcie z PO RYBY 2014-2020 podpisał 3 listopada 2017 r. wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj i burmistrz Sianowa Maciej Berlicki.
07.11.2017

Spotkanie ministra z przedstawicielami rybaków

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się z właścicielami kutrów i rybakami w Jastarni. W spotkaniu uczestniczyli również: Janusz Wrona, dyrektor Departamentu Rybołówstwa, Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni oraz Tomasz Tereszkiewicz, dyrektor Departamentu Wsparcia Rybactwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
18.09.2017

O rybactwie śródlądowym i akwakulturze w formacie międzynarodowym

W dniach 3-6 września br. w Starych Jabłonkach odbędzie się międzynarodowe sympozjum pn. „Dostosowanie rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych”. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of United Nations). Resort gospodarki morskiej na sympozjum będzie reprezentowała wiceminister Anna Moskwa.
31.08.2017

Piknik piracki w darłowskim nowym basenie rybackim

Zarząd Portu Morskiego w Darłowie zaprasza serdecznie 22 lipca do udziału w pirackiej zabawie w ramach imprezy Port & Fish Day.
20.07.2017

„Temat Rzeka”. Rejs jakiego jeszcze nie było

W najbliższą sobotę, o godzinie 14:05 na antenie TVP3 zostanie zainaugurowany cykl programów telewizyjnych „Temat Rzeka”, których partnerem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
03.06.2017

Ruszyły konkursy unijne w Słowińskiej Grupie Rybackiej

Zakończono pierwsze konkursy na dotacje prowadzone przez Słowińską Grupę Rybacką. Niebawem odbędą się kolejne, w których można zdobyć 17 mln zł.
30.05.2017

Podlaskie: Prawie 6 mln zł z UE z grupy rybackiej dla firm czy gmin

Prawie 6 mln zł na nowe miejsca pracy, turystykę, OZE czy drony do walki z kłusownictwem przeznaczyła Lokalna Grupa Rybacka Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego w pierwszych konkursach na dotacje z UE. W poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków.
22.05.2017

IV posiedzenie Komitetu Monitorującego

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przewodniczył IV posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 w dniach 15-16 maja 2017 r. Spotkanie miało charakter wyjazdowy i odbyło się w miejscowości nadmorskiej Trzęsacz.
17.05.2017

Rząd przerzucił 400 mln zł z rybactwa śródlądowego na rybołówstwo morskie

Decyzja ministra gospodarki morskiej o przeniesieniu 400 mln zł z akwakultury śródlądową na pomoc rybakom morskim spotkał się z krytyką przedstawicieli tej grupy.
20.02.2017

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy na targach Grüne Woche w Berlinie

W dniach 20-29 stycznia br. odbyły się w Berlinie targi Grüne Woche, największe światowe targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, promujące zwłaszcza specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe.
16.02.2017

Rybactwo i Morze. Posiedzenie Komitetu Monitorującego

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przewodniczył III posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
11.01.2017

„Rybaku, Wędkarzu jeśli złowiłeś znakowaną rybę – przekaż informację ichtiologom”

Pod hasłem „Rybaku, Wędkarzu jeśli złowiłeś znakowaną rybę – przekaż informację ichtiologom” Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, prowadzi akcję promującą przekazywanie znaczków ichtiologicznych przez rybaków i wędkarzy oraz mającą na celu zwiększenie świadomości o konieczności przekazywania informacji o znakowanych rybach do ichtiologów.
29.11.2016

Konferencja – „Bałtyk – małe morze, którym trudno zarządzać”

W najbliższą środę, 5 października, w Morskim Instytucie Rybackim - Państwowym Instytucie Badawczym w Gdyni odbędzie się konferencja pt. "Bałtyk - małe morze, którym trudno zarządzać".
29.09.2016

Założenia nowelizacji ustawy dotyczącej rozwoju sektora rybackiego

Przedmiotem niniejszej publikacji jest przedstawienie głównych priorytetów oraz celów podpisanej w dniu 30 lipca 2016 r. przez Pana Prezydenta nowelizacji ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, powstałej w związku z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 1014/2014 z dnia 22 lipca 2014 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
16.08.2016

Dzień Rybaka i Wędkarza w Sejmie

Dziś w Sejmie RP odbyła się konferencja rybacka Dzień Rybaka i Wędkarza. Celem była prezentacja problemów rybackich, potrzebnych działań, które mają zapewnić dobre podstawy do produkcji ryb oraz popularyzacja walorów dietetycznych i kulinarnych mięsa ryb.
22.06.2016

Pieniądze dla małych portów i przystani

Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej spotkali się przedstawiciele gmin i zarządów małych portów, przystani oraz urzędów morskich.
20.05.2016

Amatorski połów ryb

Zezwolenia wydawane będą od dnia 26 kwietnia 2016 r. i będą obowiązywały od dnia 01 maja 2016 r. maksymalnie do dnia 31 października 2016 r., ewentualnie do dnia publicznego otwarcia ofert – w przypadku obwodów ujętych w ogłoszeniach o konkursach ofert, lub do dnia usunięcia obwodu z listy umieszczonej na stronie – w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających ich wydawanie, niezależnych od Dyrektora RZGW w Poznaniu.
25.04.2016

Białoruś chce współpracy z Polską w hodowli ryb śródlądowych

Na trwającym w Mińsku forum rybactwa śródlądowego, specjaliści z Białorusi i Polski omawiają możliwości współpracy i wymieniają się doświadczeniami na ten temat.
20.01.2016

Pomoc publiczna a inwestycje portowe - decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Portu Lauwersoog

W jednej z ostatnio rozpatrywanych spraw Komisja Europejska ustaliła, że inwestycja przeprowadzana w Porcie Lauwersoog (Holandia) przez podmiot zarządzający portem ("Exploitatiemaatschappij Havencomplex Lauwersoog", dalej "EHL") a współfinansowana ze środków publicznych - nie stanowi pomocy publicznej w rozumieniu Artykułu 107(1) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE 2012 C 326).
27.12.2015

Uchwała w sprawie przesunięcia środków PO Ryby 2007 - 2013

Komitet Monitorujący Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013” podjął uchwałę dotyczącą przesunięcia 4 066 760 euro z osi priorytetowej 4 „ Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa” oraz 1 241 560 euro z osi priorytetowej 5 „Pomoc Techniczna” do osi priorytetowej 1 „Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej” w kwocie 4 826 320 euro oraz osi priorytetowej 3 „Środki służące wspólnemu interesowi” w kwocie 482 000 euro.
14.08.2015

Nowy dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wręczył dziś Grzegorzowi Dietrichowi akt powołania na stanowisko dyrektora Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie.
24.07.2015

W ten weekend „Dzień ryby” w Helu

Co roku w lipcu Hel świętuje "Dzień Ryby", aby podkreślić znaczenie ryb i rybołówstwa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego miasta oraz regionu. 25 lipca 2015 (w sobotę) będzie można dowiedzieć się jak i gdzie żyją ryby, jak łowią je rybacy, jak się je bada, jakie zagrożenia dla ryb stwarza nierozważne postępowanie człowieka, jak je należy chronić.
24.07.2015

Polski sektor rybacki na wznoszącej fali

Od 2004 roku, czyli od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i objęcia kraju instrumentami wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej, w naszym sektorze rybackim nastąpiły imponujące zmiany. Tylko z Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013" przekazano ponad 4 miliardy złotych, które trafiły do rybaków, armatorów statków, organizacji zrzeszających rybaków i hodowców ryb, Rybackich Lokalnych Grup Działania, zakładów przetwarzających ryby, zarząd
20.07.2015

CCAMLR po raz pierwszy obraduje w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce odbywają się obrady grup roboczych Komisji do Spraw Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR). Stan środowiska morskiego wód wokół Antarktyki, zarządzanych przez CCAMLR budzi powszechne zainteresowanie nie tylko państw tego regionu, ale również społeczności międzynarodowej ze względu na unikatowy charakter przyrodniczy tego akwenu, a także wpływ na zmiany klimatu na kuli ziemskiej
16.07.2015

Wsparcie rybactwa przybrzeżnego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020

Prowadzone są intensywne prace w celu możliwie najszybszego wdrożenia Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014–2020. Projekt Programu został oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej do zatwierdzenia. Program zakłada wsparcie w nowej perspektywie finansowej z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), który zastąpi Europejski Fundusz Rybacki, wdrażany w latach 2007-2013.
24.06.2015

NIK o rozwoju obszarów rybackich

Lokalne Strategie Rozwoju Obszarów Rybackich w Polsce zostały opracowane i wdrożone stosownie do obowiązujących uregulowań. Liczba utworzonych lub utrzymanych miejsc pracy dzięki środkom z UE była jednak mniejsza od zakładanej. Przy procedowaniu rozdzielania funduszy nie ustrzeżono się też zagrożeń o charakterze korupcyjnym.
27.04.2015

ARiMR - imponujące zmiany w sektorze rybackim

Od 2004 roku, czyli od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i objęcia kraju instrumentami wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej, w naszym sektorze rybackim nastąpiły imponujące zmiany.
20.04.2015

Komisja Europejska nagrodziła dwa polskie projekty rybackie

Lokalne Grupy Rybackie z całej Unii Europejskiej zaprezentowały w Brukseli swoje projekty, na które otrzymały unijne wsparcie. Wśród najlepszych znalazły się dwa projekty z Polski.
18.03.2015

Międzynarodowe sukcesy Lokalnych Grup Rybackich z Polski

Lokalne Grupy Rybackie z całej Unii Europejskiej zaprezentowały w Brukseli swoje, najciekawsze projekty z zakresu zrównoważonego rozwój obszarów zależnych od rybactwa, które otrzymały unijne wsparcie.
06.03.2015

Gawłowski: Nowelizacja Prawa wodnego wynika z jego obecnej nieprzejrzystości

– Naszym głównym celem jest, aby za całą rzekę, od źródła do ujścia, odpowiadał jeden i tylko jeden gospodarz, w myśl zasady „jedna rzeka, jeden gospodarz” – mówi, w rozmowie z portalem "RynekInfrastruktury.pl" Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Paweł Rydzyński: Pod koniec roku ministerstwo środowiska rozpoczęło konsultacje – budzącego duże kontrowersje – projektu nowego Prawa wodnego. Po co przygotowujecie taki dokument?
25.02.2015

Rozmowy z komisarzem ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella

Sekretarza stanu Kazimierza Plocke 17 lutego br. spotkał się z komisarzem ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella. Omówiono kluczowe zagadnienia z punktu widzenia przyszłości polskiego rybołówstwa.
24.02.2015

Zasoby wodne Zalewu Wiślanego sprawą Polski i Rosji

Polacy i Rosjanie porozumieli się, co do wielkości połowów leszcza i sandacza na wodach Zalewu Wiślanego.Zalew Wiślany, przez który przebiega granica polsko-rosyjska, to unikalny w skali kraju region, nie tylko pod względem przyrodniczym i ekologicznym, ale także zasobów wodnych.
01.12.2014

Zasoby wodne Zalewu Wiślanego sprawą Polski i Rosji

Polacy i Rosjanie porozumieli się, co do wielkości połowów leszcza i sandacza na wodach Zalewu Wiślanego.
28.11.2014

Kazimierz Plocke musi odejść - rybacy piszą list do premiera

Kazimierz Plocke musi odejść. Rybacy piszą wnioski do premiera Donalda Tuska, by ten odwołał wiceministra Kazimierz Plocke. Domagają się też, by wstrzymać prace nad Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze".
07.08.2014

O gospodarce morskiej i dla gospodarki morskiej

Już tylko tygodnie dzielą nas od corocznej debaty w polskiej gospodarce morskiej - Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. W tym roku wydarzenie to odbędzie po raz drugi, tym razem w dniach 12-14 czerwca br. Właśnie ruszyła rejestracja na Kongres.
25.04.2014

Polskie rybołówstwo dorszy przystąpiło do oceny MSC

Rybołówstwo dorszy z tzw. stada wschodniego Bałtyku jako pierwsze w Polsce przystąpiło do oceny według standardu MSC dla dobrze zarządzanego i zrównoważonego rybactwa.
22.11.2013

15 umów ws. rozwoju obszarów rybackich

Unijne dofinansowanie w wysokości prawie 8 mln zł otrzymają gminy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy oraz rybacy na realizację 15 projektów w zakresie rozwoju sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich.
25.03.2013

Konferencja pt. „Kormoran w aspekcie zrównoważonego korzystania z zasobów rybackich”

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Lokalną Grupą Rybacką “Zalew Szczeciński” i „Północnokaszubską” Lokalną Grupą Rybacką organizuje konferencję pt. „Kormoran w aspekcie zrównoważonego korzystania z zasobów rybackich”.
26.10.2012

Czy naukowcy i politycy rozwiążą nasze problemy?

Za nami dwie znaczące dla branży morskiej i transportowej konferencje. Eksperci, przedstawiciele środowiska morskiego, samorządowcy, politycy i naukowcy debatowali na temat limitów połowowych (20 września) oraz europejskiej przestrzeni transportu (24 września). Czy udało im się znaleźć lek na bolączki branży?
27.09.2012

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Akademia Morska w Szczecinie

Z inicjatywy Regionalnego Oddziału Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie, pana dr Jarosława Łojko, delegacja ARiMR z jej prezesem panem Tomaszem Kołodziejem odwiedziła w dniach 27 i 28 czerwca 2012 roku Stację Badań Modelowych w Ińsku i Ośrodek Szkoleniowy Rybołówstwa Bałtyckiego w Kołobrzegu.
12.07.2012

Rybacy mogą starać się o grube pieniądze

Ponad 10 milionów złotych z Unii Europejskiej ma do rozdysponowania Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka. Stowarzyszenie ogłosiło drugi nabór do konkursu na rozwój obszarów zależnych od rybactwa.
12.04.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.