ew
Ropa naftowa w USA utrzymuje się powyżej 68 dolarów za baryłkę - tak droga nie była od 2014 r. Inwestorzy czekają na konkluzje spotkania OPEC i sojuszników kartelu w Jeddah, które może nadać kierunek notowaniom ropy - wskazują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 68,27 USD - niżej o 2 centy.
Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie niemal bez zmian kosztuje 73,78 USD za baryłkę.
Kontrakty na ropę na IX denominowane w juanach - na giełdzie paliw w Szanghaju - zniżkują o 0,6 proc., do 438,0 juanów, po zwyżce podczas poprzedniej sesji o 2,5 proc.
W Arabii Saudyjskiej - w Jeddah - spotykają się przedstawiciele krajów OPEC i sojusznicy kartelu na ministerialnym posiedzeniu, aby ocenić sytuację na rynkach paliw.
Źródła podają, że kraje, które realizują umowę o niższych dostawach ropy, są już blisko osiągnięcia celu - zlikwidowania nadwyżki ropy - i następuje to szybciej niż się tego spodziewano.
Nadwyżka globalnych zapasów ropy, która wpływała w ciągu ostatnich trzech lat na notowania surowca spadła o 97 procent od stycznia 2017 r. - wskazują źródła. Już w tym kwartale może dojść do osiągniecia równowagi na rynkach ropy.
Podczas spotkania OPEC+ w Jeddah wprawdzie nie zapadną wiążące decyzje, ale da ono rynkom silny sygnał, jakie intencje ma kartel, Rosja i inni dostawcy ropy na globalne rynki po ponad rocznym obniżaniu produkcji ropy i przy rosnących notowaniach surowca.
"Myślę, że jeśli dostawcy ropy faktycznie zasugerują bardziej agresywny punkt odniesienia dla cen, to będzie to korzystne dla notowań surowca" - mówi Stephen Innes, ekonomista Oanda Corp.
"Na razie jest więcej hałasu niż faktów. Zobaczymy, jaki będzie finał tego spotkania" - dodaje.
Podczas poprzedniej sesji ropa WTI staniała o 18 centów do 68,29 USD za baryłkę. W tym tygodniu wzrost cen WTI wynosi do tej pory 1,3 proc.
„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej
O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju
Afera w Finlandii. Inżynier skopiował plany największego wycieczkowca świata
Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi
30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom
Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne