• <

Dworczyk: Do środy zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości

pc

04.09.2019 04:18 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Dworczyk: Do środy zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości
Dworczyk: Do środy zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości - GospodarkaMorska.pl

Do jutra zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

"Liczymy, że władze miasta zaproponują jakieś rozwiązanie, które będzie funkcjonowało do momentu naprawy kolektora biegnącego pod dnem Wisły, bo jak słyszymy, może to potrwać nawet wiele miesięcy" - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że rozwiązanie, jakie zaproponował rząd, jest rozwiązaniem awaryjnym, które nie może być wykorzystywane przez wiele miesięcy, a jedynie ma zatrzymać zrzut ścieków do rzeki.

Minister pytany o wytrzymałość konstrukcji powstającego tymczasowego kolektora zapewnił, że projektem zajmowali się inżynierowie, którzy mają w tym doświadczenie, ale zaznaczył również, że mogą zdarzyć się nieprzewidziane utrudnienia. "Jesteśmy przekonani, że ten system będzie funkcjonował, natomiast jak wielokrotnie podkreślaliśmy jest to rozwiązanie awaryjne, robione w ekstraordynaryjnych warunkach i zawsze mogą zdarzyć się nieoczekiwane sytuacje, ale poradzimy sobie z nimi" - zagwarantował Dworczyk.

Zaznaczył też, że wpływ na trwałość ma wiele czynników, m.in. poziom Wisły. "Jesteśmy w kontakcie z ratuszem. Na razie - głównie z mediów - wiemy, że są prowadzone jakieś analizy i miasto ma pomysł, czy stara się wypracować pomysł, jak sobie z tą sytuacją poradzić" - powiedział.

Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś poinformował, że obecnie trwa zgrzewanie rur, które już zostały dostarczone. Dodał, że ostatnie rury trafią na plac budowy w czwartek w godzinach południowych.

"Myślimy, że to zgrzewanie zakończy się w piątek. Są przetestowane pompy, które będą tłoczyły ścieki. To będzie system pomp, po cztery - tak zakładamy - przewidziane do każdej rury. Ich wydajność pozwoli na to, żeby bezpiecznie - ta ilość ścieków, która wpływa - była odprowadzana tym zastępczym rurociągiem do komory rozprężnej (na drugim) brzegu, a potem dalej zasadniczym rurociągiem do oczyszczalni +Czajka+" - powiedział.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa zdementowała również doniesienia jakoby budowany most miał być samowolą budowlaną. "Wszelkie dokumenty zostały złożone i żadna z prac, którą prowadzimy nie jest prowadzona w sposób nielegalny" - zapewniała Moskwa.

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak 28 sierpnia przestał funkcjonować. Od tego dnia do Wisły zrzucane są nieoczyszczone ścieki.

W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu bezpośrednio przesyłającego nieczystości do oczyszczalni, który zostanie ułożony na nowo budowanym moście pontonowym. Pomoc rządu przyjęły władze stolicy. Jak poinformował we wtorek przed południem szef MON Mariusz Błaszczak, Wojsko Polskie zakończyło już budowę tej przeprawy.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.