• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Lodowce topnieją jeszcze szybciej. Od Antarktydy oderwał się lądolód wielkości Malty (video)

mb

14.03.2020 14:48 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Lodowce topnieją jeszcze szybciej. Od Antarktydy oderwał się lądolód wielkości Malty (video)

Partnerzy portalu

Lodowce topnieją jeszcze szybciej. Od Antarktydy oderwał się lądolód wielkości Malty (video) - GospodarkaMorska.pl

Temperatura na Półwyspie Antarktycznym w ostatnich 50 latach wzrosła o 3 stopnie Celsjusza -  rekord maksymalnej temperatury zotał pobity. W ten sposób najzimniejsze miejsce na planecie stało się najszybciej ocieplającym się.. Co gorsza od lądolodu odrywają się olbrzymie góry zamarzniętej wody.

W ostatnich latach przyśpieszył naturalny proces topnienia i rozpadania się lodowców - i to spektakularnie. Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że Pine Island, najszybciej znikający lodowiec na Antarktydzie, stracił właśnie fragment wielkości Malty.

Moment, w którym góra lodowa o powierzchni ponad 300 km. kw. oderwała się od jęzora lodowca i szybko rozpadła się na wiele drobnych kawałków uchwycił 11 lutego satelita Sentinel-2 należący do programu obserwacji Ziemi Copernicus, realizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z ESA.

Lodowiec Pine Island, podobnie jak jego najbliższy sąsiad Thwaites, łączy główną masę lądolodu zachodniej Antarktydy z oceanem. Od ćwierć wieku duże ilości brył lodowych uwolniają sie do morza. Od dawna nie było tak źle.

Równolegle na otwarte wody ucieka A68, największa na świecie góra lodowa o powierzchni 6000 km kw - czyli czterokrotnie więcej od powierzchni Londynu. Bryła ta oderwała się od Antarktydy jeszcze w 2017 roku i pchana wiatrami przemieszczała się stale na północ. W lutym dotarła do skraju wiecznego lodu morskiego otaczającego południowy biegun Ziemi.

Prof. Adrian Luckman z brytyjskiego uniwersytetu w Swansea jest zaskoczony, że bryła płynie jeszcze w całości, a nie w pojedyńczych kostkach lodu. W wywiadzie w BBC wyraził swoje zaskoczenie jeżeli w całości wpłynie na otwarte morze.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.