• <
BOTA_2023

Wieczór Morski w Oslo - rozgrzewka przed BALTEXPO 2015

10.06.2015 13:39 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wieczór Morski w Oslo - rozgrzewka przed BALTEXPO 2015

Partnerzy portalu

Wieczór Morski w Oslo - rozgrzewka przed BALTEXPO 2015 - GospodarkaMorska.pl

3 czerwca tego roku, w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo, odbył się norwesko-polski Wieczór Morski. Spotkanie było wstępem do Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2015.

Współpraca polsko-norweska

Podczas Wieczora Morskiego przedstawiciele władz polskich i norweskich oraz podmioty gospodarki morskiej - stocznie, przedsiębiorstwa, organizacje, samorządy - spotkały się aby dyskutować na temat perspektyw współpracy. Podobna impreza organizowana była dwa miesiące temu w Gdańsku pod patronatem norweskiego ambasadora w Polsce, Karstena Klepsvika.

Celem wydarzenia było wzmocnienie stosunków między krajami i przekazanie jasnego komunikatu z Polski, że może być ona postrzegana jako wiarygodny i atrakcyjny partner dla firm norweskich. Gościem specjalnym była Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Minister odniosła się do planów rozwojowych i założeń polskiego sektora morskiego.

Podczas spotkania podkreślano fakt, że współpraca biznesowa między Norwegią a polskimi podmiotami gospodarki morskiej zacieśnia się z każdym rokim coraz bardziej. Szczególnie w dziedzinach zwiazanych z nowoczesnymi technologiami, realizacjami wysokiej jakości projektów oraz w dbałości o morską ekologię i rybołówstwo. Norwegia jest również najważniejszym partnerem w polskim biznesie stoczniowym. Wartość polskich produktów i usług stoczniowych wytwarzanych dla odbiorców w Norwegii osiągnęła 1,2 mld dol., a jej udział stanowi 43 proc. wartości polskiego eksportu do tego kraju. Polska branża stoczniowa jest też liderem w imporcie wyrobów i usług z Norwegii. Ich wartość w 2013 r. osiągnęła 730 mln dol., co stanowi około 38 proc. wartości importu z tego kraju.

Inicjatywa współpracy klastrów w BALTEXPO 2015

Po bardzo udanym polsko-norweskim Morskim Forum Biznesu na BALTEXPO 2013 planowane jest stowrzenie platformy kooperacyjnej pomiędzy polskimi i norweskimi klastrami działającymi w obszarze gospodarki morskiej. Impreza odbędzie się 8 września podczas BALTEXPO 2015. W jej ramach odbędą się krótkie prezentacje przedstwicieli klastrów, moderowana dyskusja panelowa oraz spotkania B2B matchmaking, tworzenie sieci członków klastrów.

Jak powiedział podczas niedawnego spotkania Rady Programowej BALTEXPO 2015 Pan Piotr Dudziński, reprezentujący Biuro Radcy Handlowego Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, Norwegowie z pewnością mogą podzielić się bogatym doświadczeniem oraz dysponują dużym potencjałem kooperacyjnym – na przykład norweski Blue Maritime Cluster, w ramach którego działa 13 biur projektowych, 14 stoczni, 169 producentów wyposażenia okrętowego i 20 armatorów, dając łącznie zatrudnienie 22500 pracownikom.

Największa impreza tego typu w Polsce

BALTEXPO to impreza realizowana cyklicznie – co dwa lata – od 1982 roku. W obecnym kształcie skupia znakomitą większość środowisk związanych z gospodarką morską i przyczynia się do rozwoju współpracy kooperacyjnej pomiędzy firmami krajowymi i zagranicznymi.

Jak każda edycja, także BALTEXPO 2015 jako największa impreza tego typu w Polsce cieszy się dużym poparciem administracji rządowej i samorządowej oraz środowisk do których targi są adresowane. Tematyka targów obejmuje min. przemysł okrętowy i offshore; budowy, przebudowy i modernizacje statków i infrastruktury offshore; wyposażenie okrętowe; ofertę biur projektowych; usługi związane z wydobyciem ropy i gazu spod dna morskiego; usługi związane z obsługą statków i ładunku; żeglugę towarową i pasażerską; sprzęt do załadunku i wyładunku; porty, terminale i centra logistyczne; transport intermodalny w kontekście portów morskich; infrastrukturę nadbrzeżną; ochronę środowiska morskiego; bezpieczeństwo portów i żeglugi oraz środowiska naukowo-badawcze i rozwojowe działające na rzecz gospodarki morskiej.

Dziękujemy za wysłane grafiki.