• <

UTK: 2017 r. najlepszy w polskiej historii transportu ładunków intermodalnych

ew

02.03.2018 08:01 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska UTK: 2017 r. najlepszy w polskiej historii transportu ładunków intermodalnych

Partnerzy portalu

UTK: 2017 r. najlepszy w polskiej historii transportu ładunków intermodalnych - GospodarkaMorska.pl

W 2017 roku koleją w Polsce przetransportowano 14,7 mln ton ładunków intermodalnych, to o blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej w historii tego segmentu rynku - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Największy udział miała spółka PKP Cargo.

Z opublikowanych w piątek danych UTK wynika, że w ub.r. masa ładunków w transporcie intermodalnym (wykorzystującym więcej niż jeden rodzaj transportu, przy wykorzystaniu jednej jednostki ładunkowej, np. kontenera - PAP) wzrosła o blisko 2 mln ton w porównaniu do 2016 roku.

Istotnie wzrosła też liczba przewożonych jednostek jak i TEU (kontenerów) - odpowiednio o 130 tys. sztuk i 231 tys. TEU (1 kontener 20-stopowy to 1 TEU) Koleją przewożone były głównie kontenery 20 i 40 stopowe, które stanowiły ponad 91 proc. wszystkich przewożonych jednostek.

Prezes UTK Ignacy Góra komentując dane dotyczące przewożonych koleją towarów zwrócił uwagę, że w Polsce powinien powstać plan, który umożliwiłby w najbliższych latach wzrost takiego rodzaju transportu.

"Dane zebrane przez UTK wskazują na potencjał transportu intermodalnego i dalsze możliwości jego rozwoju. Istotne jest wprowadzenie projektu strategicznego dla wzrostu transportu intermodalnego w najbliższych latach. Szczególnie, że umożliwia on świetne wykorzystanie transportu kolejowego i drogowego. Te dwa środki transportu powinny więc ze sobą współpracować, a nie konkurować" - ocenił.

Z danych UTK wynika ponadto, że w porównaniu do 2016 roku, wzrosła liczba przewoźników oferujących taki rodzaj usług. W 2017 r. było to 18 przewoźników, w 2016 - trzynastu. Dekadę temu przewozami intermodalnymi zajmowało się jedynie sześciu przewoźników, w 2012 było ich dziewięciu.

W 2017 r. przewozy intermodalne na największą skalę pod względem przewiezionej masy i wykonanej pracy przewozowej wykonała spółka PKP Cargo, odpowiednio 46,4 proc. i 50,2 proc. udziału w rynku.

Znaczącą pozycję na rynku pod względem wielkości transportu intermodalnego w ub.r. osiągnęły również spółki DB Cargo Polska oraz Lotos Kolej. Ich udział w rynku, biorąc pod uwagę przewiezioną masę, wyniósł 17,7 proc. oraz 14,2 proc. Pod względem wykonanej pracy przewozowej udział tych spółek wyniósł odpowiednio 21,1 proc. i 12,4 proc

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.