• <

Wynik wyszukiwania - "ostatni rok" - Wiadomości

Zjazd Polskiego Forum Technologii Morskich. Podsumowanie 2023 roku i wizyta w stoczni Nauta

Podczas ostatniego spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich podsumowany został ostatni rok działalności. Doszło także do wyborów 1/3 rady organizacji oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy z PIMEW.
13.05.2024

Rekordowy kwartał w Naftoporcie. Rekord spodziewany też na koniec roku

I kwartał w gdańskim terminalu Naftoport został zamknięty rekordowym wynikiem 9,8 mln ton przeładowanych paliw oraz ropy naftowej.
06.05.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

Coraz więcej kobiet pracuje w offshore. Startują studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchomił rekrutację na studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Zajęcia rozpoczynają się 9 marca 2024 r.
19.12.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

HanseYachts w Polsce obchodzi pierwsze urodziny

Minął rok, odkąd Technologie Tworzyw Sztucznych stały się HanseYachts. Ta symboliczna zmiana przyniosła wiele korzyści polskiej spółce. Jak tłumaczy Maciej Twardowski, nowa nazwa umacnia nasz region na branżowej mapie producentów jachtów.
04.10.2023

Trenuj, żeby wiedzieć jak współdziałać

Nadchodzące dekady to będzie czas intensywnych i rewolucyjnych zmian w polskim systemie energetycznym ze względu na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i energii jądrowej.
28.08.2023

Zełenski rozmawiał z przywódcą Turcji o umowie zbożowej i jeńcach wojennych

Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w piątek telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej, a także o powrocie więzionych przez Rosję jeńców ukraińskich, zwłaszcza Tatarów krymskich.
21.07.2023

Prezydent Erdogan: w sprawie umowy zbożowej należy wziąć pod uwagę żądania Rosji

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji, powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej.
21.07.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

PSEW: energetyka wiatrowa przyspiesza, ale… są zagrożenia

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania „ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania”.
26.06.2023

Wynn Al Marjan prezentuje nową wizję projektu dla wyspiarskiego kompleksu wypoczynkowego w ZEA

Inspiracją dla planowanego przez Wynn Resorts kompleksu wypoczynkowego na Wyspie Al Marjan w Ras Al Khaimah, który wyznaczy międzynarodowe standardy w dziedzinie projektowania i luksusu, są spektakularne widoki na Zatokę Perską.
29.04.2023

Prezes kołobrzeskiego portu: możemy rocznie przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy

Rocznie możemy przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy, w 2022 r. przyjęliśmy ich 80 tys. ton, a w br. ok. 25 tys. ton. Teraz musieliśmy wstrzymać przeładunki – powiedział PAP prezes zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Artur Lijewski. Prezes liczy na to, że tranzyt przez port będzie wznowiony.
24.04.2023

Wiatr i słońce pozwoliły zaoszczędzić Unii Europejskiej 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
02.03.2023

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.
02.03.2023

HanseYachts publikuje wyniki za 2021/22

Znaczący wzrost przychodów, rekordowy portfel zamówień, implementacja wysokiego wzrostu cen, strata powyżej prognozy, wycofanie się z nierentownych inwestycji, zabezpieczenie finansowania do 2025 r., pozytywne perspektywy na rok 2022/23. Przedsiębiorstwo HanseYachts opublikowało swoje roczne i skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2021/22.
27.12.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Wyczarterowany przez PGNiG tankowiec w Świnoujściu

Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec Maran Gas Apollonia z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez GK PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.
14.05.2022

Towimor realizuje zamówienia dla największych stoczni świata [WIDEO]

Toruńska spółka Towimor SA od ponad 100 lat dostarcza urządzenia pokładowe na statki. Ostatni rok zamknęła z imponującymi kontraktami na urządzenia cumowniczo-kotwiczne na megakontenerowce.
06.04.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 49/2021-1/2022)

Uczestnicy światowych rynków frachtowych na przełomie roku bacznie obserwowali sytuację gospodarczą i polityczną świata, która dawała nieco optymizmu na warunki nowego roku 2022. Rok 2021 w ogólnym ujęciu był jednak dobrym okresem i żeglugowcy, działający w wielu segmentach tego rynku mają nadzieję na kontynuację trendów. Inaczej patrzą na to Ci, którzy za ten fracht muszą płacić.
10.01.2022

Czego życzy sobie branża morska na 2022 rok?

