• <
Nauta_top_1100x200

A200 czyli chemia do profesjonalnego czyszczenia zbiorników paliwowych – rozmowa z Mirosławem Mirynowskim, właścicielem firmy Chemtec

04.09.2015 10:55 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki A200 czyli chemia do profesjonalnego czyszczenia zbiorników paliwowych – rozmowa z Mirosławem Mirynowskim, właścicielem firmy Chemtec
A200 czyli chemia do profesjonalnego czyszczenia zbiorników paliwowych – rozmowa z Mirosławem Mirynowskim, właścicielem firmy Chemtec - GospodarkaMorska.pl

Chemtec zaopatruje w specjalistyczną chemię okrętową wiele firm związanych z branżą morską, w tym podwykonawców i kooperantów trójmiejskich stoczni oraz firmy zajmujące się zaopatrzeniem statków i obsługą portów. Produkty firmy uwzględniają potrzeby branży, a z racji lokalizacji i długoletniej tradycji jest ona mocno związana z kooperantami działającymi w obszarze gospodarki morskiej.

Wydawało się, że we wcześniejszych artykułach o preparatach czyszczących powiedzieliśmy już praktycznie wszystko, tymczasem na rozpoczynających się właśnie targach Baltexpo prezentuje Pan nowy, zielony produkt – Chemtec A200. Czym, oprócz koloru, różni się od wcześniejszego A100?

Na początek wyjaśnię, że nie jest to nowość. Co więcej kolejność wchodzenia tych produktów na rynek Szwedzki była odwrotna. Oba produkowane są przez uznaną na rynkach skandynawskich firmę ACP International, jednak to A200 posiada certyfikat Nordic Eco Label.

Czyli łatwo stąd wywnioskować, jest po prostu bardziej ekologiczny.

Tak. Warto jednak podkreślić, że obowiązujące w Skandynawii normy związane z ochroną środowiska naturalnego są bardzo rygorystyczne i wymuszają niską szkodliwość preparatów czyszczących w ogóle. A200 jest po prostu najlepszym produktem tego typu.

Czy w Polsce znajdzie się popyt na tak wysoką jakość?

Już istnieje. Potrzeba zastosowania certyfikowanych środków nieraz wynika z przepisów, a jednocześnie coraz więcej osób w branży morskiej odpowiedzialnych za czyszczenie statków i zbiorników zwraca na to uwagę. Negocjujemy obecnie sprzedaż dużej ilości tego środka na potrzeby czyszczenia doku Stoczni Marynarki Wojennej.

Gdzie może być zastosowany A200?

Mirosław Mirynowski: Najczęściej wyorzystywany jest przy czyszczeniu cystern, w których przewożone są produkty ropopochodne, a także w rafinerach i wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja, przewóz i przerób ropy. W branży morskiej mówimy tu o wszelkiego typu zbiornikach (takich jak paliwowe, balastowe, ładunkowe, zbiorniki wody pitnej i sanitarnej) i ładowniach. Specjalistyczna chemia znajduje również zastosowanie podczas naprawy i konserwacji wyposażenia statkowego: silników, agregatów, chłodnic, wymienników ciepła, urządzeń elektrycznych, hydraulicznych czy płukania systemów paliwowych, chłodzących, smarujących a także czyszczenia kanałów wentylacyjnych, spalinowych, rurociągów i instalacji. Ponadto znajduje zastosowanie przy czyszczeniu praktycznie wszystkich powierzchni, na których ma zostać nałożona warstwa farby antykorozyjnej.

Na czym polega ekologiczność środka A200?

Mirosław Mirynowski: Jest alkaliczny i łagodny, a jego głównym składnikiem czyszczącym jest wodorotlenek potasu. Pomimo stosunkowo wysokiego PH, nie jest zaklasyfikowany jako środek żrący, lecz drażniący. Wynika to z zastosowania określonych substancji buforujących. Nie dość więc, że nie wprowadza dodatkowego zagrożenia do środowiska, to jest także całkowicie bezpieczny dla stosujących go pracowników. Oczywiście wszystkie dodatkowe komponenty dodawane są w ilościach dokładnie określonych przez unijne przepisy.

Są jednak sytuacje kiedy A200 nie da rady. Jaki produkt oferuje Chemtec na przykład do czyszczenia zbiorników po mazucie?

Do usuwania takich zanieczyszczeń jak oleje ciężkie, mazut czy surowa ropa służy preparat A400, zaś do najcięższych, takich jak smoła, asfalt, smar, wosk, parafina i stearyna – R100. Ten ostatni może być stosowany zarówno na zimno (jako koncentrat) i na gorąco w postaci rozcieńczonej wodą. Stosowany jest także do myjek warsztatowych.

R to oznaczenie innej grupy produktów. Co oznacza?

Seria R to preparaty na bazie węglowodorów, służące do rozpuszczania i usuwania ciężkich zanieczyszczeń ropopochodnych, mycia maszyn i urządzeń mechanicznych i elektrycznych, płukania układów, systemów i instalacji.

Jakie znaczenie ma zastosowanie specjalistycznej chemii w branży okrętowej?

Bieżące utrzymanie czystości i sprawności technicznej, podobnie jak okresowe remonty i prace serwisowo-konserwacyjne, wydłużają okresu eksploatacyjnego urządzeń pracujących w warunkach morskich. Mają także bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracujących na nich załóg, przewożonych pasażerów i ładunków, wydobywanych surowców oraz na ochronę środowiska. Jednostki pływające i platformy wiertnicze także wymagają użycia specjalistycznych środków chemicznych, które pozwalają na utrzymanie ich sprawności, przywrócenie pierwotnej wartości użytkowej lub zlikwidowanie skutków awarii. Zastosowanie specjalistycznych środków bardzo w tym pomaga.

Rozmawiał: Marek Nowak

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.