• <

Wynik wyszukiwania - "kurtyka" - Wiadomości

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Kurtyka: Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy

Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy - stwierdził w czwartek były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w 2030 r. zdolności produkcyjne świata w tej dziedzinie osiągną wartość 630 mld dol., z tego 500 mld dol. przypadnie na Chiny.
01.06.2023

Michał Kurtyka ekspertem od FSRU

Excelerate Energy ogłosił w środę Międzynarodową Radę Doradztwa Strategicznego. Wśród jej członków znalazł się Michał Kurtyka, były minister środowiska. Amerykańska spółka ma w swoim portfolio szeroką gamę rozwiązań dla sektora LNG.
18.11.2022

Mocny skład gości rzeszowskiej konferencji energetycznej

VII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpocznie się za tydzień. Uczestnikami będą politycy i urzędnicy państwowi instytucji Paktu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji branżowych. Nie braknie naukowców i ekspertów z ośrodków zachodnioeuropejskich, amerykańskich i ukraińskich.
06.09.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
16.08.2022

VII Konferencja "Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. NATO partnerem, Naimski wśród prelegentów

Trwają przygotowania do VII Konferencji, która odbędzie się w dniach 12 i 13 września 2022 w centrum konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Udział potwierdziło już kilkadziesiąt osób, m.in. członkowie rządu, przedstawiciele biznesu, samorządowcy, naukowcy i analitycy.
10.06.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

Kurtyka namawia KE do podjęcia działań wobec Gazpromu

Wszczęcie działań mających na celu zaprzestanie nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom, czy ocena realnego wpływu Nord Stream 2 na UE rynek energii i bezpieczeństwo - to niektóre z rozwiązań o które apeluje szef MKiŚ Michał Kurtyka w liście do wiceszefowej KE.
20.10.2021

Podpisano porozumienie wodorowe. Branża morska szeroko reprezentowana

Przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października w Warszawie.„Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Dzisiejsze porozumienie podpisało 138 podmiotów. Wśród nich nie zabrało przedstawicieli branży morskiej.
14.10.2021

Polski przemysł zyska na rozwoju morskich farm wiatrowych. Dziś branża liczy około 400 firm

Polski łańcuch dostaw dla branży offshore obejmuje dziś ponad 400 przedsiębiorstw – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Branżowi eksperci oceniają, że udział krajowych firm w projektach pierwszej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie sięgał 20–25 proc., ale potencjał krajowego przemysłu w tym obszarze jest nawet dwukrotnie większy. Jak największe lokalne zaangażowanie ma zapewnić porozumienie sektorowe, które branża offshore podpisała z rządem w połowie września.
05.10.2021

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

200 podmiotów podpisało porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju offshore

Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
16.09.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
16.08.2021

Rau: Rosja sygnalizuje, że instrumentalnie wykorzysta Nord Stream 2

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie udzielonym czeskiemu tygodnikowi „Echo” stwierdził, że Rosja wykorzysta Nord Stream 2 jako instrument szantażu politycznego wobec Ukrainy i krajów Europy Środkowej.
05.08.2021

Kurtyka: dobre wiadomości z Danii; prace na większości odcinków Baltic Pipe zostają przywrócone

Dobra wiadomość od naszych duńskich partnerów w sprawie Baltic Pipe. Prace na większości odcinków gazociągu zostają przywrócone - poinformował w sobotę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
19.06.2021

Polscy naukowcy będą mieli statek badawczy

List intencyjny dotyczący pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej podpisali w czwartek ministrowie edukacji i nauki, klimatu i środowiska oraz infrastruktury. Celem tej inicjatywy jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat dna oceanicznego i jego surowców, a także rozwój technologii badawczych.
13.05.2021

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”!

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
13.05.2021

Polska przyśpiesza transformację energetyczną - komentuje Minister Kurtyka

Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć cele klimatyczne - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas sesji Ministerial on Climate Action pt. „Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę”.
23.03.2021

Kurtyka: do Funduszu Transformacji Energetyki może trafić ponad 35 mld zł

Do Funduszu Transformacji Energetyki, który zasilany będzie środkami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, może trafić ponad 35 mld zł - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że nowy fundusz zacznie działać od 2022 roku.
22.03.2021

Kurtyka: chcemy wybrać technologię i lokalizację elektrowni jądrowej w ciągu 2 lat

Chcemy, aby wybór technologii i lokalizacji dla elektrowni jądrowej odbył się w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Pomiędzy latami 2033 a 2040 system energetyczny powinno zasilać 6 nowych bloków jądrowych - powiedział w poniedziałek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.03.2021

Synchronizacja i offshore tematami rozmów ministrów z Polski i Litwy

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych, morska energetyka wiatrowa, współpraca w obszarze gazu - były tematami rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem.
15.03.2021

Kurtyka: w 2022 r. wskażemy lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce"- mówił w dzienniku "Polska Times.pl" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku.
26.02.2021

Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku

Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych, w budowę fabryki umożliwiającej montaż najnowocześniejszych systemów bateryjnych.
19.02.2021

Kurtyka: Dalsza budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE

Dalsza budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE, Polska z zaniepokojeniem przygląda się wysiłkom, by zakończyć budowę bez względu na okoliczności - ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.01.2021

Kurtyka o transatlantyckich relacjach energetyczno-klimatycznych podczas Atlantic Council Global Energy Forum 2021

Cele neutralności klimatycznej, perspektywa współpracy UE-USA w zakresie energii oraz sprawiedliwa transformacja energetyczna to tematy dyskusji pn. „Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu”, zorganizowanej przez Atlantic Council w ramach V. Globalnego Forum Energii. W spotkaniu online, które odbyło się 20 stycznia 2021 r., uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.01.2021

Rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski w I kwartale br.