Barwny i pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji dla branży morskiej rok 2021 za nami. Przed nami natomiast kolejne 365 dni pełne wyzwań i nadziei, sukcesów i porażek. Choć w tym momencie jedynym pewnikiem jest to, że 2022 na pewno nas niejednokrotnie zaskoczy, zapytaliśmy reprezentantów branży morskiej o to, czego życzą sobie i nam wszystkim na nadchodzący rok.
01.01.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
30.12.2021

Finalizacja transakcji nabycia Solid Logistics przez VGL Group

W dniu 28.06.2021 VGL Group i Solid Logistics zamknęły ostatni etap transakcji nabycia udziałów. W efekcie VGL Group stała się wyłącznym udziałowcem Solid Logistics.
06.07.2021

EPG łączy siły z Bladt Industries. Zobacz załadunek 700-tonowej trafostacji Kaskasi [WIDEO]]

Ponad trzy miesiące przygotowywano się do operacji załadunku potężnej konstrukcji Kaskasi Trafostacja, której finał miał miejsce we wtorek 1 czerwca na nabrzeżu Portu Gdynia. Tym samym spółka Energomontaż-Północ Gdynia (EPG) dołączyła do Bladt Industries przy projekcie podstacji morskiej Kaskasi.
09.06.2021

Kłajpeda – historyczny litewski port z przyszłością

Port Kłajpeda, który położony jest u ujścia rzeki Dangi, wpadającej do Zalewu Kurońskiego ma bogatą historię, dynamiczną teraźniejszość i jeszcze bardziej interesującą przyszłość.
01.03.2021

W Polsce jedna z najpłytszych recesji na świecie?

W Polsce, w porównaniu do innych państw europejskich i na świecie, mamy obecnie jedną z najpłytszych recesji - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że za kilka tygodni przedstawiony zostanie tzw. Nowy Polski Ład.
09.02.2021

Raport UE przewiduje odporność floty rybackiej na pandemię COVID-19

Z rocznego sprawozdania gospodarczego z 2020 r., dotyczącwgo floty rybackiej UE, wynika, że w 2020 r. flota pozostała ogólnie rentowna, pomimo wpływu COVID-19 na rynki rybne. Bardziej zrównoważone rybołówstwo i niższe koszty paliwa pomogły złagodzić społeczno-gospodarcze skutki pandemii.
07.01.2021

„Zawisza Czarny” w remoncie. Potrzebne wsparcie

Na jego pokładzie morskie szlify zdobyło już kilka pokoleń młodych żeglarzy i harcerzy. To największy żaglowiec skautowy na świecie i ikona polskiej kultury marynistycznej. „Zawisza Czarny” przechodzi właśnie największy od 20 lat remont. Jest on niezbędny do utrzymania klasy żaglowca, ale i bardzo kosztowny. Dlatego Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, która jest armatorem jednostki, zwraca się z prośbą o wsparcie i prowadzi zbiórkę internetową na ten cel.
05.11.2020

Efekt konsultacji z biznesem – Estoński CIT

Po konsultacjach z biznesem zmieniają się zasady dotyczące Estońskiego CIT-u. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku CIT. Zwiększenie kwoty przychodów z 50 mln zł do 100 mln zł oraz dopuszczenie nowych form zatrudnienia – to tylko niektóre z proponowanych rozwiązań. Z estońskiego CIT firmy mogą korzystać już od początku 2021 r.
29.09.2020

W Brukseli zainaugurowano prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej

1 lipca Polska przejmie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji we wtorek w Stałym Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli odbyła się uroczystość przekazania tej prezydencji z rąk Czech, które sprawowały ją przez ostatni rok.
30.06.2020

WWF: Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje.
16.06.2020

Tarcza antykryzysowa 2.0 faktycznym wsparciem?

