• <

Wynik wyszukiwania - "Apple" - Wiadomości

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW17'24 i CW18'24

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem siedemnastego i osiemnastego tygodnia 2024 [CW17’24 i CW18’24] w żegludze morskiej.
13.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Hania Drabczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Hania Drabczyk, CEO Health4Wind.
02.05.2024

Filipińscy biskupi wzywają rząd do działania w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim

Katoliccy biskupi Filipin zabrali głos w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim, zarzucając chińskim "agresorom" pozbawianie "biednych rybaków" źródła utrzymania. Duchowni zasugerowali rządowi w Manili, że "moralnie dopuszczalne" jest odwołanie się do "przyjaźni sojuszników", jeśli dyplomacja zawiedzie.
07.02.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Sytuacja geopolityczna wpływa na wzrost kosztów przewoźników. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 47 – 50/2023)

Rynki frachtowe i czarterowe segmentów kontenerowego i drobnicowców wielozadaniowych były w ostatnich tygodniach pod silnym wpływem wydarzeń społeczno – politycznych. Były to przede wszystkim ograniczenia w ruchu na Morzu Czerwonym w związku z atakami na statki, a także pod wpływem limitowanej przepustowości i wysokich kosztów tranzytu przez Kanał Panamski.
05.01.2024

Umowa o budowę statku – notyfikacja „permissible delay” („force majeure”)

W naszych publikacjach cz I i II Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I rozpoczęliśmy analizę postanowień kontraktowych dotyczących opóźnienia w budowie i dostawie statku. W niniejszym opracowaniu kontynuujemy omówienie wymogów związanych z prawidłowym zgłoszeniem okoliczności/zdarzeń mających charakter „siły wyższej” (a szerzej „permissible delay”), które uprawniają stocznię do przedłużenia okresu dostawy statku („delivery date”).
11.12.2023

Filipiny: "nielegalne i agresywne" działania Chin wobec naszych statków

Rząd Filipin określił w sobotę jako "nielegalne i agresywne" działania ChRL na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych w celu zablokowania jednostek filipińskiego biura rybołówstwa prowadzących regularną misję zaopatrzeniową dla swoich kutrów.
09.12.2023

Filipińskie MSZ do Chin: usuńcie "nielegalne struktury" na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ wezwało Chiny do usunięcia "nielegalnych struktur" i zaprzestania niezgodnych z prawem działań na Morzu Południowochińskim – powiadomił portal Rappler. Czwartkowe oświadczenie Manili było odpowiedzią na żądanie Pekinu, dotyczące informowania o misjach zaopatrzeniowych na filipiński statek, tkwiący na Drugiej Ławicy Thomasa, do której Chiny roszczą sobie prawo.
16.11.2023

"Łowcy Wiatru" czyli podcasty o morskich farmach wiatrowych stworzone przez PGE Baltica

PGE Baltica przygotowała serię podcastów na temat morskiej energetyki wiatrowej. W każdej audycji eksperci firmy przybliżają najważniejsze zagadnienia związane z offshore wind - od przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej i samego przebiegu budowy elektrowni na morzu, poprzez zasady jej działania, rolę portu serwisowego aż do przybliżenia zagadnień związanych z dostarczeniem energii elektrycznej z morza na ląd oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska.
09.11.2023

Filipiny. Wojsko w reakcji na oskarżenia Pekinu o wtargnięcie na wody Chin: to nasze podwórko

Po tym jak w poniedziałek chińskie wojsko oskarżyło Filipiny o "wtargnięcie" na wody pod chińską jurysdykcją, rzecznik filipińskiej armii stwierdził, że "nie można wtargnąć na własne podwórko", a doradca ds. bezpieczeństwa narodowego zaznaczył, że Manila ma "pełne prawo" do patrolowania atolu Scarborough, który znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin. Wezwał też Chiny do zaprzestania "agresywnych działań na filipińskich wodach" – podaje we wtorek filipiński portal Rappler.
31.10.2023