W I kwartale tego roku rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski (PEP) do roku 2040 - strategię rozwoju sektora paliwowo-energetycznego - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, gdzie opisano projekt uchwały w tej sprawie.
18.01.2021

Ruszają konsultacje Polskiej Strategii Wodorowej

Ruszają konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W kolejnych latach inwestycje w technologie wodorowe w Polsce mają wynieść kilkanaście miliardów zł - wskazują przedstawiciele rządu.
14.01.2021

Elektrownia atomowa najprawdopodobniej na Pomorzu

Elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na północy, na Pomorzu - poinformował dzisiaj minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka przez RMF FM.
14.01.2021

W ciągu 20 lat Polskę czeka transformacja energetyczna

Podzielona na etapy transformacja energetyczna połączona z dywersyfikacją źródeł czeka nasz kraj w ciągu najbliższych lat - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas polsko-izraelskiej konferencji dot. ochrony środowiska i energii.
13.01.2021

Kurtyka: w ciągu dwóch dekad wyłączymy 70 proc. starych bloków energetycznych

Transformacja polskiej energetyki staje się coraz bardziej paląca i nie wynika tylko z kwestii klimatycznych, ale również z powodu jej wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w ciągu 20 lat trzeba będzie wyłączyć ok. 70 proc. bloków.
03.01.2021

Polsko-holenderskie rozmowy o offshore, elektromobilności i polityce klimatycznej

Minister Michał Kurtyka uczestniczył w rozmowie z Sigrid Kaag, minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej Królestwa Niderlandów. W trakcie spotkania omówione zostały kwestie: współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, programów rządowych dotyczących zrównoważonego transportu i krajowych strategii transformacji energetyczno-klimatycznej.
11.12.2020

Morawiecki: środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł

Udało się wbudować zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków związanych z systemem emisji uprawnień; środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli po szczycie UE.
11.12.2020

Życie po COVID-19: Czy świat, jaki znamy, zmieni się na zawsze?

Po pierwszych blokadach w marcu 2020 r., w Internecie i mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pustych miast. W niektórych miejscach, po ulicach wędrowały dzikie zwierzęta i wydawać by sie mogło, że natura bierze głęboki wdech po ciężkich doświadczeniach ze światem ludzi. Światowe rządy apelowały do obywateli o pozostanie w domach.
09.12.2020

Minister Kurtyka na konferencji online WindEnergy Hamburg

Celem konferencji, zorganizowanej przez WindEurope, była dyskusja dotycząca możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie w kontekście osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.
06.12.2020

Kurtyka: trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej

Będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej - powiedział we wczorajszej rozmowie z waszyngtońskim think tankiem Atlantic Council minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
05.12.2020

Minister Kurtyka o perspektywach rozwoju energetyki jądrowej

Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Europie, w kontekście Zielonego Ładu, to główny temat sesji podczas konferencji „High Temperature Reactors for deep decarbonisation: the Polish example From the Gemini+ research project towards demonstration”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 listopada 2020 r., wziął udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
27.11.2020

Ministerstwo klimatu pyta uczestników rynku o hub gazowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło konsultacje z uczestnikami rynku gazu w kwestii utworzenia w Polsce ośrodka obrotu gazem, czyli tzw. hubu. Resort chce poznać opinie na temat barier, potrzebnych inicjatyw legislacyjnych czy rozwiązań systemowych.
23.11.2020

Sekretarz Generalny ONZ wzywa UE do większej redukcji emisji CO2

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał UE do podniesienia do co najmniej 55 proc. celu redukcji emisji CO2 na 2030 r. Unia może pokazać światu, jak zmierzać w kierunku neutralności klimatycznej - podkreślał.
19.11.2020

Kurtyka: ok. 2023 roku będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski

Około 2023 r. będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski, uwzględniająca zmiany, które nastąpią w ciągu najbliższego roku, dwóch - powiedział w poniedziałek podczas konferencji Ekosfera szef resortu klimatu Michał Kurtyka. Aktualizację swojej strategii zapowiedziała Enea.
09.11.2020

Zeroemisyjne strategie pomogą w walce ze spowolnieniem gospodarczym

„Jestem przekonany, że w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 wdrażanie nisko i zeroemisyjnych strategii w energetyce, jest szansą na tak bardzo oczekiwany nowy impuls dla rozwoju gospodarczego” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, podczas dzisiejszego webinarium "Climate Neutrality – V4 Perspective" poświęconego perspektywie osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę, Węgry, Słowację, Czechy i Szwecję. Spotkanie zostało zorganizowane przez ambasadę RP w Sztokholmie w ram
05.11.2020

Green Deal i co dalej?

Szanse i zagrożenia dla Polski wynikające z Zielonego Ładu w kontekście pandemii koronawirusa oraz transformacja gospodarki – to niektóre z zagadnień poruszonych podczas debaty tygodnika Wprost „Green Deal i co dalej?”. W wideokonferencji, która odbyła się 26 października 2020 r., wziął udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
27.10.2020

Global Future Council on Clean Air z udziałem Ministra Michała Kurtyki

19 października br. odbyło się pierwsze spotkanie rady Global Future Council on Clean Air, w ramach której międzynarodowe gremium ekspertów specjalizujących się w kwestiach środowiskowych, będzie pracować nad działaniami na rzecz poprawy jakość powietrza. Jak podkreślał Minister Michał Kurtyka celem rady powinna być m.in. wymiana doświadczeń i poznanie dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania smogowi.
20.10.2020

PGE: 100 proc. produkcji energii elektrycznej z OZE w 2050 r.

Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE - wynika z opublikowanej w poniedziałek strategii. Głównymi kierunkami są inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz w sieci.
19.10.2020

Minister Michał Kurtyka na Aspen-Columbia Global Energy Forum

Transformacja sektora energetycznego, jej finansowanie oraz konsekwencje społeczne, były głównymi zagadnieniami poruszanymi przez ministra Michała Kurtykę podczas debaty „Imagining a Post-Coal Power Sector”. Wydarzenie, które zostało zorganizowane w ramach Aspen-Columbia Global Energy Forum, odbyło się 14 października 2020 r.
16.10.2020

Przyszłość należy do morskiej energetyki wiatrowej!

O wodorze jako paliwie przyszłości i morskiej energetyce wiatrowej dyskutowano m.in. podczas 5. konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Dwudniowe wydarzenie z udziałem ok. 130 prelegentów zakończyło się we wtorek w Rzeszowie.
13.10.2020

Aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego „Program polskiej energetyki jądrowej”, przedłożoną przez ministra klimatu. W tej chwili dokument oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski.
09.10.2020

Kurtyka: można połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii

Można połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19, w tym celu niezbędna jest mobilizacja znaczących środków – ocenił dziś we Wrocławiu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
07.10.2020

Kurtyka: oprócz klimatu w resorcie również ochrona przyrody i gospodarka wodna

Oprócz kwestii związanych z klimatem i polityką energetyczną, ministerstwo zajmować się będzie też ochroną przyrody i gospodarką wodną - podał dziś na Twitterze minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
06.10.2020

Badania geologiczne na obszarze przyszłej farmy wiatrowej Polenergii i Equinoru (foto, wideo)

Dwa lata temu, Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: Morska Farma Wiatrowa Bałtyk II (MFW Bałtyk III) i Morska Farma Wiatrowa Bałtyk III (MFW Bałtyk III), w których Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów. W ostatnich miesiącach, na obszarze przyszłych farm prowadzone były podwodne prace badawcze dna morskiego.
06.10.2020

Minister Kurtyka na temat Europejskiego Zielonego Ładu

Minister klimatu Michał Kurtyka wziął udział w wideo konferencji „Europejski Zielony Ład i wspólna polityka rolna: Dla zrównoważonej i neutralnej klimatycznie Europy”. Wydarzenie organizowane było przez Bundestag.
06.10.2020

„Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej” podpisana

„Polska zainicjowała wspólny projekt zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego. Dziś, wspólnie z Komisją Europejską oraz ministrami z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji podpisaliśmy „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”, która inauguruje ścisłą współpracę krajów naszego regionu” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji „Pomeranian Offshore Wind Conference”. Wydarzenie, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, odbyło się 30 września
30.09.2020

Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym: wicepremier Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda. Zlikwidowano między innymi Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kierowane przez Marka Gróbarczyka.
30.09.2020

W 2050 r. Polska może pozyskać 60 proc. prądu z wiatraków na morzu

W 2050 r. Polska może mieć na Bałtyku farmy wiatrowe o mocy nawet 28 GW, produkując rocznie 60 proc. prognozowanego zapotrzebowania na energie elektryczną - wynika z raportu „Wizja dla Bałtyku. Wizja dla Polski” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
30.09.2020

Kurtyka: morska energetyka wiatrowa przywróci Bałtyk znów do życia

Morska energetyka wiatrowa (offshore) to istotny krok w kierunku budowy bezemisyjnej energetyki w 2040 r. Poprzez rozwój miejsc pracy do życia zostanie przywrócony Bałtyk – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka. Dzisiaj w Szczecinie podpisana zostanie „Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”.
30.09.2020

Na początku 2021 opublikowany zostanie Polski Multimedialny Raport Klimatyczny

W pierwszym kwartale 2021 r. ma zostać opublikowany Polski Multimedialny Raport Klimatyczny - poinformowała prezes fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja. Raport ma przedstawiać m.in. drogę do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej.
23.09.2020

Minister klimatu Michał Kurtyka o transformacji klimatyczno-ekologicznej miast

Zrównoważony rozwój miast to główny temat konferencji Eco-Miasto, która odbyła się 21 września 2020 r. w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział minister klimatu Michał Kurtyka oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.09.2020

ISR: Energetyczna ofensywa państw bałtyckich

W przyszłym tygodniu w Szczecinie podpisana będzie „Deklaracja Bałtycka” służąca wzmocnieniu współpracy w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich, zwłaszcza pod katem budowy farm wiatrowych. Towarzyszy jej seria wspólnych projektów energetycznych inicjowanych przez kraje regionu.
21.09.2020

Wkrótce Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej

30 września w Szczecinie ma zostać podpisana Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej - poinformował w czwartek resort klimatu. Krajowy sektor offshore w 2040 r. ma zapewnić ponad 20 gigawatów mocy.
17.09.2020

Kurtyka: Energetyka atomowa jest szansą dla polskiego przemysłu

Minister klimatu, Michał Kurtyka wziął udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez World Nuclear Association. Panel poświęcony był omówieniu metod, przy pomocy których poszczególne kraje chcą ożywić gospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy w procesie wychodzenia z kryzysu przy założeniu budowy zielonej gospodarki i zrównoważonego systemu energetycznego.
10.09.2020

Kurtyka: chcemy, by klastry były ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Chcemy, aby klastry stały się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślił dziś minister klimatu Michał Kurtyka. Zadeklarował, że resort klimatu pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które ułatwią działanie takich klastrów.
08.09.2020

Morskie farmy wiatrowe jednym z filarów projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza to trzy główne elementy projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ministerstwo Klimatu zakończyło etap konsultacji projektu.
08.09.2020

Minister Kurtyka na EKG w Katowicach: Mamy ogromną szansę i musimy mieć odwagę ją wykorzystać

Wyzwania dla polskiego sektora energetycznego na drodze do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to tematy dyskusji, w których uczestniczyli minister klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska, podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
03.09.2020