Dnia 9 kwietnia 2020 roku Sejm RP przyjął rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mający w zamyśle stanowić uzupełnienie ustawy z dnia 31 marca 2020 roku, zwanej potocznie: „Tarczą antykryzysową”. Akt ten ma rozszerzać przyznane przedsiębiorcom uprawnienia, które mają pozwolić na przetrwanie na rynku mimo postępującego kryzysu gospodarczego. Projekt ustawy obecnie będzie przedmiotem obrad Senatu.
10.04.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Safe Co Ltd (foto, wideo)

SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Stocznia działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Ostatni rok, stocznia zaczęła z
20.02.2020

Port Gdańsk bije rekord Polski w przeładunkach! 52 mln ton w 2019 roku (foto, wideo)

"Port Gdańsk bije własne rekordy i stawia przed sobą nowe wyzwania" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZMPG, Łukasz Greinke. Są powody do dumy, bo w 2019 roku Port Gdańsk ustanowił nowy rekord przeładunków, przekraczając 52 mln ton. Jednocześnie, zanotowano imponujące wzrosty w prawie wszystkich grupach ładunkowych.
11.02.2020

LOTOS Kolej kupiła nowoczesne wagony i lokomotywę elektryczną

216 wagonów platform produkcji firmy Kolowag i lokomotywa elektryczna firmy NEWAG zostały zakupione przez spółkę LOTOS Kolej. Umowy w tej sprawie podpisano w środę 29 stycznia 2020 r. w Gdańsku. Poprzedziły je rozstrzygnięte przetargi. Projekt „Zakup nowoczesnego taboru intermodalnego przez firmę LOTOS Kolej” jest dofinansowany ze środków unijnych.
29.01.2020

W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (foto, wideo)

23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.
26.01.2020

Rok wyzwań w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (wywiad wideo)

Projekt rewitalizacji terenów postoczniowych, Centrum Projektowania Robotów Przemysłowych, budowa strategicznej drogi do terenów inwestycyjnych w Grudziądzu - ostatni rok był bardzo pracowity dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej prezesa Przemysława Sztandery. Odwiedziliśmy z kamerą Wyspę Ostrów i porozmawialiśmy o tym, jakie projekty zrealizowano w ostatnim czasie i co wydarzy się w najbliższych miesiącach.
08.12.2019

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok

Studenci i kadra gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego mają za sobą oficjalną inaugurację nowego roku akademickiego. Naukę na uczelni rozpocznie 1500 nowych studentów. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, bo uczelnia świętuje swoje 100-lecie, a od 1 października jej struktury wzmocnił Instytut Morski z Gdańska.
05.10.2019

Ostrołęka/Gróbarczyk: Koncepcja udrożniania drogi wodnej z Warszawy na Mazury będzie na jesieni

Na jesieni ma być znana koncepcja udrożnienia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Mówił o tym w poniedziałek w Ostrołęce minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
17.06.2019

Przewoźnicy na szlaku Azja-Europa muszą myśleć nieszablonowo, by poradzić sobie z nadpodażą na rynku

Wysoka podaż i niski popyt sprawiły, że przewoźnicy oceaniczni na szlaku Azja-Europa Północna znalazły w trudnym położeniu, a analitycy sugerują, że nawet niewielki wzrost wydaje się w takiej sytuacji dużym zwycięstwem.
08.05.2019

Eksperci przewidują solidny rok na rynku kontenerowym

Bilans popytu i podaży będzie powoli wracał do równowagi w tym roku, dzięki zmniejszonemu apetytowi armatorów na zamawianie megakontenerowców – twierdzą eksperci z agencji Drewry.
15.03.2019

Drewry: Przewoźnicy na szlaku Azja-Europa muszą myśleć nieszablonowo, by poradzić sobie z nadpodażą na rynku

Wysoka podaż i niski popyt sprawiły, że przewoźnicy oceaniczni na szlaku Azja-Europa Północna znalazały w trudnym położeniu, a analitycy sugerują, że nawet niewielki wzrost wydaje się w takiej styuacji dużym zwycięstwem.
05.03.2019

Pekao SA: Rok 2018 dobry dla mikro, małych i średnich firm

Rok 2018 był rokiem najlepszej od dziewięciu lat koniunktury dla firm zatrudniających od kilku do kilkudziesięciu pracowników – wynika z zaprezentowanego we wtorek Raportu o Sytuacji Mikro, Małych i Średnich Firm, który przygotował Bank Pekao SA.
05.03.2019

