• <

Wynik wyszukiwania - "Port Hamburg" - Wiadomości

Hamburg. Z lądowej energii mogą już korzystać wycieczkowce i kontenerowce

Port w Hamburgu jako pierwszy w Europie zaimplementował technologię dostarczania energii elektrycznej z lądu zarówno dla wycieczkowców, jak i kontenerowców.
15.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Burmistrz Hamburga do portowców: nie wikłajcie się w przemyt narkotyków

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.
30.04.2024

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
02.04.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Kłopoty finansowe Portu Hamburg. Spadki dochodów i przeładunków

Wyzwania geopolityczne i gospodarcze wpłynęły na przepustowość wszystkich portów w 2023 roku. Port Gdańsk i Port Gdynia chwaliły się rekordowymi przeładunkami. Tymczasem czołowy port Niemiec jak i Europy narzeka na pogarszający się rozwój krajowej gospodarki i słabą atmosferę konsumencką, które miały również wpływ na jego działalność. Dla Hamburga rok 2023 okazał się dużo słabszy niż 2022, mimo wychodzenia ze skutków pandemii COVID-19.
28.02.2024

Kolejny statek ONE z rekordem załadunku

Po niecałych dwóch miesiącach Ocean Network Express chwali się kolejny rekordem w załadunku kontenerowym. Tym razem na ONE Infinity pojawił się ładunek mający równowartość 22 206 pełnych kontenerów.
23.02.2024

ONE zawiesza działalność kontenerowca, który uległ kolizji na Kanale Sueskim

Po wyładunku kontenerów i raporcie z dokonanych oględzin firma Ocean Network Express (ONE) poinformowała, że jeden z jej statków zostanie czasowo wycofany z żeglugi. Jest to efekt uszkodzeń, których jednostka "nabawiła się" w wyniku zderzenia z mostem na Kanale Sueskim, co miało miejsce 6 grudnia.
27.12.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

Branża głodna nowych masowców i inwestuje. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrost aktywności inwestycyjnej na rynkach żeglugowych, szczególnie w segmencie masowców i zbiornikowców. Było to widoczne we wszystkich kolejnych tygodniach. Wskazują na to dostępne dane shipbrokerskie, w tym te przedstawiane przez jednego z liderów rynku, tj. firmę Golden Destiny.
26.10.2023

To nie koniec z oligopolem w transporcie liniowym. Żeglugowcy analizują podstawy stanowiska DG COMP

Zapowiedź Komisji Europejskiej, że nie przedłuży po 25 kwietnia 2024 r. ułatwień w funkcjonowaniu konsorcjów w żegludze liniowej „Rzeczpospolita” ogłosiła jako „koniec oligopolu w na rynku kontenerów morskich”. Bliższe rzeczywistości jest stwierdzenie Trans.Info, że to „Koniec przywilejów dla armatorów kontenerowych”. Ale czy na pewno?
16.10.2023

Gigant branży żeglugowej MSC chce stać się kluczowym udziałowcem w Porcie Hamburg, wykupując akcje HHLA

MSC Mediterranean Shipping Company, złożył ofertę zakupu wszystkich notowanych na giełdzie akcji serii A (o charakterze założycielskim) grupy Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Po ewentualnym sfinalizowaniu tej transakcji MSC miałby 49,9% udziałów w firmie.
14.09.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Inwestycja COSCO w terminal w Hamburgu sfinalizowana

COSCO Shipping Ports Limited i Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) uzgodniły warunki inwestycji chińskiej firmy w jeden z największych terminali kontenerowych w Hamburgu. Umowa ogłoszona po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku była długo opóźniana. W tym czasie niemieckie władzy dyskutowały nad tą inwestycją z racji politycznych skarg, że Chiny przejmą kontrolę nad krytyczną częścią niemieckiego łańcucha dostaw.
20.06.2023

Globalna sytuacja polityczna wpływa na wyniki portu w Hamburgu

Międzynarodowe kryzysy ukształtowały morską obsługę towarów w porcie w Hamburgu w 2022 roku. Hamburskie terminale obsłużyły 119,9 mln ton ładunków morskich. Oznacza to zmianę o minus 6,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
20.02.2023

