• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nielegalne przeładunki ryb wciąż dużym problemem

PMK

28.02.2017 14:04 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Nielegalne przeładunki ryb wciąż dużym problemem

Partnerzy portalu

Nielegalne przeładunki ryb wciąż dużym problemem - GospodarkaMorska.pl

W ciągu ostatnich 4 lat wykryto 5 tysięcy przypadków nielegalnego i niezarejestrowanego przeładunku ryb, choć potencjalnie mogło dojść nawet do 86 tysięcy takich sytuacji. W wykryciu tego zjawiska pomógł system Global Fishing Watch.

Przez ostatnie 4 lata system przeanalizował ponad 21 mld informacji z systemu AIS. Najczęściej do nielegalnego przeładunku dochodziło na łowiskach Rosji, Chin oraz Japonii. Dużo wykryć znaleziono także w Argentynie, Peru i Norwegii, Korei Południowej i Litwie.

Co ciekawe Global Fishing Watch nie zanotował żadnych podejrzanych transakcji z udziałem polskich jednostek rybackich lub na terenie naszych łowisk.

Jak wykrywano nielegalne praktyki? Na podstawie analizy zdjęć i położenia statków. W momencie gdy statek handlowy znajdował się dłużej niż 3 godziny w pobliżu 500 metrów od kutra rybackiego, system traktował to jako nielegalny przeładunek ryb.

To jak się okazuje duży problem. Komisja Europejska zakłada, że tylko w Europie aż 20 proc. owoców morza pochodzi z niezarejestrowanego przeładunku. Oznacza to, że powszechne jest zjawisko nadmiernych połowów, które wpływają na ochronę środowiska.

By temu przeciwdziałać od lutego tego roku statki pod banderą krajów unijnych muszą starać się o specjalne pozwolenia na połów poza terenami UE. Ma to zwiększyć kontrolę nad flotą rybacką i pomagać w wykrywaniu nielegalnych przeładunków.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.