• <

Wynik wyszukiwania - "pge baltica" - Wiadomości

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
04.04.2024

Bartosz Fedurek nowym prezesem spółki PGE Baltica

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała we wtorek spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Zakończenie II edycji studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej" na Uniwersytecie Morskim

W sobotę 9 marca br. odbyło się Zakończenie II edycji studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", realizowanych na Wydziale Nawigacyjnym UMG pod patronatem PGE Baltica z PGE Polska Grupa Energetyczna. Mury uczelni opuściło 40 kolejnych absolwentów tego kierunku studiów.
13.03.2024

PGE Baltica zawarła umowę na przeprowadzenie badań geologicznych dla Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z Konsorcjum firm: Geofizyka Toruń S.A., Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin sp. z o.o. oraz „PROJMORS" Biuro Projektów Budownictwa Morskiego sp. z o.o. na wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych oraz dokumentacji wynikowej dotyczących przewiertu ląd – morze dla MFW Baltica-1.
08.03.2024

Zmiany w zarządzie PGE Baltica

23 lutego 2024 r. Rada Nadzorcza PGE Baltica podjęła uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki Arkadiusza Sekścińskiego, Prezesa Zarządu, oraz uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki p. Grzegorza Wysockiego, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów.
27.02.2024

Ogłoszono przetarg na wykonanie projektu podstawowego morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce ogłosiła przetarg na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.
05.02.2024

Znamy wykonawcę wstępnej kampanii geotechnicznej dla MFW Baltica 1 i Baltica 1+

Roztrzygnięto przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Najkorzystniejszą ofertę złożyła szwajcarska spółka Geoquip Marine Operations AG.
22.01.2024

PGE Baltica publikuje informacje o postępowaniach zakupowych planowanych do uruchomienia w 2024 roku

Specjalnie dla potencjalnych dostawców zainteresowanych współpracą PGE Baltica opublikowała informacje o postępowaniach zakupowych planowanych do uruchomienia w 2024 roku. Postępowania dotyczą zakupów realizowanych na rzecz spółek projektowych PGE Baltica.
11.01.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na instalację turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.01.2024

Coraz więcej kobiet pracuje w offshore. Startują studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchomił rekrutację na studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Zajęcia rozpoczynają się 9 marca 2024 r.
19.12.2023

PGE Baltica rozpoczyna rozbiórkę starych budynków w porcie w Ustce

W związku z przygotowaniami do budowy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych PGE Baltica rozpocznie w grudniu 2023 roku prace rozbiórkowe na zajmowanym terenie po byłej przetwórni ryb.
06.12.2023

Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany i udzielam pozwolenia na budowę dla Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 został oficjalnie zatwierdzony przez Wojewodę Pomorskiego.
30.11.2023

RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce

W postępowaniu wszczętym na wniosek inwestora - PGE Baltica Sp. z o. o., reprezentowanego przez pełnomocnika: p. Mieczysława Korzeńskiego (WUPROHYD Sp. z o. o. Biuro Projektów), znak WH-094/TH/05/2023, z dnia 18.05.2023 r., o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Baza operacyjno - serwisowa w Porcie Ustka”, wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.10.2023

Ostateczne decyzje w sprawie nowych PSzW – 5 nowych lokalizacji dla PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających.
24.08.2023

Ustka Charlotta Sailing Days: Mistrzostwa Europy Klasy Europa

Niezwykła dawka emocji i intensywna rywalizacja - to z pewnością krótka charakterystyka Mistrzostw Europy Klasy Europa, które miały miejsce podczas Regat Ustka Charlotta Sailing Days. We wtorek 15 sierpnia zakończył się kolejny rozdział morskiej przygody piątej edycji regat. Przez 16 dni Ustka stała się stolicą żeglarskiej rywalizacji, łącząc żeglarzy z 11 krajów w tym pełnym emocji wydarzeniu.
17.08.2023

1,4 mld euro dla MFW Baltica? PGE ze wstępną decyzją kredytową

Europejski Bank Inwestycyjny wydał wstępną decyzję kredytową dla projektu wsparcia finansowania Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – poinformowała w poniedziałek Grupa PGE.
07.08.2023

Baza serwisowa w Ustce obsłuży farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

W 2026 roku PGE Baltica uruchomi swoją bazę operacyjno-serwisową na terenie portu w Ustce. Dodatkowo planuje tam budowę Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Otwarcie bazy serwisowej morskich farm wiatrowych to także swoiste nowe rozdanie dla samego portu.
25.07.2023