Cyberatak na porty w Hamburgu lub Bremerhaven utrudniłby NATO operacje wojskowe

Były dowódca sił lądowych USA w Europie, emerytowany generał broni Ben Hodges ocenia, że ewentualny cyberatak na porty w Hamburgu lub Bremerhaven utrudniłby NATO operacje wojskowe, wysyłanie wsparcia sojusznikom.
21.11.2022

Reuters: USA "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad termialem portu w Hamburgu chińskiej firmie

Stany Zjednoczone "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad jednym z terminali portu w Hamburgu chińskiej państwowej firmie Cosco - podała w środę agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu USA.
02.11.2022

Port w Hamburgu porozumiał się z Chinami w sprawie przejęcia części terminalu kontenerowego

W poniedziałek wieczorem zawarto porozumienie w sporze, dotyczącym umowy chińskiej firmy żeglugowej Cosco z portem w Hamburgu. Niemieckie ministerstwa wyraziły zgodę na przejęcie przez Cosco 24,9 proc. terminalu Tollerort. Według pierwotnego planu miało być to 35 proc. – opisuje portal „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).
25.10.2022

Hamburg na celowniku. Czy chińskie inwestycje są zagrożeniem dla europejskich portów?

W ciągu ostatniej lat Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, lecz najnowsza próba zakupu udziałów w hamburskim terminalu kontenerowym budzi uzasadnione kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa europejskiej infrastruktury logistycznej.
08.10.2022

Porty w Halifaxie i Hamburgu nawiązują współpracę w zakresie korytarza wodorowego i zielonej energii

Zarząd Portu Halifax i Zarząd Portu Hamburg połączyły siły w sprawie dekarbonizacji korytarza żeglugowego między Halifax, na wschodnim wybrzeżu Kanady, a Hamburgiem, wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Niemiec.
03.10.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Port w Hamburgu zwiększa udział w rynku przeładunku kontenerów

Przeładunek kontenerów w porcie w Hamburgu w pierwszej połowie 2022 roku rozwijał się lepiej niż oczekiwano: z wynikiem wynoszącym 4,4 miliona TEU (standardowe kontenery 20-stopowe), w pierwszych sześciu miesiącach roku osiągnięto niewielki wzrost o 0,9 procent. W porównaniu z głównymi konkurencyjnymi portami Europy Północnej: Antwerpią-Brugią, Rotterdamem i Bremą/Bremerhaven, które odnotowały spadki przeładunku kontenerów, Hamburg był jedynym głównym portem w tym zakresie, który odnotował plus.
17.08.2022

Kolejne strajki w Europie – opóźnienia dostaw transatlantyckich

Pracownicy portowi w Hamburgu rozpoczęli niedawno pierwszy strajk od ponad 30 lat. Jednodniowy strajk odbył się też 20 czerwca w porcie Antwerpia-Brugia. Do największego strajku od 1989 roku doszło również w kolejach brytyjskich – rozpoczęty 21 czerwca protest kolejarzy powoduje znaczne utrudnienia w ruchu. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy porty po obu stronach Atlantyku obciążone są niespotykanym wcześniej poziomem zatłoczenia.
28.06.2022

Porty Hamburg i Kłajpeda wzmacniają współpracę

Niemiecki port w Hamburgu i litewski port w Kłajpedzie podpisały porozumienie o współpracy m.in. w ramach wymiany danych.
10.05.2022

Ukraiński MSZ o masakrze w Buczy i potrzebie nowych sankcji G7. Chcą m.in. zamknięcia portów dla statków i towarów z Rosji

Rosyjskie wojska celowo dokonały masakry ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem – ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do państw grupy G7 o nałożenie nowych stanowczych sankcje na Rosję, w tym embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel.
03.04.2022

Rosja była największym partnerem handlowym niemieckich portów morskich w 2021 roku

Obecne sankcje przeciwko Rosji będą miały prawdopodobnie znaczący wpływ na niemiecki transport morski. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), od stycznia do listopada 2021 roku najważniejszym partnerem handlowym niemieckich portów morskich była Federacja Rosyjska.
12.03.2022

Przeładunki morskie w porcie w Hamburgu w 2021 roku

Port Hamburg informuje o wzroście przeładunków masowych, drobnicowych i kontenerów, rekordowym poziomie przewozów towarowych koleją oraz udanym przeniesieniu transportu drogowego na kolejowy.
01.03.2022

Port w Hamburgu głębszy

W Porcie Hamburg zakończyło się pogłębianie toru wodnego na rzece Łaba.
01.02.2022