Dachser na szczycie Diamentow Forbesa

Dachser Polska, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze eksporterów, odnotował najlepszy wynik wśród wszystkich dużych przedsiębiorstw z branży TSL w kraju w prestiżowym rankingu „Diamenty Forbesa 2019”. Dachser uplasował się na 22. pozycji w ogólnopolskim zestawieniu firm o przychodach powyżej 250 mln zł i jednocześnie zajął 1. miejsce w województwie łódzkim.
05.02.2019

Drewry: Rynek kontenerowy czeka solidny rok

Bilans popytu i podaży będzie powoli wracał do równowagi w tym roku, dzięki zmniejszonemu apetytowi armatorów na zamawianie megakontenerowców – twierdzą eksperci z agencji Drewry.
15.01.2019

Piotr Kula: Fajnie byłoby zostać ostatnim medalistą olimpijskim klasy Finn w historii

- Jeśli rzeczywiście igrzyska w Tokio będą ostatnimi, na których zobaczymy klasę Finn, to fajnie byłoby zostać ostatnim medalistą olimpijskim tej klasy w historii - powiedział Piotr Kula, który w najbliższym sezonie rozpocznie walkę o kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
01.01.2019

USA: Szef gabinetu prezydenta RP zakończył kolejną wizytę w USA

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zakończył w środę kolejną wizytę w USA. Obejmowała ona spotkania w ONZ w Nowym Jorku i w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, Kongresu i ekspertami ośrodków doradczych.
13.12.2018

Szczerski w Waszyngtonie o zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz o współpracy między krajami Inicjatywy Trójmorza

Celem mojego pobytu w Waszyngtonie jest zbudowanie konsensusu wśród polityków i ekspertów amerykańskich ws. ustanowienia w Polsce trwałej infrastruktury wojskowej USA - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jest duża szans, by taki konsensus zbudować - dodał.
13.12.2018

Szczerski w USA o Nord Stream 2 i Inicjatywie Trójmorza

„Jesteśmy na dobrej drodze", aby doprowadzić wkrótce do "zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce” - powiedział we wtorek w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski.
12.12.2018

Szef Wód Polskich: Będziemy chcieli uprościć system poboru opłat za wodę i ścieki

Wpływy z opłat za wodę i ścieki będą na koniec roku zdecydowanie mniejsze niż zaplanowano; będziemy wnioskować o zmianę sytemu poboru opłat, bo obecny jest niewydolny - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
10.12.2018

BIG: Blisko 54 proc. firm boryka się w IV kwartale z zatorami płatniczymi

Odsetek firm, których kontrahenci opóźniają płatności powyżej 60 dni, wyniósł w IV kw. br. niemal 54 proc. - wynika z badania nt. zatorów płatniczych przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. Najbardziej skarży się na niesolidnych odbiorców handel.
10.12.2018

Hamryszczak: Kluczowe dla dalszego napływu inwestycji jest zbudowanie międzynarodowych tras

Kluczowe dla dalszego napływu inwestycji do Polski jest zbudowanie międzynarodowych tras Via Carpatia, Via Baltica czy Magistrali Wschodniej Kolejowej – mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podczas debaty ws. inwestycji zagranicznych odbywającej się w ramach Kongresu 590.
16.11.2018

Załoga stoczni Meyer Werft rośnie w siłę

Jak poinformowała niemiecka stocznia Meyer Werft, w związku z pełnym portfelem zamówień na kilka następnych lat oraz dynamicznym rozwojem - firma zatrudni wkrótce 250 pracowników. Potrzebni będą wykwalifikowani specjaliści, tacy jak: spawacze, elektrycy, operatorzy dźwigów, inżynierowie czy projektanci.
11.10.2018

Wojna handlowa między USA a Chinami może być korzystna dla polskich firm. Azja i Afryka stoją przed nimi otworem

Azja stała się atrakcyjnym rynkiem eksportowym dla polskich firm. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość ubezpieczonego przez Euler Hermes polskiego eksportu do Państwa Środka wzrosła o 28 proc. Konflikt gospodarczy między Chinami a Stanami Zjednoczonymi może jeszcze podbić tę dynamikę. To dla polskich przedsiębiorców o tyle korzystne, że rynki azjatyckie będą się rozwijać w tempie ok. 5 proc. rocznie. Rosnąć będzie także dynamika rozwoju państw afrykańskich.
05.09.2018

