Prezes Gazpromu Aleksiej Miller i minister ds. Energii i Zasobów Naturalnych Turcji, Tanera Yildiza omówili szczegóły dotyczące dostaw rosyjskiego gazu do Turcji, modernizacji gazociągu "Błękitny Potok" i budowy nowego gazociągu "Turecki Potok" na Morzu Czarnym. Spotkanie ministrów odbyło się 7 maja w Ankarze.
- Przeprowadziliśmy dzisiaj bardzo konstruktywne i ważne negocjacje. Zostało zawarte porozumienie, aby rozpocząć dostawy gazu przez gazociąg "Turecki Potok" w grudniu 2016 r. Gazprom stworzy harmonogram pracy nad "Tureckim Potokiem" w oparciu o zawarte dziś porozumienie – skomentował Aleksieja Miller.
Gazociąg "Turecki Potok" będzie mierzył 110 km i dostarczy 47 mld m3 gazu na granicę Turcji i Grecji. Jego przepustowość szacuje się na 63 mld m3 gazu rocznie.
Turcja jest obecnie drugim, po Niemczech, największym rynkiem gazu dla Gazpromu. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2015 r., Rosja dostarczyła 5,4 mld m3 gazu do Turcji przez gazociąg „Błękitny Potok", o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. "Błękitny Potok", znajdujący się w Morzu Czarnym, zapewnia tureckim konsumentom bezpośrednie dostawy 16 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
HD Hyundai jako pierwsza stocznia wyprodukował 5 tys. jednostek
Diehl Defence i Lockheed Martin łączą siły w zakresie obrony powietrznej dla sił morskich
Fincantieri rozpoczyna plan rozwoju stoczni. Podpisano koncesję na port w Ankonie
Navantia zbuduje okręty wsparcia dla brytyjskiej floty. Postęp programu Fleet Solid Support (FSS)
Norweski przewoźnik otrzymał pierwszy statek PCTC zgodny z nowymi przepisami bezpieczeństwa IMO
W Peru rozpoczęto budowę fregaty. To kolejne z serii przedsięwzięć w ramach rozwoju floty i branży okrętowej