• <

Na początku 2021 opublikowany zostanie Polski Multimedialny Raport Klimatyczny

Strona główna Prawo, polityka Na początku 2021 opublikowany zostanie Polski Multimedialny Raport Klimatyczny
Na początku 2021 opublikowany zostanie Polski Multimedialny Raport Klimatyczny - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

23.09.2020 Źródło: PAP

W pierwszym kwartale 2021 r. ma zostać opublikowany Polski Multimedialny Raport Klimatyczny - poinformowała prezes fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja. Raport ma przedstawiać m.in. drogę do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej.

W środę w siedzibie resortu klimatu odbyło się spotkanie Rady Programowej TOGETAIR, która podsumowała m.in. czerwcową pierwszą edycję szczytu klimatycznego organizowanego przez tą inicjatywę. W trakcie posiedzenia zapowiedziano stworzenie pierwszego w Polsce multimedialnego raportu klimatycznego.

Prezes fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja poinformowała dziennikarzy, że właśnie ruszają prace nad stworzeniem "Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego", który ma zostać opublikowany w pierwszym kwartale 2021 roku. W prace nad nim zaangażowane będą organizacje pozarządowe, administracja publiczna (w tym m.in. resort klimatu, funduszy i polityki regionalnej oraz środowiska), administracja samorządowa, a także przedstawiciel biznesu. Przedstawicielka inicjatywy zaprosiła również do współpracy uczelnie wyższe.

"Przygotowywany raport klimatyczny nie będzie opasłym tomiszczem z setkami kartek. Będzie to hybryda multimedialna osadzona na stronie internetowej. Będą tam nie tylko teksty, ale również materiały wideo, wykresy, infografiki. Każdy będzie mógł znaleźć tam coś dla siebie" - przekazała prezes.

Śmieja wyjaśniła, że raport wskazywać będzie obecny stan polityki klimatycznej, co robimy dobrze, co źle i jakie działania proklimatyczne należy podjąć w przyszłości. "Będziemy wskazywali problemy i z czego one wynikają, ale również pochwalimy się tym, co robimy dobrze, bo polska droga do ekologii jest warta promocji (...) Chcemy podjeść do tematu bardzo poważnie i wskazać, co należy zrobić, by dojść do neutralności klimatycznej, czy spełniać unijne normy" - dodała.

Minister klimatu Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że jednym z problemów podnoszonych na czerwcowym szczycie było upowszechnienie, dotarcie z programem "Czyste powietrze" do osób mniej zamożnych.

"Dlatego skierowaliśmy odpowiednie przepisy do Sejmu, które pomogą dotrzeć do tych najuboższych za pośrednictwem gmin i proponują podwyższony poziom finansowania. Przepisy te wejdą w życie 1 października br." - powiedział Kurtyka.

Chodzi o nowelizację ustawy o biopaliwach, która przewiduje likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przejęcie jego zadań przez NFOŚiGW. Podczas prac nad nowelą wprowadzono do niej poprawkę, która nałożyła na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast obowiązek wydawania zaświadczeń dla osób fizycznych, które zamierzają składać wnioski o dofinansowanie, w szczególności w ramach programu "Czyste Powietrze", potwierdzających przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych.

Minister dodał, że chciałby nawiązać z gminami jak najbliższą współpracę w tej sprawie. "Widzimy, że mimo ułatwień w programie część rodzin nie ma na ten temat informacji, nadal trudno jest im wypełnić wniosek. To właśnie gminy mogą łatwiej dotrzeć do takich ludzi" - zaznaczył.

Kurtyka wskazał ponadto, że polskim celom i polityce klimatycznej służą również takie programy jak "Mój prąd" czy "Moja woda". "Jeśli chodzi o +Mój prąd+ to z miesiąca na miesiąc bijemy kolejne rekordy jeśli chodzi o liczbę wniosków (na dotację do dofinansowania fotowoltaiki - PAP). Z kolei budżet +Mojej wody+, która ruszyła 1 lipca br. został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy" - dodał. (PAP)

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 55,19 $ baryłka  0,18% 13:59
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2368,00 $ uncja  0,02% 13:59
 Platyna 1115,60 $ uncja  0,54% 13:59
 Srebro 25,66 $ uncja  0,43% 13:59
 Złoto 1862,15 $ uncja  0,37% 13:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.