Chińska straż przybrzeżna odpędziła filipińską kanonierkę ze spornych wód

Chińska straż przybrzeżna podjęła we wtorek "niezbędne działania" w celu odpędzenia filipińskiej kanonierki, która wpłynęła na wody w okolicy ławicy Scarborough na spornym obszarze Morza Południowochińskiego – przekazały chińskie służby w oświadczeniu. Szef armii Filipin stwierdził, że do takiego zajścia nie doszło, a oświadczenie strony chińskiej nazwał "propagandą" – podaje portal Rappler.
10.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl w pełnym składzie. Znamy laureata Latarni

Prom Nova Star, który odpłynie z Gdańska do Nynashamn 25 września, a na którym odbywać się będzie konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl – konferencja na morzu, będzie wypełniony gośćmi. Wyprzedane zostały wszystkie miejsca na udział w wydarzeniu. Wybrany został także laureat nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii „Lider Technologii Morskich”, który odbierze statuetkę podczas rejsu.
17.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa na Bałtyku. Matka z dzieckiem z Polski za burtą promu Stena Line

Matka i dziecko za burtą promu Sten Line na otwartych wodach Bałtyku. Informacje jako pierwsze podało szwedzkie radio publiczne. Wypadek wydarzył się na mniej więcej w połowie trasy z Karlskrony do Gdyni. Trwa akcja ratownicza.
29.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
27.04.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica kontynuują współpracę na rzecz kształcenia kadr dla polskiego sektora offshore

W sobotę, 4 marca 2023 r., w Auli Wydziału Nawigacyjnego UMG odbyła się inauguracja II edycji studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczymi energetyce wiatrowej. Partnerem głównym kierunku, po raz kolejny, jest PGE Baltica z Grupy PGE.
09.03.2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.
29.01.2023

Spółka Team Resolute zbuduje trzy okręty logistyczne dla Royal Navy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oficjalnie przyznało zrzeszeniu trzech firm kontrakt na program Stałego Wsparcia Floty (Fleet Solid Support, FSS) na budowę jednostek pomocniczych. W skład grupy wchodzą brytyjskie firmy Harland & Wolff, BMT oraz filia hiszpańskiej firmy Navantia.
19.01.2023

PGZ Stocznia Wojenna przygotowuje się na Miecznika

Tysiące stron dokumentacji czeka na Generalnego Wykonawcę robót budowlanych w związku z budową infrastruktury mającej posłużyć do stworzenia wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
29.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
21.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

Media: Saudi Aramco najdroższą firmą na świecie

Saudi Aramco prześcignęło Apple i zostało najwyżej wycenianą firmą na świecie. Ostatni raz Saudi Aramco było numerem jeden w 2020 r. - doniósł w środę Financial Times. W środę kapitalizacja rynkowa saudyjskiej firmy wyniosła 2,426 biliona dolarów.
12.05.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Pożar masowca załadowanego drewnem w Bremerhaven w Niemczech [WIDEO]

W piątek 1 kwietnia wieczorem do wybuchu pożaru doszło w ładowni pełnej drewna masowca Lascombes w Bremerhaven w Niemczech. Nie podano jeszcze żadnych informacji o przyczynie pożaru.
02.04.2022

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.
22.03.2022

Ekonomista: Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy

Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy, jeżeli stworzy przepisy ułatwiające lokowanie się firm, które wycofują się m. in. z Rosji - powiedział PAP prodziekan kolegium finansów i ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego dr Błażej Podgórski.
17.03.2022

Łańcuch dostaw ciągle w tarapatach. Na co może liczyć Zachód?

Globalny łańcuch dostaw ciągle jest zaplątany niczym pajęczyna. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, braki kadrowe, niedobory energii w Chinach sprawiają, że Zachód nadal zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen.
12.12.2021

Google napędzi energia z morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że podpisał 12-letnią korporacyjną umowę na zakupu energii (CPPA) z Google, na mocy której gigant internetowy zakontraktował 50 MW z planowanej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, a jej planowa moc to 900 MW.
02.12.2021

Racjonowanie energii w Chinach przynajmniej do końca roku. Łańcuchy dostaw zagrożone