Dobre wyniki w przeładunkach morskich w porcie Hamburg w pierwszych dziewięciu miesiącach

Największy niemiecki port pozostaje na kursie wzrostu. Port Hamburg zanotował również nowy rekord w transporcie kontenerów koleją oaz znacząco więcej zawinięć kontenerowców klasy Megamax.
18.11.2021

Pociąg kontenerowy Shanghai-Express po raz pierwszy zajechał do Hamburga

Pierwszy w pełni załadowany pociąg kontenerowy przybył do portu w Hamburgu po wyjściu z Szanghaju. Usługa „Shanghai-Express” dotarła do terminalu DUSS w Hamburgu, usprawniając połączenia kolejowe między Hamburgiem a Chinami.
11.11.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

Port w Hamburgu. Przeładunki na wzroście po spadkach spowodowanych Covid-19

Trend wzrostowy w porcie Hamburg utrzymuje się w pierwszym półroczu. Świadczą o tym rekord w transporcie kontenerów koleją, większa ilość zawinięć statków klasy Megamax i większe bezpieczeństwo wymagane dla globalnych łańcuchów dostaw.
01.09.2021

BIMCO: 277 kontenerowców zmieniło właściciela w pierwszej połowie 2021 roku

W pierwszej połowie 2021 roku właściciela zmieniło łącznie 277 kontenerowców, co stanowi 103,7-procentowy wzrost w porównaniu ze 136 statkami kupionymi i sprzedanymi w tym samym okresie w 2020 rokiem - wynika z danych Vessels Value.
05.07.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

Skutki Covid-19 kształtują wynik przeładunkowy hamburskiego portu w 2020 roku

W czwartym kwartale 2020 roku przeładunki morskie w porcie w Hamburgu rozwijały się bardziej pozytywnie niż oczekiwano. I tak łączne przeładunki morskie osiągnęły w czwartym kwartale z wynikiem plus 3 procent nawet lepszy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zaś przeładunki kontenerowe były na poziomie jedynie o 1,2 procenta niższym. Ogólnie jednak wynik przeładunkowy za cały rok 2020 pozostaje na poziomie 126,3 mln ton (-7,6 %) poniżej dobrego wyniku z roku poprzedzającego, który wyniósł 136,6 mln ton.
25.02.2021

Przechwycono 16 ton kokainy - to nowy europejski rekord

W porcie w Hamburgu celnicy udaremnili próbę przemytu do Niemiec 16 ton kokainy o wartości do 547 mln euro. To największa ilość tego narkotyku, jaką przechwycono kiedykolwiek w Europie - informują w środę niemieckie media.
24.02.2021

Belgowie chcą być numerem 1 w Europie - połączenie portów w Antwerpii i Zeebrugge

12 lutego miasto Antwerpia i Miasto Brugia osiągnęły porozumienie w sprawie połączenia swoich portów. Oznacza to początek procesu zjednoczenia, którego sfinalizowanie ma potrwać rok. Po ukończeniu porty będą działać pod wspólną nazwą „Port Antwerpia-Brugia”.
14.02.2021

Port Gdynia z rekordem przeładunków w 2020 roku

Port Gdynia osiągnął najwyższy w swojej historii poziom przeładunków, bijąc tym samym ubiegłoroczny rekord. Łącznie w Gdyni przeładowano już 23,96 mln ton.
29.12.2020

Port Gdynia po raz kolejny w tym roku odnotowuje wzrost przeładunków

Przeładunki w gdyńskim porcie rosną, mimo pandemii i spowolnienia gospodarczego. W listopadzie 2020 r. przeładowane zostało 2 333,1 tys. ton, co w porównaniu do wyniku z tego samego okresu w 2019 r. - 2 149,8 tys. ton - jest wzrostem o 8,5%.
09.12.2020

Port Hamburg - zauważalny zwrot w przeładunkach

Spadek w przeładunkach morskich w największym porcie uniwersalnym Niemiec w trzecim kwartale na poziomie 8 procent był znacznie niższy niż w drugim kwartale - wówczas port w Hamburgu zanotował spadek o 16,2 procent. Negatywne skutki pandemii koronawirusa, które mogą być odczuwalne na całym świecie, są zatem nadal widoczne w wynikach hamburskiego portu.
24.11.2020