Grupa Azoty ocenia, że jej akcje są mocno niedowartościowane

Wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński ocenia, że na tle swoich zagranicznych konkurentów akcje Grupy Azoty są mocno niedowartościowane.
29.08.2018

Rejs badawczy po Zatoce Puckiej

W piątek 25 maja odbędzie się rejs badawczy po Zatoce Puckiej, podczas którego nastąpi wybieranie sieci z rybami do celów badawczych. Przez ostatni rok do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wpłynęły od środowiska rybackiego oraz lokalnej społeczności zamieszkującej nad Zatoką Pucką sygnały dotyczące problemów ze stanem zasobów ryb w Zatoce Puckiej. W związku z tym minister Gróbarczyk podjął działania związane oceną wpływu różnych czynników antropogenicznych na środowisko tego akwenu oraz stan zasobów ry
23.05.2018

Gdańsk: Kacper Płażyński pyta prezydenta Adamowicza o awarię przepompowni ścieków na Ołowiance

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński skierował pytania do prezydenta miasta Pawła Adamowicza dot. awarii przepompowni ścieków na Ołowiance; pyta m.in. czy w związku z awarią zamierza rozwiązać umowę ze spółką SNG odpowiadającą za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną.
18.05.2018

Witkowski: Gospodarka morska jednym z filarów polityki gospodarczej rządu

Rząd konsekwentnie realizuje program inwestycyjny w gospodarkę morską – powiedział w piątek w Szczecinie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Podkreślił, że rząd uczynił ją jednym filarów polityki gospodarczej.
18.05.2018

Polskie porty w 2017 - padły rekordy (raport Actia Forum)

Miniony rok okazał się rekordowy dla polskiego sektora portowego. Polskie porty przeładowały łącznie ponad 87 mln ton, co stanowi wynik o 8,7% wyższy niż w 2016 roku. Port Gdańsk przekroczył barierę 40 mln ton, utrzymując się na pozycji lidera. Wszystkie analizowane porty odnotowały pozytywne wyniki.
16.04.2018

Działamy w oparciu o nasz rynek - rozmowa z Andrzejem Brzózką, nowym prezesem Naftoportu

Jeśli pojawia się w Polsce temat ropy naftowej – najprawdopodobniej będzie związany z Naftoportem. Ta spółka mieszcząca się w Porcie Gdańskim wykonuje przeładunki ropy i produktów naftowych, oraz stanowi istotny element logistyki dostaw dla polskich i niemieckich rafinerii. Rozmawiamy z nowym prezesem Naftoportu, Andrzejem Brzózką. W gabinecie Prezesa w oczy od razu rzuca się profesjonalny rower szosowy. Jak mówi Prezes: „do Naftoportu zewsząd daleko więc trzeba trzymać formę!”. Jak sportowy duch przekłada się na pracę w N
20.02.2018

Porty morskie a obronność RP

W Warszawie w czwartek odbyło się III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2018. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka. Natomiast resort reprezentował wiceminister Grzegorz Witkowski.
25.01.2018

Baltona wchodzi na promy Unity Line

Baltona zawarła umowę na prowadzenie działalności handlowej na czterech promach morskich należących do Unity Line. Firma otrzymała wyłączną koncesję na prowadzenie działalności handlowej na jednostkach.
12.10.2017

Wiceminister Marek Magierowski gościem seminarium „Ameryka Łacińska – nowy kierunek współpracy dla polskich samorządów”

- Ameryka Łacińska to wprawdzie region odległy geograficznie, ale ze względu na bliskość kulturową i z uwagi na coraz bardziej sprzyjające warunki polityczne stwarzający ogromne możliwości współpracy zarówno politycznej, jak też gospodarczej – mówił wiceszef MSZ podczas przemówienia otwierającego seminarium na temat perspektyw biznesowych i współpracy samorządów z krajami Ameryki Łacińskiej.
04.10.2017

Nelton na Baltexpo 2017

Już niedługo odbędą się kolejne edycje targów Baltexpo oraz DanFish – targów skupiających przedstawicieli firm szeroko rozumianej branży morskiej. Są to jedne z ważniejszych imprez branżowych w Europie, a firma Nelton - po raz kolejny - będzie ich aktywnym uczestnikiem.
05.09.2017