Po zakłóceniach związanych z pandemią Covid-19, zablokowanych portach i brakach kontenerów, światowe łańcuchy dostaw przeżywają kolejny wstrząs: niedobory prądu w Chinach. Według ekspertów racjonowanie energii w chińskich fabrykach może potrwać co najmniej do końca roku i wpłynąć na dostawy szerokiej gamy towarów – od ubrań, po samochody i telefony.
08.11.2021

GUS: stabilna odnowa krajowego rynku pracy

Dane makroekonomiczne wskazują na stabilną odnowę krajowego rynku pracy. Spadek rocznych dynamik zatrudnienia oraz płac ma charakter statystyczny – napisano w komentarzu PIE do środowych danych GUS
18.08.2021

SeaData i Camdrone stworzyli innowacyjną aplikację do zarządzania danymi z dronów i zamawiania przelotów

Gdyńska firma SeaData zajmuje się monitoringiem środowiska dla portów i przedsiębiorstw. Aktualnie wprowadza na rynek nowatorską aplikację, którą stworzyła we współpracy z firmą Camdrone.
09.08.2021

Ponowna interpelacja Kacpra Płażyńskiego ws. ubezpieczeń społecznych marynarzy

W listopadzie poseł Kacper Płażyński złożył interpelację w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 maja 2019 r. dotyczącego zabezpieczeń społecznych marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach tzw. wygodnych bander oraz likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.
31.01.2021

Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce

Tadeusz Kościński deklaruje, że resort finansów nie zamierza podnosić podatków mimo zwiększonych wydatków spowodowanych pandemią. W tym roku zamiast zerowego deficytu ma on wynieść ponad 109 mld zł, choć wielu ekonomistów uważa, że jest to kwota zawyżona. Dodatkowo poluzowana reguła wydatkowa pozwala na pewną swobodę. Minister popiera też wprowadzenie podatku cyfrowego, choć musiałoby to się odbyć na poziomie unijnym, by nie narazić naszego kraju na retorsje Stanów Zjednoczonych.
14.09.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w miejsce Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych odbędą się w Pucku w terminie 06 – 09.08.2020. Do ubiegłego roku impreza ta rozgrywana była jako Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.
29.07.2020

Silne spadki na nowojorskich giełdach po danych nt. bezrobocia

Dobre wyniki kwartalne czołowych technologicznych spółek nie powstrzymały inwestorów od wyprzedaży akcji. Główne indeksy na nowojorskich giełdach zanotowały ponad 1-proc. spadki, na co wpływ miały gorsze od oczekiwań dane na temat bezrobocia.
24.07.2020

World Sailing opublikowało Przepisy Regatowe Żeglarstwa 2021 – 2024

Pomimo pojawiających się wcześniej głosów o możliwości zachowania w mocy obecnych przepisów regatowych 2017 – 2020, tak aby obowiązywały podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, które zostały przełożone na przyszły rok, decyzją Rady World Sailing z czerwca, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
13.07.2020

Wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa na świecie oraz na temat rosnącego napięcia na linii USA-Chiny. Akcje Apple są najdroższe w historii.
09.07.2020

USA: Mocne wzrosty na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami, a Dow Jones zyskał 460 punktów. Na rynkach panuje optymizm, bowiem inwestorzy liczą na odbicie w gospodarce oraz opracowanie szczepionki na koronawirusa. Akcje Amazona i Netflixa zanotowały historyczne szczyty notowań.
07.07.2020

Solidne wzrosty na Wall Street na początku nowego tygodnia

Po spadkach na koniec ubiegłego tygodnia, poniedziałek na Wall Street przyniósł solidne wzrosty. Inwestorzy zastanawiają się, w jaki sposób wzrost przypadków koronawirusa w USA może przełożyć się na zapowiadane ożywienie po obecnej recesji.
29.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia najwyżej od lutego

W poniedziałek główne indeksy akcji zwyżkowały, choć w miarę upływu sesji nastroje inwestorów pogarszały się. Obroty wyniosły ponad 800 mln zł wobec 2,7 mld zł podczas piątkowych notowań. WIG-energia zyskał prawie 6 proc., w dużej mierze za sprawą PGE, i był najwyżej od lutego.
01.06.2020