Kryzys COVID-19 mocno odbił się na przeładunkach Portu Hamburg

Największy port uniwersalny w Niemczech, Port w Hamburgu, odczuł negatywne skutki pandemii COVID-19 w pierwszej połowie tego roku.
27.08.2020

Port Hamburg: Znaleziono 1,5 ton kokainy na pokładzie kontenerowca CMA CGM

Niemiecka służba celna wraz z policjantami przejęła około 1,5 ton kokainy znalezionej na pokładzie kontenerowca, zakotwiczonego w Porcie Hamburg.
12.08.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Port Hamburg odczuwa skutki kryzysu COVID-19 - spadek przeładunków w pierwszym kwartale 2020

W Porcie Hamburg przeładunki morskie w pierwszym kwartale 2020 wyniosły 31,9 miliona ton (-7,9 procent). Obroty kontenerowe osiągnęły poziom 2,2 miliona TEU (-6,6 procent). Najmniej dotknięty spadkiem był wolumen ładunków w relacji z zapleczem lądowym.
15.05.2020

Port Hamburg przygotowuje się do przyjęcia największych kontenerowców świata

Port Hamburg wzbogacił się o trzy nowe suwnice, które mają ułatwić obsługę megakontenerowców o ładowności powyżej 23 tys. TEU. Urządzenia pojawiły się w terminalu Container Terminal Burchardkai (CTB) 5 listopada.
07.11.2019

Bardzo dobre wyniki i przełomowe zmiany. Dzień z Portem Hamburg w Warszawie (foto, wideo)

Dzień z Portem Hamburg w Warszawie. W miniony czwartek jeden z największych portów Europy zorganizował w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania dla osób na co dzień związanych z transportem morskim. Były to: „Port Hamburg dla Praktyków” oraz tradycyjny Wieczór Portowy Hafenabend. Ten rok przyniósł dla hamburskiego portu przełomowe zmiany.
26.09.2019

Dzień z Portem Hamburg w Warszawie

Port Hamburg organizuje w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania adresowane do wszystkich, którzy praktycznie wykorzystują transport morski i szukają inspiracji, nowych rozwiązań i okazji do kontaktów z partnerami z branży. Pierwsze z nich to popołudniowe spotkanie informacyjne pod hasłem „Port Hamburg dla Praktyków”, wieczorem zaś odbędzie się tradycyjny hamburski Wieczór Portowy Hafenabend.
12.09.2019

Port Hamburg z rekordowym wynikiem przewozów kolejowych w relacji z zapleczem lądowym

Największy uniwersalny port Niemiec osiągnął w 2018 roku z wynikiem 135,1 milionów ton przeładowanych towarów znaczący wynik. Hamburg skutecznie rywalizował w trudnym środowisku, a w relacji z zapleczem lądowym zwiększył przewozy koleją do łącznie 46,8 milionów ton (+2,7%) a w przypadku kontenerów 2,44 miliona TEU (+4,7%).
19.02.2019

240 wystawców na Targach TransLogistica Poland w Warszawie. Padł rekord (foto, wideo)

W Warszawie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki – TransLogistica Poland. Tegoroczna edycja jest rekordowa – w EXPO XXI Warszawa prezentuje się aż 240 wystawców z 24 państw, m.in. z Polski, UE, krajów bałtyckich, państw WNP, Chin czy z Indii. To najważniejsze takie wydarzenie w branży.
07.11.2018

Antonowicz: PKP SA może zbudować ok. 19 terminali intermodalnych

Grupa PKP wytypowała 120 nieruchomości pod potencjalne terminale intermodalne i centra logistyczne – poinformował Mirosław Antonowicz z zarządu PKP SA. Dodał, że grupa może zbudować na swoich lokalizacjach ok. 19 terminali za ok. 1,5 mld zł. Projekt ma realizować m.in. z morskimi portami.
11.04.2018

Więcej megakontenerowców zawija do Hamburga

Port Hamburg zanotował więcej zawinięć megakontenerowców przez ostatnie 2 lata. Tylko w drugiej połowie tego roku do tego portu zawinęło 54 kontenerowców o ładowności powyżej 18 tys. TEU, pięć razy więcej niż w tym samym okresie w 2015 roku.
05.02.2018