Kurtyka: zaproponujemy międzynarodową inicjatywę dotyczącą offshore na Bałtyku

Polska chce budować przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu, we współpracy z państwami bałtyckim i Komisją Europejską - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka. We wrześniu mają spotkać się w tej sprawie ministrowie z kilku krajów.
03.09.2020

5,5 mld zł dla gospodarki z programów poświęconych energetyce i ekologii

W ciągu ostatniego półtora roku, programy rządowe służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił dziś minister klimatu Michał Kurtyka.
02.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

12. Europejski Kongres Gospodarczy - od jutra w Katowicach oraz online

Już jutro rozpocznie się 12. Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany w tym roku w formie hybrydowej - stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, szefowie firm jak i eksperci.
01.09.2020

Pierwsze spotkanie Młodzieżowej Rady Klimatycznej z udziałem ministra klimatu

Młodzieżowa Rada Klimatyczna to 32 młodych i kreatywnych ludzi, którzy chcą współtworzyć politykę klimatyczną w Polsce. 31 sierpnia 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie MRK I kadencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki.
31.08.2020

Inauguracyjne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej

Dzisiaj zainaugurowano działalność Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej, którego koordynatorem został pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej i szef gabinetu politycznego premiera, Krzysztof Kubow. Niedługo do prac zespołu zostaną zaproszone firmy i jednostki badawcze.
28.08.2020

Polska pracuje nad strategią wodorową

Ministerstwo Klimatu tworzy strategię wodorową do 2030 roku, która według zapowiedzi ma trafić do konsultacji jesienią. Rozwój tego rynku w Polsce ma zapewnić bodziec do rozwoju gospodarczego, ale też przyczynić się do transformacji energetycznej i ograniczenia krajowej emisji gazów cieplarnianych. Aby było to możliwe, Polska musi się jednak skupić na tzw. zielonym wodorze, wytwarzanym ze źródeł odnawialnych. Tymczasem na globalnym rynku wodoru już jesteśmy obecni – z roczną produkcją na poziomie ok. 1 mln ton, ale jest to przede
25.08.2020

Litwa zaprosiła Polskę do udziału w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu

Litwa zaprosiła Polskę do aktywnego uczestnictwa w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu - poinformował w środę w komunikacie szef litewskiego resortu energetyki Żygimantas Vaicziunas.
15.07.2020

MK: Polsko-litewskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego, synchronizacja systemów państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej oraz rozwój offshore w regionie Morza Bałtyckiego to główne tematy rozmowy ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Žygimantasem Vaičiunasem. To pierwsze bezpośrednie spotkanie Ministra Klimatu z partnerem zagranicznym od początku pandemii odbyło się 14 lipca 2020 r. w Warszawie.
15.07.2020

MK: Już 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda”

Od 1 lipca 2020 r. złożono już ponad 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda”. Jego realizacja ma przyczynić się do łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.
10.07.2020

Minister Kurtyka na szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej dot. czystej energii

Jak przyspieszyć innowacyjność w zakresie czystej energii oraz jak przeprowadzić proces ożywienia gospodarek po pandemii, aby przebiegał on w sposób zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich – m.in. o tym dyskutowano podczas szczytu „IEA Clean Energy Transitions Summit”, zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency). W wideospotkaniu, które odbyło się 9 lipca 2020 r., udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka.
10.07.2020

Minister Kurtyka o inicjatywie „Miasto z klimatem”

„Chcemy wspierać miasta w transformacji ekologiczno-klimatycznej, ale też docenić wysiłki podejmowane na rzecz działań proekologicznych” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. podczas spotkania w Krynicy Zdroju.
09.07.2020

LOTOS wspiera budowę gospodarki wodorowej

Ministerstwo Klimatu rozpoczęło prace nad strategią wodorową Polski do 2030 r. O podstawowych celach tego dokumentu przedstawiciele resortu poinformowali podczas konferencji, która odbyła się 7 lipca 2020 r. w Warszawie. W trakcie spotkania podpisano także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego. Sygnatariuszem tego porozumienia jest również Grupa LOTOS.
08.07.2020

Podpisanie listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej

Cele „Strategii Wodorowej Polski do 2030 r.” to główny temat konferencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i wiceministra Ireneusza Zyski, która odbyła się 7 lipca 2020 r. Podczas spotkania przedstawiciele resortu klimatu wraz z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego podpisali także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego.
07.07.2020

Minister Kurtyka o celach transformacji w Polsce

„Państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogą w najbliższym czasie stać się motorem zielonej odbudowy. Oznacza to jednak jeszcze większą odpowiedzialność – w tym przypadku przeprowadzenia transformacji w sprawiedliwy i solidarny sposób” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka podczas webinarium pt. „Investing in the Recovery and Transition of Europe’s Coal Regions” zorganizowanego przez Bloomberg New Energy Finance. W spotkaniu, które odbyło się 6 lipca, uczestniczył również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmerman
07.07.2020

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
06.07.2020

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski przedstawiciele rządu RP oraz przedsiębiorcy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 1 lipca 2020 r. „List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku offshore w naszym kraju.
01.07.2020

MK: ministrowie klimatu Grupy Wyszehradzkiej o odbudowie gospodarek UE po pandemii

Odbudowa gospodarek UE po pandemii COVID-19 była tematem wideokonferencji ministrów ds. środowiska i klimatu państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, w której 18 czerwca uczestniczył Michał Kurtyka - podał resort w komunikacie.
18.06.2020

Leaders Summit 2020. Rozpoczął się największy światowy szczyt odpowiedzialnego biznesu