MARYNARZE, A KWARANTANNA: od dnia 02.05.2020 roku nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw (poz. 792) ogłoszona została treść rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy rzeczonego rozporządzenia (poza nielicznymi wyjątkami) wchodzą w życie z dniem jego ogłoszenia. Jednocześnie traci moc wcześniejsze rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 6
03.05.2020

Covid-19: „Tarcza finansowa” dla przedsiębiorców

W dniu 27 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska zaakceptowała zapowiadany przez rząd projekt Tarczy Finansowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, stanowiącej realną, finansową formę wsparcia dla przedsiębiorców uzyskiwaną przelewem bankowym na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W ramach tego programu, mikro, mali i średni przedsiębiorcy, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, będą mogli uzyskać subwencję, która może być bezzwrotna do 75% jej wysokości, o ile przedsiębiorca spełni w czasie jej otrzymywania okr
30.04.2020

Czy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. faktycznie pomoże przedsiębiorcom?

Na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 uregulowano zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Z założenia wsparcie to, jako skierowane do małych i średnich przedsiębiorców, ma pomóc tym podmiotom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej na skutek pandemii COVID – 19. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zarówno ogólnym zasadom udzielenia wsparcia, jak i poszczególnym formom pomo
26.04.2020

List otwarty w sprawie bezpieczeństwa marynarzy na statkach w związku z pandemią Covid-19

Z uwagi na liczne niepokojące sygnały, które od kilku tygodni napływają do Kancelarii od marynarzy i ich rodzin, w związku z niewystarczającymi środkami zabezpieczającymi marynarzy przed zakażeniem Covid-19 na wielu statkach, wystosowaliśmy list otwarty, który został przesłany do następujących organizacji:
22.04.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Koronawirus wpłynie na łańcuch dostaw w USA

Szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow oświadczył we wtorek, że epidemia koronawirusa z Wuhan "nie jest katastrofą", ale wpłynie na łańcuch dostaw do USA. Z Wuhan pochodzą m.in. części dla przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych.
04.02.2020

"Washington Post": koronawirus to większe zagrożenie dla gospodarki niż SARS

Epidemia SARS sprzed dwudziestu laty spowolniła światową gospodarkę, a teraz znaczenie gospodarcze Chin wzrosło, więc koronawirus stanowi większe zagrożenie ekonomiczne - pisze w poniedziałek na portalu "Washington Post" Peter S. Goodman.
03.02.2020

Wzrost indeksów na europejskich giełdach

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy rosną - widać poprawę sentymentu wśród inwestorów po czwartkowych dużych zniżkach giełdowych wskaźników - informują maklerzy.
31.01.2020

Rok 2019 przełomowy dla Portu Gdynia - podsumowanie [wideo]

Rok 2019 był czasem bardzo ważnych wydarzeń dla Portu Gdynia. To rok rekordowych przeładunków, inwestycji oraz kluczowych decyzji dotyczących dalszego rozwoju portu. Port Zewnętrzny, Budowa Publicznego Terminalu Promowego, szereg inwestycji poprawiających dostęp kolejowy i drogowy do portu, przebudowa nabrzeży i pogłębienie akwenów, nowy magazyn wysokiego składowania, zawinięcia rekordowych kontenerowców....w takim tempie Port Gdynia nie rozwijał się od lat.
06.01.2020

HHI sprzedaje udziały w Hyundai Oilbank saudyjskiemu gigantowi naftowemu

Południowokoreańska Hyundai Heavy Industries (HHI) sfinalizowała sprzedaż 17 procent udziałów w rafinerze Hyundai Oilbank saudyjskiemy gigantowi naftowemu, Saudi Aramco.
18.12.2019

Francja: zwrócimy się do WTO w sprawie amerykańskich ceł

Francja jest gotowa zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z amerykańskim pomysłem nałożenia 100-procentowych ceł na niektóre francuskie towary - powiedział w niedzielę francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
08.12.2019

70-lecie Klubu Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi

Swoje siedemdziesięciolecie święci w tym roku Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi. Niedawna Gala 70-lecia klubu odbyła się w ramach obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
25.11.2019