Coraz więcej megakontenerowców zawija do Hamburga

Port Hamburg zanotował więcej zawinięć megakontenerowców przez ostatnie 2 lata. Tylko w pierwszej połowie tego roku do tego portu zawinęło 54 kontenerowców o ładowności powyżej 18 tys. TEU, pięć razy więcej niż w tym samym okresie w 2015 roku.
23.10.2017

Lekki wzrost przeładunków w porcie Hamburg

Port Hamburg zanotował 0,3-procentowy wzrost w przeładunkach w 2016 roku. Łącznie w tym okresie obrót towarami wyniósł tam 138,2 mln ton.
11.07.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Europa, cz. 1 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Europie. Wśród nich dominują porty z Niemiec i krajów Beneleksu – miejsc o silnych tradycjach handlowych. Warto wspomnieć, że Gdańsk znajduje się na 20 miejscu tej listy.
21.03.2017

Port Hamburg: wzrost przewozów kolejowych

Kolejne dane za I półrocze 2016 opublikowane przez władze Portu w Hamburgu wskazują na wzrost przewozów pociągami.
22.08.2016

Port Hamburg: stabilnie w I półroczu

Spadek, ale jedynie o 0,9% obrotu towarów odnotował Port Hamburg w I półroczu 2016 roku. Wyniki podane były w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Gorsze statystyki widać przede wszystkim w eksporcie, który osiągnął poziom o 6,3% niższy niż przed rokiem.
22.08.2016

Niemieckie porty okiem drona (WIDEO)

Grupa Eurogate zamieściła wczoraj ciekawe nagranie niemieckich portów nagrywane z drona. To okazja, by przyjrzeć się jak wyglądają przystanie w Hamburgu, Wilhelmshaven i Bremerhaven oraz poznać podstawowe informacje na ich temat.
15.07.2015

Port Hamburg osiągnął w 2014 roku najlepszy wynik przeładunków w swojej historii

Hamburski port osiągnął w 2014 roku z łącznym przeładunkiem w wysokości 145,7 milionów ton swój najlepszy jak dotąd wynik w historii. Oznacza on wzrost o 4,8 procent. Szczególnie dobrze rozwijał się przeładunek drobnicy osiągając 102,7 miliona ton (+6,1 procent). Także przeładunki ładunków masowych z 43,0 milionami ton (+1,7 procent) przyczyniły się do rekordowego wyniku największego niemieckiego portu uniwersalnego.
12.02.2015

CSCL GLOBE zawija do Hamburga – Chiny najważniejszym partnerem handlowym w przewozach kontenerowych

CSCL GLOBE to pierwsza jednostka o pojemności 19.100 TEU jaki był odprawiany w hamburskim porcie. To obecnie największy statek kontenerowy na świecie, a obsługuje serwis liniowy na szlaku pomiędzy Europą a Azją. Chiny w tym roku ugruntują swoją pozycję najbardziej znaczącego partnera handlowego Hamburga w przewozach kontenerowych. Po zakończeniu szacowania wyników przeładunku w roku 2014 Hafen Hamburg Marketing jest przekonany, że poziom 3 milionów TEU w przewozach kontenerowych z Chinami jest możliwy do osiągnięcia
16.01.2015

Kłopotliwe przeciążenia niektórych portów Morza Północnego

Z powodu zakłóceń w sprawnej obsłudze w porcie Rotterdam, niemiecki armator Hapag-Lloyd ogłosił, że od 14 sierpnia na co najmniej miesiąc zmniejszy do czterech liczbę statków, jakie obsługują pętlę (stałe połączenie) pomiędzy Azją a Rotterdamem informuje portal wnp.pl
12.08.2014

Portowcy dostrzegają zmianę kierunków eksportu

Coraz większą rolę w przeładunkach portów odgrywają towary w polskim handlu zagranicznym kierowane na rynki leżące na innych kontynentach, zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się.
24.03.2014

Śruba – gigant w drodze do Azji

Największa na świecie śruba napędowa została załadowana w sobotę na kontenerowiec Hyundai Together w hamburskim HHLA Container Terminal Altenwerder.
20.03.2014

Szanse polskich morskich terminali kontenerowych

Rozszerzenie liczby i zakresu działania sojuszy wśród globalnych armatorów nie powinno istotnie zmienić sytuacji w przewozach towarów w kontenerach na Morzu Bałtyckim. Przedstawiciele portów i armatorów oceniają, że rynek ten będzie nadal rósł, prawdopodobnie nadal w tempie wyższym, niż w Europie Zachodniej.
11.03.2014