PGE Baltica angażuje polskie podmioty w badania ichtiofauny dla projektu Baltica 1

Jednym z kluczowych etapów w procesie inwestycyjnym offshore jest sporządzenie charakterystyki środowiska przyrodniczego. Nie jest to możliwe bez przeprowadzenia szeregu badań na obszarze planowanej farmy wiatrowej i infrastruktury przyłączeniowej. To okazja do podjęcia współpracy z polskimi przedsiębiorcami, którzy mogą włączyć się w łańcuch dostaw dla branży offshore. I taka właśnie współpraca została nawiązana z miejscowymi rybakami.
17.07.2023

Krok po kroku – jak przebiega budowa morskiej farmy wiatrowej

Budowa morskiej farmy wiatrowej to skomplikowany proces, wymagający wieloletnich przygotowań. Składa się na niego nie tylko instalacja turbin wiatrowych na morzu. To również lądowe i morskie stacje elektroenergetyczne oraz kable łączące wszystkie elementy.
11.07.2023

Energetyczna, wakacyjna przygoda! „Świerszczyk” na morskich farmach wiatrowych

Wydawnictwo Nowa Era i PGE Baltica łączą siły, prezentując wyjątkowy numer „Świerszczyka”. To zaproszenie do ekscytującego świata morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

PGE i Ørsted podpisały kolejne kluczowe umowy dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE I Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO), które dostarczą fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.07.2023

PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

Morska energetyka wiatrowa – nowe otwarcie w Serocku. Czego potrzebuje II faza? Kolejny panel otwiera nam „okno” na morski wiatr, ale ten który powstanie bliżej 2030 r. Chodzi więc o farmy wiatrowe na Bałtyku w drugim rozdaniu. Moderatorem tego panelu był Jarosław Wajer, Partner, P&U CESA Leader, EY Polska. #PSEW2023
21.06.2023

PGE Baltica nie zamierza się odwoływać od rozstrzygnięć z drugiego etapu przyznawania decyzji lokalizacyjnych

W trakcie spotkania z mediami przedstawiciele PGE Baltica wskazali, że spółka zamierza korzystać z planowanego w gdańskim porcie terminala instalacyjnego. Jego koszty wyniosą nawet ponad 1 miliard złotych. Spółka liczy również na to, że Ministerstwo Infrastruktury podejmie ostateczną decyzję o lokalizacji morskich farm wiatrowych na Bałtyku do końca czerwca.
16.06.2023

PGE Baltica: Związaliśmy się inwestycyjnie z Ustką na wiele dziesięcioleci

Biorąc pod uwagę żywotność morskiej farmy wiatrowej, która wynosi przynajmniej 30 lat, związaliśmy się inwestycyjnie z Ustką na wiele dziesięcioleci i taka jest perspektywa pracy - powiedział PAP rzecznik prasowy PGE Baltica Marcin Poznań.
15.06.2023

PGE i Ørsted wybrały dostawców morskich stacji transformatorowych dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2. Cztery stacje – każda wyposażona w dwa transformatory - będą gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd.
13.06.2023

Nowy park w Ustce. PGE Baltica wsparła stworzenie Magicznych Ogrodów

W sobotę, 3 czerwca 2023 roku, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce przy udziale władz miasta uroczyście otworzyła Magiczne Ogrody – nową, zieloną przestrzeń rekreacyjno-edukacyjną, z której korzystać będą mogli uczniowie, pracownicy szkoły i mieszkańcy Ustki. Ten nowy projekt wsparła PGE Baltica, która w Ustce buduje bazę operacyjno-serwisową dla swoich morskich farm wiatrowych.
05.06.2023

PGE i Ørsted wybrały Inżyniera Kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt‐Katowice" SA oraz „Energopomiar" Sp. z o.o. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
03.05.2023

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce ma nową pracownię dla młodych techników. Zakup sprzętu wsparła PGE Baltica

Dzięki nowym narzędziom uczniowie klas technikum w zawodach technik mechanik i technik mechatronik będą mogli realizować praktyczne zajęcia z zakresu pomiarów i montażu maszyn oraz urządzeń. Zakup wyposażenia pracowni dofinansowała PGE Baltica.
14.04.2023

Regatowe Mistrzostwa Europy w Ustce

W 2023 roku Ustka płynie nie tylko na fali, ale i z wiatrem w żaglach. W ramach tegorocznej edycji Ustka Charlotta Sailing Days odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i Mastersów Klasy Europa.
05.04.2023