Gigant naftowy Aramco wchodzi na giełdę

Saudyjski gigant naftowy Aramco potwierdził w niedzielę swą pierwszą ofertę publiczną, która może być największa na świecie, i która - jak pisze AFP - podkreśla wolę następcy tronu znaczącego przekształcenia gospodarki kraju głęboko zależnego od ropy naftowej.
03.11.2019

USA: 10-procentowe cła na chińskie produkty dopiero od połowy grudnia

Mające obowiązywać od września 10-procentowe cła na wybrane produkty importowane z Chin, m.in. laptopy i telefony komórkowe, wejdą w życie dopiero z dniem 15 grudnia - poinformowało we wtorek biuro specjalnego przedstawiciela administracji USA ds. handlu.
14.08.2019

Francja: Obawy przed wojną handlową z USA

Francuscy komentatorzy zastanawiają się, czy dojdzie do amerykańsko-francuskiej wojny handlowej po wprowadzeniu przez Francję podatku GAFA. Prezydent USA Donald Trump nazwał to "głupotą (prezydenta Emmanuela) Macrona" i zagroził podniesieniem ceł na francuskie wina.
29.07.2019

Piękna Królowa Wiktoria w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Piękna, elegancka i luksusowa. Tak w kilku słowach można opisać statek pasażerski Queen Victoria, który w piątek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. To pierwsza wizyta tego wycieczkowca w tym sezonie. Kolejny raz zobaczymy go w Gdyni na początku września.
24.05.2019

Chiński dziennik „Global Times”: W sporze z USA Pekin ma trzy asy w rękawie

W wojnie handlowej z Waszyngtonem Pekin może zakazać sprzedaży USA metali ziem rzadkich oraz wykorzystać amerykańskie obligacje skarbowe i działające w Chinach amerykańskie firmy – sugeruje w czwartek w komentarzu państwowy chiński dziennik "Global Times".
17.05.2019

Ropa w USA trzyma się blisko 52 USD za baryłkę, po mocnej zniżce w poniedziałek

Ropa w USA trzyma się blisko poziomu 52 dolarów za baryłkę, po spadku ceny w poniedziałek o 3,2 proc. - najmocniejszym od miesiąca - podają maklerzy.
29.01.2019

Produkcja przemysłowa w grudniu rdr wzrosła o 2,8 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa w grudniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
18.01.2019

Dolar zyskuje na awersji do ryzyka, w centrum uwagi zachowanie giełd

Polski złoty traci kolejny dzień, rynki akcji notują zwiększone wahania. Co za tym stoi?
03.01.2019

Produkcja ropy w OPEC spadła najmocniej od 2 lat, a ceny surowca lecą w dół

Produkcja ropy przez kraje OPEC spadła w grudniu 2018 r. najmocniej od 2 lat, jeszcze przed formalnym wejściem w życie w tym tygodniu porozumienia o niższych dostawach ropy na globalne rynki o 1,2 mln baryłek dziennie. W środę wzmocniło to ceny ropy, w czwartek surowiec już mocno tanieje - podają maklerzy.
03.01.2019

Minister obrony Bułgarii: napięcie na Morzu Czarnym nie doprowadzi do wojny

Bułgarski wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow uważa, że napięcie w regionie Morza Czarnego po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej nie doprowadzi do konfliktu. Jak powiedział w niedzielę w wywiadzie radiowym, sytuacja stopniowo ulegnie deeskalacji.
09.12.2018

PKN Orlen ponownie z wyróżnieniem Global Finance Magazine

PKN Orlen został ponownie wyróżniony jako najlepsza spółka w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej w rankingu publikowanym przez Global Finance Magazine. W tegorocznej edycji zestawienia znalazły się firmy z 114 krajów - podała spółka.
23.11.2018

USA: Spokojna reakcja Wall Street na decyzję Trumpa, nerwowo na rynku ropy

Reakcja giełdowych inwestorów na Wall Street na decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia z Iranem była dosyć spokojna, notowania ropy naftowej natomiast mocno taniały przez cały dzień przy ekstremalnie wysokich obrotach.
09.05.2018

UE/Źródło: KE uruchomiła proces ws. ostatecznej ugody z Gazpromem

Komisja Europejska uruchomiła proces decyzyjny ws. ostatecznego zatwierdzenia ugody z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej - dowiedziała się PAP ze źródła z tej instytucji.
04.05.2018