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego priorytetem rządu. Zakończył się 5. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Powstanie konsorcjum bankowego finansującego przemysł stoczniowy podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak podkreślił, będzie ono realizowało inwestycyjne potrzeby Polskiej Żeglugi Morskiej. Minister nie ujawnił jeszcze, komu podlegać będzie nowe konsorcjum.
12.06.2017

Cztery nowe promy Stena Line na liniach do Belfastu

W ubiegłym roku armator promowy Stena Line poinformował o podpisaniu umowy dotyczącej zbudowania czterech statków typu ro-paxz planowanym harmonogramem dostaw w latach 2019-2020. W kontrakcie została także zawarta opcja budowy kolejnych czterech statków. Promy powstaną w stoczni AVIC Shipyard w Chinach. Nowo wybudowane jednostki mają kursować na Morzu Irlandzkim, głównie na trasach do Belfastu, gdzie Stena Line rozwija hub transportowy.
15.02.2017

Zmiany kadrowe w dOB

13 stycznia w Porcie Wojennym w Gdyni odbyło się uroczyste pożegnanie zastępcy dowódcy - szefa Sztabu Dywizjonu Okrętów Bojowych komandora porucznika Piotra Nieć.
13.01.2017

Armatorzy masowców widzą światełko w tunelu

"Najgorsze już za nami" - twierdzą członkowie sektora transportu towarów masowych. Możliwe, że mają rację, ale na szybkie ożywienie też nie ma co liczyć.
07.12.2016

Projekty zmian na 2017 rok w przepisach kodeksu spółek handlowych cz.1

Począwszy od 1 stycznia 2017 roku ustawodawca przewiduje wprowadzenie szeregu nowych regulacji prawnych dotyczących przedsiębiorców, poprzez zmianę aż 18 aktów prawnych
25.10.2016

Promy do Anglii: Czwarty rok z rzędu wzrostów Brittany Ferries

Brittany Ferries może się pochwalić czwartym z rzędu rokiem, w którym firma osiągnęła wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów i frachtu.
14.10.2016

Kontrolerzy CBA w spółkach Skarbu Państwa

Funkcjonariusze CBA prowadzą zapowiadaną tydzień temu kontrolę w spółkach Skarbu Państwa - poinformował PAP we wtorek Piotr Kaczorek z CBA. Trwają czynności kontrolne w PKN Orlen i KGHM "Polska Miedź", w ciągu dnia kontrolowane będą też inne podmioty - podał.
27.09.2016

Zmodernizowany ORP „Bałtyk” wrócił do służby. Jest jak nowy

Zbiornikowiec ORP „Bałtyk” powrócił do Portu Wojennego Gdynia po zakończonym remoncie stoczniowym. Okręt przechodził naprawę główną, połączoną z modernizacją systemu podawania paliwa i materiałów trwałych metodą burtową. Remont zbiornikowca paliwowego typu ZP-1200M zgodnie z założonym planem trwał 13 miesięcy.
27.09.2016

Duński przewoźnik DFDS znów najlepszy w Europie

Firma DFDS po raz kolejny nazwana została wiodącym operatorem promowym w Europie. Duński przewoźnik triumfował podczas dorocznej gali nagród World Travel Awards.
08.09.2016

Berlin. Międzyrządowe konsultacje polsko-niemieckie

Podsekretarz stanu Krzysztof Kozłowski reprezentował MGMiŻŚ w międzyrządowych konsultacjach polsko-niemieckich, które w tym roku odbyły się w Berlinie.
24.06.2016

Rozwija się LOTOS Kolej

Ostatni rok był wyjątkowy dla Zakładu Przewozów Południe LOTOS Kolej. Dzięki zaangażowaniu pracowników przez bocznicę spółki w Czechowicach-Dziedzicach przejechało 1 700 000 ton towarów. W miniony piątek, 18 marca odbyło się uroczyste oddanie nowych pomieszczeń biurowych, przecięcia wstęgi dokonał osobiście prezes Henryk Gruca.
22.03.2016

Mniejsze inwestycje w instalacje poszukiwawcze i wydobywcze. Cięcia mogą sięgnąć 30 proc.