Uczniowie z Ustki posprzątali plażę. Akcję wsparła PGE Baltica

Około 60 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało w poniedziałek zachodnią plażę w Ustce oraz przylegające do niej tereny leśne. Spółka z Grupy PGE buduje w Ustce bazę serwisową, z której obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe.
27.03.2023

PGE Baltica sponsorem głównym Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Windsurfingu. Na mocy kolejnej umowy będzie wspierać najlepszych polskich windsurferów jako sponsor główny.
21.03.2023

Inwestorzy offshore wind kroczą tą samą ścieżką edukacji, ale każdy na swój sposób (RELACJA)

W Gdańsku podczas pierwszej edycji targów EduOffshoreWind deweloperzy farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego przedstawili swoje inicjatywy szkoleniowe dla przyszłych kadr. Polscy i zagraniczni inwestorzy zmagają się z tymi samymi problemami w zakresie braków specjalistów, jednak rozwiązują je według własnego pomysłu, uruchamiając szereg inicjatyw. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl.
17.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica kontynuują współpracę na rzecz kształcenia kadr dla polskiego sektora offshore

W sobotę, 4 marca 2023 r., w Auli Wydziału Nawigacyjnego UMG odbyła się inauguracja II edycji studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczymi energetyce wiatrowej. Partnerem głównym kierunku, po raz kolejny, jest PGE Baltica z Grupy PGE.
09.03.2023

Razem dla offshore – Współpraca PGE Baltica z polską nauką

Polska myśl naukowa może stanowić w dużym stopniu lokalny i krajowy wkład w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego PGE Baltica mocno angażuje się we współpracę z instytucjami naukowymi.
28.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

PGE Baltica z największą ilością punktów na obszary 44.E.1 i 60.E.4

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wyniki postępowania rozstrzygającego prowadzonego w związku z ogłoszeniami nr 4/2022/MFW z dnia 8 lutego 2022 r. na obszar 60.E.4. oraz nr 5/2022/MFW z dnia 8 lutego 2022 r. na obszar 44.E.1.
12.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Nowy prezes PGE Baltica

Ważne zmiany na czele offshore'owej spółki PGE Baltica. Nowym prezesem spółki został Arkadiusz Sekściński. Dotychczasowy prezes Dariusz Lociński został wiceprezesem ds. rozwoju.
12.01.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Prezes URE zatwierdził poziom wsparcia dla MFW Baltica

PGE otrzymała decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ("Prezes URE") w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica ("MFW Baltica") - Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW. Projekt realizowany jest wspólnie z Ørsted.
13.12.2022

PGE Baltica chce stworzyć w Ustce okno na polski offshore [WIDEO]

Grupa PGE wybuduje swoją bazę serwisową dla projektów offshore w porcie w Ustce. Powstanie tu także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Inwestycja powstanie na liczącym 3 hektary terenie po byłej przetwórni rybnej.
19.10.2022

PGE Baltica będzie partnerem programu Zielona Ustka

PGE Baltica włącza się do udziału w programie Zielona Ustka. Dzięki zgłaszanym przez mieszkańców propozycjom jest szansa na modernizację terenów zielonych lub powstanie nowych.
19.10.2022

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla projektów Baltica 2 i 3

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla części morskiej projektów morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3, realizowanych wspólnie z Orsted - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Lociński.
18.10.2022

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za niecały rok. Wiecha zawieszona na budowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście.
19.09.2022

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich.
18.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską [WIDEO]

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
09.09.2022

Strategiczne znaczenie morskich farm wiatrowych dla bezpieczeństwa energetycznego

Choć inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym, wojna ekonomiczna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, Polską i państwami Europy Zachodniej trwa od co najmniej kilkunastu miesięcy. Oczywistym jest, że Rosja wykorzystuje sektor energetyczny do wywierania wpływu na Europę Zachodnią, traktując surowce energetyczne jako swoisty instrument o charakterze ekonomicznym, a nawet politycznym.
02.08.2022

PGE chce stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej

Podczas pierwszego dnia największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia branżowego, poświęconego energetyce wiatrowej oraz rozwojowi rynku energii w aspekcie wdrażania i eksploatacji technologii OZE PSEW 2022 Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Tucholski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii, PGE Baltica podczas panelu poświęconemu morskiej energetyce wiatrowej i dostępnym technologiom podkreślił istotę konieczności utworzenia Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
14.06.2022