Koronowane głowy, przywódcy państw i szefowie rządów dołączyli do światowych liderów biznesu oraz wysokich przedstawicieli ONZ, aby w trakcie 26 godzinnych nieprzerwanych rozmów podczas szczytu United Nations Global Compact Leaders Summit znaleźć wspólne rozwiązanie dla problemu nierówności, kryzysu klimatycznego oraz negatywnych skutków wywołanych pandemią COVID-19.
16.06.2020

Minister klimatu: budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor - w 2033 r., a w 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych.
15.06.2020

MK: wychodzenie z kryzysu wymaga maksymalnego wsparcia UE dla „zielonych” inwestycji

Wobec kryzysu spowodowanego epidemią, w UE konieczne jest zapewnienie odpowiednich inwestycji dla płynnego przejścia na czystą energię - ocenił wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński po poniedziałkowym nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów ds. energii.
15.06.2020

Ministerstwo Klimatu chce przyjęcia specustawy offshorowej do końca roku

Ministerstwo Klimatu chce, aby ustawa offshore o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej została przyjęta do końca tego roku - poinformował szef resortu Michał Kurtyka.
15.06.2020

Dzień o suszy i retencji w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line

Tradycyjnie na całym świecie 17 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Z tej okazji zapraszamy na warsztaty on-line dla młodzieży „Dzień o Suszy i Retencji w Ministerstwie Klimatu”, które będą kontynuacją kwietniowego wydarzenia „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. W spotkaniu udział weźmie m.in. minister klimatu Michał Kurtyka.
09.06.2020

Kurtyka: blisko 10 mld zł na wsparcie zielonych inwestycji w 2020 r.

W tym roku na wsparcie zielonych inwestycji trafi blisko 10 mld zł - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na eko-transport, retencję, efektywność energetyczną czy rozwój fotowoltaiki.
09.06.2020

PGNiG podpisało umowę na rezerwację dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu

Spółka Polskie LNG (Grupa GAZ-SYSTEM) podpisała z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA umowę na usługi regazyfikacji, które dostępne będą po zakończeniu rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
29.05.2020

Minister klimatu podpisał wniosek PSE S.A. o dofinansowanie budowy infrastruktury energetycznej ze środków CEF

„Poparłem wniosek polskiego operatora PSE S.A. na udział w procedurze konkursowej instrumentu finansowego CEF. Uważam, że kluczowa rola Polski w projekcie synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej jest wyrazem solidarności regionalnej i wzmacnia bezpieczeństwo dostaw energii” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.
27.05.2020

Morskie dostawy niezagrożone. Minister klimatu: nie zabraknie nam paliwa, gazu ani prądu

Na stacjach benzynowych nie zabraknie nam paliwa, nie zabraknie nam gazu ani energii elektrycznej. Spółki funkcjonują w sposób bardzo sprawny – podkreślił w środę minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że niezagrożona jest też ciągłość dostaw paliw z zewnątrz.
08.04.2020

Powołano Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki

Powołano Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu.
03.04.2020

Kurtyka: wygrana PGNiG z Gazpromem daje polskiej spółce drogę do dalszej dywersyfikacji dostaw gazu

Wygrana PGNiG w arbitrażu sporu z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim otwiera polskiej spółce drogę do dalszych działań w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu i transformacji energetycznej - poinformował we wtorek minister klimatu Michał Kurtyka, komentując poniedziałkowy wyrok.
31.03.2020

Kurtyka: koronawirus może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE

Koronawirus i gospodarcze skutki nim wywołane mogą mieć potencjalny negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE – ocenił w rozmowie z PAP minister klimatu Michał Kurtyka. KE musi zidentyfikować problem i zaproponować konkretne działania osłonowe – dodał.
28.03.2020

Nowe regulacje dla klastrów i sektora offshore?

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział w poniedziałek, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych, czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej.
02.03.2020

Naimski w USA: jesteśmy zainteresowani dostarczaniem ropy na Białoruś

Jesteśmy zainteresowani, by wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej - powiedział w środę w Waszyngtonie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski po spotkaniu z amerykańskim ministrem energetyki Danem Brouillette.
27.02.2020

Prezydent o inwestycji w Elektrowni Dolna Odra: wielki krok w rozwoju polskiej energetyki

To wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie).
30.01.2020

Innowacyjność i niskoemisyjność OZE to główne cele polskich koncernów energatycznych

Do 2030 roku grupa Enea chce być innowacyjnym i niskoemisyjnym koncernem energetycznym – wynika z nowej, długoterminowej strategii rozwoju firmy. To odpowiedź na główne trendy na rynku energii. Wśród głównych zmian są m.in. nowe produkty i usługi dla klientów oparte na internecie rzeczy i technologii blockchain, wzrost wydatków na działalność innowacyjną i B+R oraz duże inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła energii. Tylko na rozwój OZE grupa przeznaczy 14,7 mld zł, a zarządzaniem i rozwojem tych projektów zajmie się sp
18.12.2019

Enea: więcej energii z OZE i gazu, spadek mocy konwencjonalnych

Przyrost mocy wytwórczych opartych na OZE, a potem i na gazie, przy stopniowym spadku mocy źródeł konwencjonalnych - zakłada zaprezentowana w poniedziałek aktualizacja strategii Enei. To drugi co do wielkości producent energii elektrycznej w Polsce.
16.12.2019

Kurtyka: na forum ONZ i UE wprowadziliśmy zasadę łączącą politykę klimatyczną z gospodarką

Polska do międzynarodowych agend ONZ i UE wprowadziła zasadę sprawiedliwej transformacji, w myśl której polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki - wskazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.
03.12.2019

Kurtyka: jednym z moich celów jest upowszechnienie OZE wśród Polaków

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej i upowszechnienie odnawialnych źródeł energii wśród odbiorców domowych – to ważne obszary działalności Ministerstwa Klimatu, na które wskazuje jego szef Michał Kurtyka. Dodał, że program wsparcia fotowoltaiki "Mój Prąd" powinien zostać rozwinięty.
01.12.2019

