• <
urząd_morski_gdynia_2021

„Kommiersant”: prawo UE nie daje podstaw do atakowania Nord Stream 2

jk

04.10.2017 08:10 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska „Kommiersant”: prawo UE nie daje podstaw do atakowania Nord Stream 2
„Kommiersant”: prawo UE nie daje podstaw do atakowania Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Atakowanie Nord Stream 2 nie będzie możliwe na podstawie prawa Unii Europejskiej, jednak wciąż istnieje możliwość przeszkadzania temu projektowi na podstawie argumentów antymonopolowych lub decyzji rządów państw regionu Bałtyku - ocenia w środę "Kommiersant".

Rosyjski dziennik powołuje się na opinię prawną sporządzoną przez ekspertów Rady UE. Jak ocenia, opinia ta oznacza, że jest bardzo mało prawdopodobne, by Komisja Europejska otrzymała mandat, o który się ubiegała, do rozmów z Rosją na temat budowy Nord Stream 2.

"Wnioski służb prawnych Rady Unii Europejskiej niemal na pewno zamykają przeciwnikom Nord Stream 2 możliwość atakowania projektu na podstawie prawa energetycznego UE. Z praktycznego punktu widzenia ważne jest także, że rozmowy na temat mandatu, niezależnie od ich rozwoju, nie wpłyną na otrzymanie przez Nord Stream 2 zezwoleń ze strony Finlandii, Danii i Szwecji" - ocenia "Kommiersant". Przypomina, że gazociąg ma przebiegać przez wody terytorialne lub przez strefy ekonomiczne tych trzech państw.

Zdaniem gazety nie jest wykluczone, że "przeciwnicy projektu" - na przykład Polska lub kraje bałtyckie - "mogą teraz rozpocząć atak na podstawie ustawodawstwa antymonopolowego". "Kommiersant" przypomina, że na podstawie tego rodzaju argumentów ze strony Komisji Europejskiej wstrzymany został w przeszłości inny projekt rosyjskiego Gazpromu - gazociąg South Stream.

"Kommiersant" twierdzi, iż szef MSZ Danii Anders Samuelsen zadeklarował w zeszłym tygodniu, że jego kraj nie będzie jednostronnie blokował projektu Nord Stream 2. Obecnie parlament duński rozpatruje projekt ustawy, który dałby rządowi pełnomocnictwa do wydania zakazu budowy gazociągu na duńskich wodach terytorialnych.

"W najgorszym wypadku Gazprom będzie musiał zmieniać trasę duńskiego odcinka Nord Stream 2, co może opóźnić start projektu mniej więcej o pół roku" - ocenia "Kommiersant". Przypomina, że Nord Stream 2 planowo miał zostać uruchomiony w 2019 roku, gdy kończy się kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium Ukrainy.

KE ubiegała się o udzielenie jej mandatu przez kraje członkowskie UE do rozmów z Rosją na temat reżimu prawnego dla morskiego odcinka Nord Stream 2. W ostatnim czasie swoją opinię prawną w tej sprawie przedstawiła Rada UE. Eksperci uznali, iż prawo unijne (dyrektywa z 2009 roku) nie daje jednoznacznej podstawy prawnej do prowadzenia negocjacji w sprawie gazociągu. Ocenili także, iż w odniesieniu do morskiego odcinku gazociągu nie powstaje luka prawna, lecz można zastosować tu prawo międzynarodowe.

Zdaniem polskich dyplomatów w Brukseli opinia prawników Rady UE jest korzystna dla stanowiska rządu Niemiec w sprawie budowy Nord Stream 2. Polska, która jest jednym z państw sprzeciwiających się projektowi tego gazociągu, w najbliższych dniach przedstawi na forum unijnym własną ekspertyzę prawną. Wiceminister energii Michał Kurtyka mówił w ubiegłym tygodniu wydawanemu w Brukseli czasopismu "Politico", że w ocenie Polski projekt ten powinien być oceniany pod kątem zgodności z trzecim pakietem energetycznym UE.

Z Moskwy Anna Wróbel

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.