Ceny ropy naftowej, które od połowy 2014 roku spadły o ok. 65 proc., komplikują perspektywy rozwoju branży offshore i energetycznej. Światowi producenci z tych sektorów byli zmuszeni do ograniczenia zatrudnienia o 200 tys. osób, a na ten rok prognozowane są kolejne cięcia – koszty inwestycji mają być o ok. 30 proc. niższe. To przekłada się również na zamówienia dla stoczni i innych podwykonawców.
07.03.2016

Praktyczne aspekty dochodzenia odszkodowań marynarskich- wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Z uwagi na ostatnie katastrofy morskie, co radziłby Pan marynarzom i ich rodzinom w kwestie zabezpieczenia się przed problemami w uzyskaniu należnych im odszkodowań?
03.11.2015

Wybudowany w Remontowej prom z kolejną nagrodą

Napędzany metanolem prom Stena Germanica otrzymał doroczną nagrodę przyznawaną podczas spotkania przedstawicieli branży portowej. Laur ten stanowi wyraz uznania dla starań armatora zorientowanego na zrównoważony rozwój oraz rozbudowę floty przyjaznej środowisku.
30.09.2015

Koniec remontu Kanału Elbląskiego

Znowu będzie można pływać Kanałem Elbląskim. W czerwcu br. zakończy się dwuletni remont.
10.04.2015

Armia Ludowa idzie na złom

Armia Ludowa, czyli ostatni masowiec wybudowany w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego pływający we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej, zostanie wycofany z eksploatacji. Taką decyzję podjęła rada pracownicza. Statek trafi najprawdopodobniej na złom.
02.04.2015

PŻM zmaga się z gigantycznym kryzysem frachtowym. Ma straty, tnie promy

Tak dużego kryzysu na rynku frachtowym nie było od lat. Mimo to PŻM zamawia dużą partię nowych statków, ale wstrzymuje prace nad budową nowych promów. Dlaczego?
18.03.2015

Co dalej z fabryką na Gryfii i wielomilionowym dofinansowaniem?

Firma nie straci 123 milionów złotych dofinansowania, o ile dalej będzie realizować projekt - tak odpowiedziało nam Ministerstwo Gospodarki na pytanie dotyczące firmy Bilfinger.
27.02.2015

Maersk Line nagrodzony tytułem Sustainable Ship Operator of the Year

Duński operator Maersk Line został nagrodzony tytułem Sustainable Ship Operator of The Year, przyznanym podczas gali Ship Efficiency Awards 2014 w Londynie, 2 października.
06.10.2014

Morska debata. Warto się zjednoczyć

Znaczenie gospodarki morskiej dla Szczecina i regionu, szanse dla firm z tej branży i potrzeba integracji środowiska – to tematy, jakie poruszono podczas debaty zorganizowanej przez redakcję Kuriera Szczecińskiego. Mówiono też o najpilniejszych inwestycjach i koniecznym lobbingu dla morskich spraw. Przed tygodniem zamieściliśmy pierwszą część relacji z debaty, dziś – ciąg dalszy.
21.07.2014

Hanjin Shipping - ofiarą trudnej sytuacji na rynku kontenerowym

Południowokoreański armator kontenerowy Hanjin Shipping poinformował swoich klientów, że wkrótce zamknie to dwie nierentowne linie.
04.02.2014

Dowódca Centrum Operacji Morskich z wizytą w Morski Oddziale Straży Granicznej

W czwartek, 24 stycznia 2013 roku odbyło się spotkanie Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirała SG Piotra STOCKIEGO z Dowódcą Centrum Operacji Morskich kontradmirałem Stanisławem ZARYCHTĄ. Podczas spotkania dowódcy podsumowali ostatni rok współdziałania pomiędzy Morskim Oddziałem Straży Granicznej (MOSG) i Marynarką Wojenną (MW) w zakresie wymiany informacji dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich.
29.01.2013

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki ponownie na czele Tarczy Przeciwminowej NATO

Polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” ponownie stanie na czele elitarnego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1). Przez najbliższe pół roku na jego pokładzie zaokrętowany zostanie sztab Zespołu, który utworzą oficerowie z Holandii i Belgii. Będą oni dowodzić SNMCMG-1 z pokładu polskiego okrętu. Okręt opuści macierzysty port w Świnoujściu w niedzielę, 30 stycznia, o godzinie 13:30.
27.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.