Dramatyczna sytuacja armatorów kutrów rybackich głównym tematem posiedzenia komisji poselskiej

10 grudnia odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, której przewodniczyć będą ministrowie: Marek Gróbarczyk oraz Michał Kurtyka. Posiedzenie jest efektem licznych protestów środowisk zawodowych armatorów kutrów rybackich, którzy w związku z wchodzącym z dniem 1 stycznia 2020 roku rozporządzeniem zakazującym połowów dorszy we wschodniej części Morza Bałtyckiego domagają się od rządu rekompensat z tytułu poniesionych strat badź utraty stanowisk i trwałego zamykania swoich działalno
29.11.2019

Kurtyka: nie możemy unikać odpowiedzialności za naszą planetę

Naukowcy pokazują wpływ człowieka na zmiany klimatu, w związku z tym nie możemy unikać odpowiedzialności za naszą planetę - powiedział w sobotę w radiu RMF FM nowy minister klimatu Michał Kurtyka.
16.11.2019

Biznes apeluje o równe warunki gry w transformacji klimatycznej w UE

Przedsiębiorstwa apelowały w środę, by UE, zmierzając do neutralności klimatycznej, zapewniła im równe warunki wobec konkurencji spoza Unii oraz środki na konieczną transformację. Polska energetyka szacuje konieczne inwestycje na miliardy euro.
06.11.2019

Debata PAN i ONZ o klimacie: neutralność klimatyczna wymaga społecznej akceptacji

Aby zatrzymać globalne ocieplenie, musimy zredukować emisję CO2 - mówili w Warszawie naukowcy podczas debaty PAN i ONZ o klimacie. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka odparł, że dojście do neutralności energetycznej byłoby cywilizacyjną zmianą, która wymaga społecznej akceptacji.
23.10.2019

96 ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
10.04.2019

Kurtyka: Polska liczy na przełamanie impasu ws. dyrektywy dot. Nord Stream 2

Polska liczy na przełamanie impasu w pracach na dyrektywą gazową dotyczącą Nord Stream 2. Kluczową rolę w tej kwestii będzie odgrywała prezydencja rumuńska, która zdynamizowała prace nad nowym prawem – powiedział w Brukseli wiceminister środowiska Michał Kurtyka.
22.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy (wideo)

W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
16.12.2018

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt polityki energetycznej do 2040 r.

60 proc. prądu z węgla w 2030 r. i poniżej 30 proc. w 2040 r., energia jądrowa od 2033 r., gaz jako paliwo przejściowe, rezygnacja z rozbudowy wiatraków na lądzie i budowa ich na morzu - to główne założenia projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.
24.11.2018

Kurtyka: stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych

Dzięki kontraktom PGNiG z amerykańskimi firmami stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych, oprócz dywersyfikacji będziemy mieli możliwość handlowania tym gazem - ocenił w piątak wiceminister energii Michał Kurtyka.
29.06.2018

Tchórzewski: Dyrektywa gazowa powinna być jednym z pierwszych tematów prezydencji austriackiej

Temat dyrektywy gazowej powinien być jednym z pierwszych, omawianych podczas austriackiej prezydencji w UE - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.
27.06.2018

Źródła: Debata krajów UE ws. dyrektywy o Nord Stream 2 – bez przełomu

Środowa debata ambasadorów krajów unijnych nad projektem nowelizacji dyrektywy gazowej, która jest wymierzona w projekt gazociągu Nord Stream 2, nie przyniosła przełomu. Prace nad projektem mają być kontynuowane na poziomie technicznym - poinformowały PAP źródła w UE.
21.06.2018

Ambasadorowie krajów UE będą omawiać w środę dyrektywę dot. Nord Stream 2

Na środowym spotkaniu ambasadorów UE ma zostać poruszona sprawa nowelizacji dyrektywy gazowej, która wymierzona jest w Nord Stream 2. Według unijnych źródeł kraje UE mają zaprezentować wytyczne określające, w jaki sposób wyjść z obecnego pata w tej sprawie.
19.06.2018

Polska apeluje o przyspieszenie prac nad dyrektywą ws. Nord Stream 2

Polska na poniedziałkowym spotkaniu ministrów ds. energii krajów Unii Europejskiej w Luksemburgu zaapelowała o przyspieszenie prac nad nowelizacją dyrektywy gazowej, która wymierzona jest w projekt gazociągu Nord Stream 2.
11.06.2018

Debata PAP: Elektryfikacja transportu nieunikniona

Elektryfikacja transportu to zjawisko nieuniknione, które zaczynamy obserwować nie tylko na Zachodzie, ale również i w Polsce. Będzie ono mieć wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również na środowisko - uważają uczestnicy czwartkowej debaty zorganizowanej przez PAP.
08.06.2018

Wiceszef KE chwali polską ustawę o elektromobilności; „efekty zobaczymy szybko”

Cieszę się, że w Polsce uchwalona została ustawa dotycząca elektromobilności i paliw alternatywnych; jestem całkowicie przekonany, że zobaczymy jej efekty bardzo szybko - oświadczył na konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.
07.06.2018

Debata w Brukseli: Tranzyt gazu przez Ukrainę powinien być zachowany

Tranzyt gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu w 2019 r. umowy na przesył rosyjskiego gazu powinien być zachowany – przekonywali w piątek na konferencji w Brukseli przedstawiciele krajów i spółek energetycznych. KE będzie wspierać Ukrainę w negocjacjach z Rosją.
26.05.2018

Wiceszef KE: Nord Stream 2 to nie jest projekt czysto komercyjny

Wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz przyznał w piątek, że projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 nie jest "czysto komercyjny". "Nigdy nie widziałem komercyjnego projektu, który byłby dyskutowany tak często na najwyższym poziomie politycznym" - zaznaczył.
26.05.2018