Port serwisowy i wojenny w Ustce? Urzędnicy i samorządowcy o rozbudowie

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal GospodarkaMorska.pl, port w Ustce ma szansę stać się czwartym w Polsce portem rozbudowanym nawet o 45 hektarów, a w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) miałby być ujęty jego rozwój w kierunku funkcji portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych, ale również portu wojennego. To wszystko ze względu na optymalną lokalizację nadmorskiego położenia i bliskość m.in. amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie i Poligonu Wicko.
31.05.2022

PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa

PGE Baltica poinformowała w poniedziałek (16 maja), że sprzęt pomiarowy zmierza już z Hiszpanii do Władysławowa, gdzie zostanie zmontowany i skąd wypłynie na Bałtyk. Spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.
16.05.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły postępowanie przetargowe dotyczące budowy lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3. Według planów przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.
25.03.2022

PGE i Ørsted starają się o ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia dla MFW Baltica. Dokumentacja w tej sprawie już w KE

PGE i Ørsted notyfikowały indywidualną cenę w kontrakcie różnicowym dla obu realizowanych wspólnie etapów projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Po weryfikacji dokumentacji przez Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów została ona przekazana do Komisji Europejskiej.
09.03.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych.
08.03.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica otwierają studia podyplomowe związane z offshore [WIDEO]

Dwa semestry i 190 godzin zajęć z praktykami, którzy branżę offshore znają od podszewki oferuje nowy kierunek studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", który startuje już w marcu na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Podpisanie umowy w sprawie powołania nowych studiów, których partnerem głównym jest PGE Baltica, odbyło się w poniedziałek 28 lutego. Wciąż są wolne miejsca.
28.02.2022

Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

W czwartek (21 października) o godzinie 13.00 nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez PGE, PGE Baltica i miasto Ustka, dotyczącego lokalizacji zaplecza serwisowego dla morskich farm wiatrowych w Porcie Ustka.
21.10.2021

Rozwój sieci przesyłu energii w obliczu transformacji energetycznej

Polska jest w czołówce Europy pod względem cen za energię elektryczną – mamy najwyższą hurtową cenę energii elektrycznej, która przekracza o 50% średnią europejską. Jak będzie wyglądał rozwój sieci przesyłu energii w obliczu transformacji energetycznej?
20.10.2021

PGE Baltica potwierdza do 30 procent local content w pierwszej fazie offshore

Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, spółki zajmującej się projektami offshore Grupy Kapitałowej PGE, zadeklarowała 20-30-procentowy udział krajowych firm w łańcuchu dostaw w pierwszej fazie realizacji.
21.09.2021

Program Offshore: kolejny etap współpracy PGE z Uniwersytetem Morskim i MEWO S. A.

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.
23.02.2021

PGE Baltica coraz bliżej budowy morskich farm wiatrowych

PGE Baltica i Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podpisały umowę o współpracy i doradztwie technicznym dot. prac geologiczno-inżynierskich dla dwóch morskich farm wiatrowych - podała spółka. Zebrane dane umożliwią inwestorowi m.in. wybór fundamentów pod turbiny wiatrowe.
18.11.2020

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies po raz dwunasty

Wciąż nie cichą echa po międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej już po raz 12. udowodniło, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu eventów związanych z rozwojem gospodarczym sektora MEW w naszym regionie. 
03.10.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A. Źródło: PGE Baltica
10.02.2023

PGE Baltica chce stworzyć w Ustce okno na polski offshore

Grupa PGE wybuduje swoją bazę serwisową dla projektów offshore w porcie w Ustce. Powstanie tu także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Inwestycja powstanie na liczącym 3 hektary terenie po byłej przetwórni rybnej.
19.10.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
08.09.2022

PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1

Grupa PGE rozpoczyna badania właściwości akwenu na obszarze, na którym powstanie farma wiatrowa Baltica 1. Specjalna boja wypłynęła na miejsce z portu we Władysławowie.
26.05.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych. 
07.03.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica otwierają studia podyplomowe związane z offshore [WIDEO]

Dwa semestry i 190 godzin wykładów, ćwiczeń, laboratoriów oraz zajęć z praktykami, którzy branżę offshore znają od podszewki. To wszystko w ramach nowego kierunku studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", który 3 marca startuje na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Podpisanie umowy w sprawie powołania nowych studiów, których partnerem głównym jest PGE Baltica, odbyło się w poniedziałek 28 lutego. Wciąż są wolne miejsca w ramach rekrutacji uzupełniającej. 
28.02.2022

Rektor Uniwersytetu Morskiego: „Gdynia może stać się doliną offshore”

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.