• <
BOTA_2023

Stena Germanica opuściła Gdańską Stocznię Remontową

25.03.2015 06:47 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Stena Germanica opuściła Gdańską Stocznię Remontową

Partnerzy portalu

Stena Germanica opuściła Gdańską Stocznię Remontową - GospodarkaMorska.pl

Wczoraj, 24 marca Gdańską Stocznię Remontową opuścił prom Stena Germanica. Należąca do szwedzkiego armatora jednostka, jako pierwsza tej wielkości na świecie, została przystosowana do spalania metanolu.

Kilkanaście dni wcześniej władze firmy Stena Line zostały wyróżnione na konferencji Green Ship Technology, gdzie ich projekt modernizacji promu Stena Germanica, zdobył główną nagrodę.

Olbrzymi, 240-metrowy prom pasażersko-samochodowy Stena Germanica jest pierwszym na świecie promem napędzanym metanolem. Projekt realizowany jest przez armatora Stena Line we współpracy z Wärtsilä - wiodącym producentem silników, portami w Göteborgu i Kilonii oraz największym na świecie producentem i dostawcą metanolu - firmą Methanex Corporation. Przebudowa Stena Germanica rozpoczęła się pod koniec stycznia. Przedsięwzięcie finansowo wspierane jest przez unijny projekt „Autostrady Morskie", a jego całkowity koszt wynosi około 22 mln euro.

Wärtsilä wraz ze Stena Teknik (firmą z grupy Stena Sphere, do której należy też koncern promowy Stena Line) opracowała metodę adaptacji silników statkowych do nowego paliwa. Silniki Stena Germanica będą zasilane metanolem jako paliwem głównym oraz MGO (Marine Gas Oil) – wykorzystywanym dodatkowo.

Emisja zanieczyszczeń przy użytkowaniu metanolu jest porównywalna do LNG, uważanego obecnie za najczystsze paliwo, ale zapotrzebowanie na specjalną infrastrukturę jest znacznie mniejsze, a obsługa - znacznie prostsza. Projekt związany z metanolem nie jest też pierwszym prowadzonym przez Stena Line na tym polu. Od 2005 roku Stena Line prowadzi Program Oszczędzania Energii mający zmniejszyć wpływ zużycia paliwa na środowisko. Dzięki temu programowi zużycie energii na statkach zmniejszyło się o 2,5% rocznie.

Dziękujemy za wysłane grafiki.