PAIH: Rusza cykl internetowych seminariów dla polskich przedsiębiorców w San Francisco

Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w San Francisco przygotowało dla polskich przedsiębiorstw technologicznych cykl bezpłatnych webinariów, czyli internetowych seminariów, z udziałem doświadczonych praktyków. „PolishHUB Academy” rusza w czwartek - podała we wtorek PAIH.
21.02.2018

PKN Orlen wyróżniony w rankingu Global Finance

PKN Orlen został wyróżniony jako najlepsza spółka w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej w prestiżowym rankingu magazynu Global Finance. W 18. edycji zestawienia znalazły się firmy ze 104 krajów - poinformował płocki koncern.
07.12.2017

Zobowiązanie do wykonania podróży morskiej – „with reasonable dispatch”

Obok obowiązku dopilnowania, by przed rozpoczęciem podróży statek był zdatny do żeglugi („seaworthiness”) oraz aby w trakcie podróży statek nie zboczył z trasy umownie przewidzianej dla danego zafrachtowania („deviation”) – obowiązek armatora wykonania podróży z należytą, racjonalnie uzasadnioną szybkością („reasonable dispatch”) należy do tak zwanych zasadniczych „common law”, obowiązków kontraktowych „necessary to give business officers to the contract” [„MacAndrew v Chapple” (1866) L.R.1.C.P 643].
30.09.2017

Chorąży: Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą

Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą, dlatego należy wspierać ich rozwój - uważa wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Według niego pożądane i możliwe jest wsparcie nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ponadnarodowym.
30.06.2017

Trwa rejestracja na 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej, piątej już edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się 8 czerwca o godz. 12:00 w Filharmonii Szczecińskiej. Natomiast uroczyste zakończenie odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:30 na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
19.05.2017

Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów. Chcą zainwestować w ciekawe pomysły i firmy

Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy największa międzynarodowa konferencja Wolves Summit, która po raz kolejny przyciągnęła do Warszawy kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów oraz start-upy z całego świata. Dla obu stron to duża szansa na zawiązanie owocnej współpracy.
01.04.2017

Na początku maja ze Stoczni Marynarki Wojennej wychodzą cztery odnowione jednostki

Przegląd prac w Stoczni Marynarki Wojennej. Do 8 maja planowane jest zdanie czterech jednostek.
05.05.2015

„Polski Cukier” o przejęciu szczecińskiego elewatora: To ciekawa propozycja

Spółka „Polski Cukier” mogłaby przejąć Elewator Ewa - poinformował nas dyrektor Biura Promocji i Public Relations firmy, Maciej Domański.
08.01.2015

Elektro Plus- „poszukujemy nowoczesnych rozwiązań”

Rozwiązania ułatwiające prace jednostkom obsługującym farmy wiatrowe oraz ograniczające koszty eksploatacji- to trendy wyznaczające rozwój technologii morskich. Firma Elektro Plus z Gdyni uczestniczy w 2 nowatorskich projektach, które mogą okazać się kluczowymi z punktu widzenia interesów armatora.
25.02.2014

Jacht Steve’a Jobsa zwodowany rok po jego śmierci

Rok po śmierci Steve’a Jobsa w holenderskiej stoczni Koninklijke De Vries Scheepsbouw w miejscowości Aalsmeer zwodowano jacht Venus , w którego budowę z pasją angażował się przez ostatnie lata swojego życia słynny miliarder.
29.10.2012

Siła umysłu napędzi siłe wiatru nad Bałtykiem

„Chciałbym móc spoglądać na całe pole turbin wiatrowych z okien mojego własnego domu. Po prostu je uwielbiam” – mówił współtwórca sukcesu Apple, Steve Wozniak podczas sympozjum American Wind Energy Association. Miejmy nadzieję, że entuzjazm wspólnika Steva Jobsa podzielą również mieszkańcy Wybrzeża. Niedawno przyznano pierwsze decyzje lokalizacyjne dla farm wiatrowych na polskim Bałtyku i w perspektywie kilku kolejnych lat ujrzymy morskie wiatraki na horyzoncie.
27.07.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.