• <

Wiceszef KE chwali polską ustawę o elektromobilności; „efekty zobaczymy szybko”

pc

07.06.2018 03:14 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wiceszef KE chwali polską ustawę o elektromobilności; „efekty zobaczymy szybko”

Partnerzy portalu

Wiceszef KE chwali polską ustawę o elektromobilności; „efekty zobaczymy szybko” - GospodarkaMorska.pl

Cieszę się, że w Polsce uchwalona została ustawa dotycząca elektromobilności i paliw alternatywnych; jestem całkowicie przekonany, że zobaczymy jej efekty bardzo szybko - oświadczył na konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

Komisarz wziął udział w konferencji poświęconej elektromobilności, zorganizowanej w Brukseli przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Na spotkaniu w brukselskim muzeum motoryzacji Autoworld można było oglądać i testować polskie technologie w dziedzinie elektromobilności, w tym pojazdy elektryczne polskich firm.

Szefczovicz w swoim wystąpieniu wskazał na siłę sektora motoryzacyjnego w Polsce. „To jedna z tych branż, która doświadcza pozytywnych efektów transformacji w sektorze transportu. Cieszę się, że w Polsce uchwalona została ustawa dotycząca elektromobilności i paliw alternatywnych. Jestem przekonany, że efekty tej transformacji zobaczymy bardzo szybko” – zaznaczył.

Dodał, że Polska rozumie wagę i znaczenie dla przyszłości przemysłu, jakim jest elektromobilność. Podkreślał, że jeśli jakiś kraj chce być liderem w tej branży, musi rozwinąć silną gałąź produkcji baterii. „Szacujemy, że wartość tego rynku osiągnie w 2025 roku 250 mld euro” - zaznaczył.

Powiedział, że w Polsce ta gałąź gospodarki rozwija się, wskazując m.in. na fabrykę baterii we Wrocławiu, a także polskie firmy zajmujące się produkcją baterii. Podkreślił, że Polska ma również silną branżę produkcji autobusów elektrycznych, wymieniając firmę Solaris i jej autobusy elektryczne. ”Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć te autobusy na ulicach Brukseli, mają się tu pojawić w przyszłym roku” – dodał.

W 2018 r. po polskich drogach jeździło 95 autobusów elektrycznych, a w 2023 r. – według szacunków polskiego Ministerstwa Energii – będzie ich 1,5 tysiąca. Obecnie w Polsce jest 480 stacji ładowania, a w 2021 r. ma być ich 6,4 tysiąca. Polska jest trzecim krajem w Europie po względem liczby autobusów elektrycznych, które są użytkowane w transporcie. Polskie firmy eksportują także autobusy elektryczne do innych krajów.

W konferencji wziął udział wiceminister energii Michał Kurtyka. Jak powiedział dziennikarzom, Polska chce zerwać ze stereotypem kraju, który nie ma innowacyjnych pomysłów. Wskazał, że konferencja w Brukseli to pokaz polskich możliwości, jeśli chodzi o nowe rozwiązania w elektromobilności. „To pokazuje, że jesteśmy krajem, w którym pojawiają się bardzo innowacyjne i dobre pomysły” – zaznaczył.

Przypomniał, że Polska przeprowadziła przed kilkoma miesiącami największy w Europie przetarg na autobusy elektryczne. „Ponad 1070 autobusów w ramach programu bezemisyjnego transportu zasili polskie drogi od 2020 r. To największe takie przedsięwzięcie w Europie. (..) Nie dość, że bardzo szybko wchodzimy w tę rewolucję elektromobilności, to od razu pokazujemy, że mamy rozwiązania i potencjał do tego, żeby współkreować rzeczywistość technologiczną i przedsiębiorczą” – zaznaczył.

Marta Gajęcka z Polskiego Komitetu Energii elektrycznej (PKEE), która przewodniczy Zespołowi ds. Bezpieczeństwa Energetycznego przy Kancelarii Prezydenta, powiedziała dziennikarzom, że konferencja została zorganizowana z prostego powodu – elektromobilność jest przyszłością, a polskie firmy mogą w niej uczestniczyć.

„Należy pamiętać o tym, że dziś 8 proc. polskiego PKB to przemysł motoryzacyjny. Dlatego jesteśmy ważnym graczem na rynku motoryzacyjnym. Na tym rynku obserwujemy ewolucję w kierunku elektromobilności i dobrze byłoby, żebyśmy należeli do grona liderów” – zaznaczyła.

Jak podkreśliła, elektromobilność oznacza nowe modele biznesowe dla branży energetycznej, które w tym sektorze chcą rozwijać swoje usługi. „Firmy takie jak Solaris, które dostarczają nowoczesne autobusy elektryczne do europejskich stolic, pokazują, że jesteśmy wśród liderów” – mówiła.

Podobnie jak komisarz wspomniała o podpisanej niedawno przez prezydenta ustawie o elektromobilności. „To akt prawny, który chociażby dzięki wprowadzeniu czegoś takiego jak usługa ładowania samochodu pozwoli nam dołączyć do grona liderów” – zaznaczyła.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w lutym ustawę o elektromobilności.

Według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, głównym celem ustawy jest upowszechnienie w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych. Ma to nastąpić poprzez stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. Stworzenie podstaw przełoży się na szanse biznesowe dla polskich przedsiębiorców, wykorzystanie potencjału sektora badawczo-rozwojowego, wzrost innowacyjności gospodarki, w szczególności sektora energii.

Efektem ma być zmniejszenie zużycia tradycyjnych paliw silnikowych, a więc i spadek zależności od importu ropy, co z kolei przełoży się na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ministerstwo liczy też na stabilizację sieci elektroenergetycznej poprzez integrację z nią pojazdów elektrycznych.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.