Premier Ukrainy: Nord Stream 2 nową bronią hybrydową Rosji

Gazociąg Nord Stream 2 w rękach Rosji będzie nową bronią hybrydową. Musimy powtrzymać ten projekt - przekonywał w piątek na konferencji w Brukseli premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Dodał, że Rosja wykorzystuje gaz jako broń przeciwko niepodległości Ukrainy
25.05.2018

Będzie unijne dofinansowanie prac projektowych Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłu gazu podpisali w czwartek w Kopenhadze umowę z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci na dofinansowanie prac projektowych gazociągu Baltic Pipe. Maksymalne wsparcie wyniesie 33,1 mln euro - poinformował Gaz - System.
25.05.2018

Blisko 13 miliardów złotych na transport niskoemisyjny w Polsce

Trzynaście miliardów złotych, prawie trzy miliardy euro, ma w najbliższych latach pobudzić, napędzić i zapewnić rozwój transportu niskoemisyjnego w Polsce. Kwota ta posłuży głównie do wsparcia rozwoju elektromobilności, ale rząd nie zapomina także o innych rozwiązaniach, takich jak gazomobilność.
16.05.2018

EKG w Katowicach: politycy i przedsiębiorcy chcą ograniczać wpływ energetyki na klimat

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Michał Kurtyka pełnomocnikiem ds. prezydencji COP 24

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtykę na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 – poinformowało ME. Szczyt klimatyczny COP 24 odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach.
28.04.2018

Rewolucja przemysłowa, przyszłość Unii Europejskiej, innowacje w energetyce - kolejni goście przybliżają tematy 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Katowice, 25 kwietnia 2018 r. - Na liście potwierdzonych gości 10. edycji kluczowej debaty biznesowej w Europie Centralnej pojawiają się kolejne ważne osobistości. Przedstawiciele rządu, prezydenci miast, prezesi firm i naukowcy, deklarując swój udział, podkreślają ważkość tematów tegorocznej dyskusji. Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 14 - 16 maja 2018 roku w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.
25.04.2018

Prace nad dyrektywą ws. Nord Stream 2 drgnęły, ale jej los jest niepewny

W Radzie UE posunęły się nieco naprzód prace nad projektem dyrektywy gazowej wymierzonej w Nord Stream 2. Prezydencja bułgarska przygotowała nowy tekst, a KE przedstawiła opinię prawną korzystną z punktu widzenia pragnących zaostrzenia przepisów.
14.04.2018

Kurtyka ME: Nord Stream 2 to projekt polityczny, UE powinna więc dać mu odpowiedź polityczną

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 tak, jak Polska nazywa go od lat - projektem politycznym. Skoro tak, to nasi partnerzy w UE powinni dać temu projektowi adekwatną polityczną odpowiedź - powiedział PAP wiceminister energii Michał Kurtyka.
13.04.2018

Kurtyka: będziemy rozwijać krajowe wydobycie gazu

Rząd traktuje krajowe wydobycie gazu jako element strategiczny naszego bezpieczeństwa energetycznego i na pewno będziemy je rozwijać - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister energii Michał Kurtyka.
12.04.2018

Kurtyka: Gaz System podpisał listy intencyjne z amerykańskimi operatorami

Gaz System podpisał w USA listy intencyjne z amerykańskimi operatorami - poinformował w czwartek PAP wiceminister energii Michał Kurtyka. Jak dodał, to kolejny etap zacieśniania polsko- amerykańskiej współpracy na rynku gazu.
23.03.2018

Kurtyka: rośnie poparcie stanowiska Polski wobec Nord Stream 2

Na forum unijnym grupa krajów, które podzielają stanowisko Polski wobec Nord Stream 2 systematycznie rośnie - ocenił wiceminister energii Michał Kurtyka. Przypomniał, że Polska domaga się objęcia w pełni gazociągu unijnym prawem.
20.02.2018

Polacy chcą różnych źródeł dostaw gazu, by płacić mniej i czuć się bezpiecznie

Polska w opinii zdecydowanej większości Polaków powinna jak najszybciej zdywersyfikować źródła dostaw gazu. Ich zdaniem zerwanie zależności od jednego dostawcy znacząco poprawi nasze bezpieczeństwo i umożliwi obniżenie cen surowca. To najważniejsze wnioski z badania GfK Polonia „Bezpieczeństwo energetyczne Polski 2017 – rynek gazu”.
20.02.2018

Baltic Pipe z kolejnym dofinansowaniem ze środków UE

Promotorzy projektu połączenia gazowego Polska-Dania otrzymają 33 mln euro wsparcia na prace projektowe tej inwestycji. Dofinansowanie pochodzić będzie ze środków z funduszu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility). Decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu pomocy finansowej dla projektu, który posłuży zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej, zaakceptowały 25 stycznia 2018 r. państwa członkowskie UE.
28.01.2018

Będzie nowe połączenie gazowe Polski ze Słowacją

Jest trójstronna umowa na dofinansowanie międzysystemowego połączenia gazowego między Polską a Słowacją - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.12.2017

Polska pokieruje pracami regionalnej grupy, które mają zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu

Polska będzie koordynować prace Regionalnej Grupy Ryzyka, które mają zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek resort energii.
27.11.2017

Kurtyka o kierunkach ewolucji polskiej energetyki

Bezpieczeństwo dostaw, wzrost udziału OZE, presja polityki klimatycznej - to według wiceministra energii Michała Kurtyki główne kierunki myślenia o ewolucji polskiej energetyki. Docelowo udział węgla w produkcji energii ma w 2050 r. spaść do 50 proc.
15.11.2017

