• <

MK: ministrowie klimatu Grupy Wyszehradzkiej o odbudowie gospodarek UE po pandemii

Strona główna Prawo, polityka MK: ministrowie klimatu Grupy Wyszehradzkiej o odbudowie gospodarek UE po pandemii
MK: ministrowie klimatu Grupy Wyszehradzkiej o odbudowie gospodarek UE po pandemii - GospodarkaMorska.pl

sons

18.06.2020 Źródło: PAP

Odbudowa gospodarek UE po pandemii COVID-19 była tematem wideokonferencji ministrów ds. środowiska i klimatu państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, w której 18 czerwca uczestniczył Michał Kurtyka - podał resort w komunikacie.

Jak relacjonuje MK w komunikacie, Michał Kurtyka w swoim wystąpieniu podczas konferencji zwrócił uwagę, że w obliczu pandemii i spowolnienia gospodarczego należy przeprowadzić dokładną analizę wpływu potencjalnego wzrostu celów UE w zakresie energii i klimatu do 2030 r.

"Nieodpowiedzialne byłoby skoncentrowanie się na zaostrzeniu celów europejskiej polityki klimatycznej teraz, gdy środki do ich osiągnięcia i związane z nimi koszty społeczne pozostają nieprzewidywalne. Zamiast tego powinniśmy skupić się na faktycznym wznowieniu działalności gospodarczej i zachęcać do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Jeśli zrobimy to dobrze, efekty mogą przekroczyć nasze oczekiwania" – zaznaczył Kurtyka, cytowany w komunikacie.

Minister ocenił, że Polska od wielu lat nieustannie zmienia swoją gospodarkę – wprowadzone zostały m.in. duże programy dotacji w zakresie czystego powietrza, termomodernizacji budynków, rozproszonej produkcji energii odnawialnej czy retencji wody.

Wskazał, że epidemia koronawirusa wymaga poszukiwania takich rozwiązań, które pozwolą pobudzić gospodarkę. "Dlatego w tym roku na realizację zielonych inwestycji w Polsce przeznaczonych zostanie około 2 mld euro, a plan wsparcia będzie obejmował w sumie 26 programów, od elektromobilności po modernizację systemów grzewczych" – poinformował swoich odpowiedników z innych państw Grupy.

Z kolei wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, który również brał udział w spotkaniu, podkreślił, że Polska popiera większość działań zaproponowanych przez Komisję w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, a także ogłoszenie KE dot. ułatwienia ponownego wykorzystania wody.

Ocenił, że rozsądne jest też stworzenie mechanizmów wsparcia na poziomie UE dla produktów wytwarzanych zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, z wykorzystaniem materiałów nadających się do recyklingu.

Jak informował komunikat, kończąc spotkanie Guibourgé-Czetwertyński podziękował czeskiej prezydencji za wysiłki. Zapowiedział też, że "Polska zamierza kontynuować i budować prezydencję w V4 na podstawie dotychczasowych osiągnięć". W opinii wiceministra polityka klimatyczna pozostanie kluczowym wyzwaniem dla UE i jej państw członkowskich, a zatem również jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji. (PAP)

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.