Port Hamburg z lepszymi wynikami, niż inne porty Morza Północnego

Port morski w Hamburgu przeładował w ciągu pierwszych trzech kwartałów br. 103,9 mln ton, czyli o 6 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 roku, informuje zarząd.
18.11.2013

Port Hamburg nadal notuje wzrost przeładunków

W tym roku można spodziewać się w Europie Północnej minimalnego wzrostu przeładunków towarów, także w kontenerach, a w przyszłym ich wyraźniejszego zwiększenia o 3-4 proc.
25.10.2013

AIDA Cruises: luksusowe rejsy pasażerskie z Hamburga przez cały rok

AIDA Cruises od czerwca 2015 roku wprowadza swój nowy prom pasażerski AIDAprima na nową linię, której portem macerzystym będzie Port Hamburg, stając się tym samym pierwszym operatorem, który oferować będzie rejsy wycieczkowe z niemieckiego portu przez cały rok.
23.10.2013

LNG do napędu statków w Europie - szansa, czy zagrożenie?

W poniedziałek ministrowie transportu UE wypowiedzą się m.in. w sprawie paliw alternatywnych dla transportu morskiego wokół wybrzeży krajów unijnych.
11.03.2013

Armatorzy G6 podtrzymują główne serwisy Azja-Europa

Grupa armatorów tworzących alians G6 podtrzymuje na ten rok swoją ofertę stałych połączeń kontenerowych pomiędzy Azją i Europą Północną.
21.01.2013

Największy kontenerowiec świata zawinął do Hamburga

Container Terminal Burchardkai (CTB) w Hamburgu był pierwszym w Europie portem, do którego zawinął w dziewiczym rejsie kontenerowiec Marco Polo.
14.12.2012

Ulgi dla dużych i nowoczesnych statków w Hamburgu

Od nowego roku Port Hamburg znacząco obniży opłaty portowe dla dużych statków oraz wprowadza szereg rabatów.
05.12.2012

Port Hamburg od stycznia portem celnym. Władze wdrażają program informacyjny

Po niemal 125 latach wolny port w Hamburgu przechodzi na przełomie 2012/2013 roku do historii: Port w Hamburgu stanie się portem celnym. Z procesem tym powiązane są zmiany w realizacji przewozów towarowych spoza wspólnoty. Władze portu wydały ulotkę informacyjną dla kierowców i dysponentów „Od wolnego portu do celnego portu”, aby w początkowym okresie ułatwić przestawienie się na nowe procesy i postępowania celne.
14.11.2012

Port Hamburg o nowej koncepcji terminalu: Kontenery to nie wszystko

– Kontenery to nie wszystko. Terminal musi być bardziej elastyczny i zapewniać również inne usługi – o projekcie nowego ogromnego terminalu na 25 mln TEU w niemieckim porcie na spotkaniu w Warszawie mówił Maciej Brzozowski z Portu Hamburg.
29.10.2012

Po 125 latach port Hamburg zmienia formułę

Z początkiem grudnia br. na okres przejściowy, a od 1 stycznia 2013 r. na stałe port w Hamburgu zmienia formułę funkcjonowania - z wolnego portu na tzw. celny port morski.Jest to związane z wdrażanymi od 2005 roku w Unii Europejskiej zmianami we wspólnotowym kodeksie celnym, który m.in. kładzie nacisk na walkę z fałszowaniem produktów i znaków towarowych, ale także zmianami w dziedzinie technologii informatycznych, stosowanych w procedurze odpraw celnych.
26.10.2012

Jeszcze więcej kontenerów przez Hamburg

DB Schenker planuje w przyszłym roku odblokować w Porcie Hamburg, w porozumieniu z jego zarządem, część logistyki kolejowej. Poinformowano o tym podczas niedawnej konferencji prasowej prezentującej wyniki tego portu.
20.08.2012

Niemcy: 62% kontenerów na torach to za mało

Port w Hamburgu i władze Bawarii wdrażają program „Port Hamburg 62+”, dzięki któremu więcej kontenerów ma być transportowanych koleją, a nie drogami. Już dziś 62 proc. kontenerów w tym kierunku jest przewożonych po torach. Dla Bawarii to za mało.
24.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.