• <
siemens_gamesa_2022

Minister Michał Kurtyka na Aspen-Columbia Global Energy Forum

16.10.2020 14:07 Źródło: Ministerstwo Klimatu
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Minister Michał Kurtyka na Aspen-Columbia Global Energy Forum

Partnerzy portalu

Minister Michał Kurtyka na Aspen-Columbia Global Energy Forum - GospodarkaMorska.pl
fot. MK

Transformacja sektora energetycznego, jej finansowanie oraz konsekwencje społeczne, były głównymi zagadnieniami poruszanymi przez ministra Michała Kurtykę podczas debaty „Imagining a Post-Coal Power Sector”. Wydarzenie, które zostało zorganizowane w ramach Aspen-Columbia Global Energy Forum, odbyło się 14 października 2020 r.

Minister Kurtyka podkreślił, dążenie do gospodarki zeroemisyjnej, znajduje się w centrum działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

„Priorytetem resortu jest, aby mimo niepewności gospodarczej spowodowanej przez pandemię Covid-19, nie spowalniać ani nie przerywać kluczowych projektów i inwestycji dotyczących energii odnawialnej, jak i efektywnego ciepłownictwa komunalnego czy budownictwa bezemisyjnego. W 2030 r. co trzecia MWh energii elektrycznej, ma pochodzić ze źródeł odnawialnych” – zaznaczył.

Jak dodał, w tym celu Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi działania w kierunku rozwoju zarówno lądowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej. Docelowo potencjał technologii morskiej szacowany jest na ok. 8-11 GW do 2040 roku. Ponadto niewątpliwym sukcesem Polski jest intensywny rozwój fotowoltaiki. Ulepszone w 2019 roku mechanizmy wsparcia PV zaowocowały ok. 4-krotnym wzrostem mocy zainstalowanej w porównaniu do 2018 r. Istotnym elementem miksu energetycznego ma być energia jądrowa, która ma zapewnić około 15% mocy wytwórczych w systemie krajowym. Ważne będzie również stworzenie warunków do rozwoju technologii pomostowych, czyli źródeł gazowych, w szczególności wysokosprawnej kogeneracji. Ponadto wśród innowacyjnych rozwiązań duże znaczenie ma wodór, którego Polska jest trzecim producentem w Europie.

„Sprawiedliwa transformacja będzie wiązała się z zapewnieniem nowych możliwości rozwoju regionom i społecznościom najbardziej dotkniętym zmianami. To także tworzenie nowych miejsc pracy i budowanie nowych gałęzi przemysłu, które przyczynią się do przekształcenia sektora energetycznego” – podsumował minister klimatu i środowiska.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.