• <

Stocznia Nauta w restrukturyzacji, została objęta przyspieszonym postępowaniem układowym

Strona główna Stocznie, offshore Stocznia Nauta w restrukturyzacji, została objęta przyspieszonym postępowaniem układowym
Stocznia Nauta w restrukturyzacji, została objęta przyspieszonym postępowaniem układowym - GospodarkaMorska.pl

ew/Nauta/NSZZ Solidarność

29.04.2020 Źródło: własne

15 kwietnia 2020 roku zostało otwarte przyspieszone postępowanie układowe Stoczni Remontowej NAUTA S.A. Jednocześnie, został ustalony nadzorca sądowy, którego zgoda jest niezbędna do dokonania czynności przekraczających zwykły zarząd.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Nauty: "Celem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego była konieczność ochrony praw i interesów Spółki oraz wszystkich jej interesariuszy, w szczególności wierzycieli, akcjonariuszy i pracowników. Ochrona ta jest niezbędna do przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji, mającej na celu zaspokojenie wierzycieli w maksymalnie możliwym stopniu, przy zachowaniu kontynuacji działalności Spółki, miejsc pracy oraz wpływów do budżetu państwa".

Jednocześnie, przedstawiciele przedsiębiorstwa zapewnili, że stocznia prowadzi niezagrożoną i niezakłóconą działalność gospodarczą i nie są podejmowane jakiekolwiek kroki związane z ogłoszeniem upadłości.

W komunikacie zamieszczonym na stronie Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" stwierdzono, że przyspieszone postępowanie układowe "zostawia cień nadziei dla najstarszej działającej polskiej stoczni. (...) Chodzi o obronę 440 miejsc pracy w Naucie i o co najmniej o drugie tyle w łańcuchu dostaw i u kooperantów". 

Głównym założeniem planu restrukturyzacyjnego jest uzdrowienie sytuacji przedsiębiorstwa w oparciu o kontynuację działalności w segmencie remontów i przebudów jednostek pływających, w których stocznia posiada bogate doświadczenie. Jak dodają przedstawiciele Nauty: "Mamy nadzieję, że obecne działania uzdrowią sytuację finansową Spółki i otworzą nowe możliwości rozwoju zarówno dla Stoczni jaki i jej obecnych wierzycieli. Mając na uwadze transparentność postępowania oraz równy dostęp wszystkich wierzycieli do informacji Stocznia przygotowała specjalny numer telefonu +48 58 5859593 oraz adres poczty elektronicznej restrukturyzacja@nauta.pl, pod którym wierzycielom Spółki przekazane zostaną wszelkie informacje dotyczące restrukturyzacji".

"Konieczna jest dalsza nasza presja, by była przeprowadzona restrukturyzacja stoczni w zgodzie także z interesami stoczni i jej pracowników. Kolejne pismo z apelem o wsparcie wysłaliśmy pod koniec kwietnia do premiera Morawieckiego. Liczymy, że Skarb Państwa spróbuje nam pomóc. Niestety, obietnice pozostają obietnicami. Nie rzucono nam koła ratunkowego" – ocenia Edmund Ruszkowski, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” Stoczni „Nauta” S.A.

12 marca br. kilkudziesięciu związkowców z Nauty, przy wsparciu kolegów ze Stoczni Wojennej, Portu Północnego, Stoczni Gdańsk, Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, przeprowadziło pikiety pod siedzibami MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A., biurem Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., właściciela stoczni oraz pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Związkowcy przekazali petycję do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do szefostwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Przyspieszone postępowanie układowe powinno trwać do czterech miesięcy.

 

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21298,00 $ tona -0,56% 14 sty
 Cynk 2716,00 $ tona -1,27% 14 sty
 Aluminium 2010,00 $ tona 0,05% 14 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.