Kurtyka: polski rząd wkrótce przedstawi argumenty prawne ws. Nord Stream 2

Polski rząd w ciągu kilku dni przedstawi argumenty prawne dotyczące projektu Nord Stream 2. Potwierdzą one konieczność zastosowania do tego projektu zasad unijnego III pakietu energetycznego – powiedział PAP wiceminister energii Michał Kurtyka.
06.10.2017

„Kommiersant”: prawo UE nie daje podstaw do atakowania Nord Stream 2

Atakowanie Nord Stream 2 nie będzie możliwe na podstawie prawa Unii Europejskiej, jednak wciąż istnieje możliwość przeszkadzania temu projektowi na podstawie argumentów antymonopolowych lub decyzji rządów państw regionu Bałtyku - ocenia w środę "Kommiersant".
04.10.2017

Polska szykuje się na starcie prawne z Radą UE ws. Nord Stream 2

Polski rząd przedstawi w najbliższym czasie opinię prawną na temat Nord Stream 2 - podają polscy dyplomaci w Brukseli. Rada UE przygotowała swoją analizę, która jest niekorzystna z punktu widzenia Warszawy. W PE pojawiają się głosy o potrzebie zmiany prawa.
03.10.2017

Międzynarodowa Konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2017

XV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Nafta-Gaz-Chemia 2017 odbędą się już 20 września 2017 w Hotelu Novotel Warszawa Airport.
19.09.2017

Wiceminister Kurtyka: Istnieje konieczność stosowania prawa UE do gazociągów biegnących przez Morze Bałtyckie

– Dobrze, że Komisja w końcu dostrzegła, że gazociągi biegnące przez Morze Bałtyckie, takie jak Nord Stream 2, nie mogą funkcjonować w próżni prawnej, w sytuacji kiedy w Unii Europejskiej mamy kompleksowe ustawodawstwo bezpośrednio odnoszące się do takich inwestycji – podkreśla wiceminister Michał Kurtyka.
30.06.2017

Liberadzki pesymistą w sprawie zablokowania Nord Stream 2

Bogusław Liberadzki z SLD, europoseł z Pomorza Zachodniego, nie wierzy w zablokowanie przez Polskę budowy gazociągu Nord Stream 2.
27.06.2017

ME: Nord Stream II to projekt polityczny

- Nasza dzisiejsza dyskusja poświęcona gazociągowi Nord Stream II potwierdza, że od dzisiaj nie możemy o tym projekcie mówić inaczej niż projekt polityczny. Musimy brać pod uwagę wszystkie konsekwencje jakie będzie on miał dla unii energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego UE – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka po spotkaniu Rady ds. TTE, która odbyła się w Luksemburgu 26 czerwca 2017 r.
27.06.2017

Polska chce, by decyzja w sprawie Nord Stream 2 zapadła na szczycie UE

Polska chce, by decyzja w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku zapadła na szczycie UE - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu wiceminister energii Michał Kurtyka po spotkaniu unijnych ministrów.
26.06.2017

Sejmowa Komisja Energii przyjęła projekt nowelizacji ws. zapasów gazu

Sejmowa Komisja Energii i Skarbu Państwa przyjęła w czwartek w pierwszym czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy i gazu. Projekt wprowadza nowe regulacje dotyczące utrzymywania przez importerów obowiązkowych zapasów gazu.
23.06.2017

Powiększa się zarząd Lotosu Kolej

Niedługo Lotos Kolej powiększy się o kilku członków zarządu oraz przynajmniej trzyosobową Radę Nadzorczą. Mimo sporego obciążenia finansowego, resort energii uważa za niezbędne odejście od jednoosobowego zarządzania w tej spółcę, by lepiej kontrolować jej działanie.
15.06.2017

Gazowiec z pierwszym amerykańskim LNG stoi na redzie w Świnoujściu

Gazowiec Clean Ocean z pierwszym ładunkiem amerykańskiego gazu LNG do Polski stoi na redzie portu w Świnoujściu - poinformował PAP Urząd Morski w Szczecinie. W czwartek, w pobliżu terminala LNG w Świnoujściu, odbędzie się oficjalne powitanie statku.
07.06.2017

M. Woźniak: Gazociąg Polska-Ukraina powinien powstać jak najszybciej

Gazociąg Polska-Ukraina powinien powstać jak najszybciej - przekonywał we wtorek wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak. Dzięki tej inwestycji gaz na Ukrainę mógłby płynąć ze wszystkich kierunków.
06.06.2017

Wiceminister energii nie widzi zagrożenia dla dostaw gazu z Kataru

Wszyscy uczestnicy rynku LNG cenią sobie reputację; nie widzę zagrożenia, by zawirowania w lokalnej polityce wpłynęły na dostawy katarskiego gazu do Polski - uważa wiceminister energii Michał Kurtyka.
06.06.2017

Kurtyka: Projekt połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim nabiera rumieńców

Projekt połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim nabiera rumieńców - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka, odnosząc się do ogłoszonej we wtorek decyzji o otwarciu procedury open season na gazociąg Baltic Pipe.
06.06.2017

Wspólny rynek gazu i hub gazowy strategicznym celem Polski i Ukrainy

Stworzenie wspólnego, polsko-ukraińskiego hubu gazowego i wspólnego rynku gazu powinno być strategicznym celem działań władz i firm z obydwu krajów – oceniali uczestnicy wtorkowej 2. Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej w Warszawie.
06.06.2017

Kurtyka ME: dostawy amerykańskiego LNG to przełom

Kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do terminala w Świnoujściu ma charakter przełomowy. Po raz pierwszy amerykański gaz zaczął być konkurencyjny w tej części Europy - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister energii Michał Kurtyka.
27.04.2017

Kurtyka: resort energii nie pracuje nad połączeniem Lotosu i Orlenu

Resort energii nie pracuje nad połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos – poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka, odpowiedzialny za sektor paliwowy.
03.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.