• <
BOTA_2023

Nastroje globalne ponownie znaczące dla wyceny PLN; SPW nie powinny drożeć

pc

19.04.2018 14:45 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nastroje globalne ponownie znaczące dla wyceny PLN; SPW nie powinny drożeć

Partnerzy portalu

Nastroje globalne ponownie znaczące dla wyceny PLN; SPW nie powinny drożeć - GospodarkaMorska.pl

W najbliższych dniach to nastroje globalne będą w znacznej mierze wpływać na wycenę złotego - oceniają eksperci. Na rynku długu nie spodziewają się oni wzrostów wycen, a raczej dostosowania do tendencji występujących na rynkach bazowych, czyli wzrostów rentowności.

"Czwartkowa sesja na rynku walutowym nie przyniosła większych zmian na wycenie złotego. Zgodnie z oczekiwaniami obserwowaliśmy lekkie podbicie kursu CHF/PLN po tym, jak EUR/CHF zbliżył się do bariery 1,20 CHF. Dzisiejsze dane dot. produkcji przemysłowej za marzec wypadły nieco gorzej od prognoz (1,8 proc. vs 2,9 proc.). Inwestorzy spodziewali się jednak potencjalnie słabego odczytu m.in. z uwagi na efekt wysokiej bazy. W szerszym ujęciu wydaje się, iż pozytywny wpływ podwyższenia perspektywy ratingu zaczyna dogasać, a uwaga ponownie kieruje się na nastroje na szerokim rynku" - napisał w popołudniowej nocie Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Produkcja przemysłowa w marcu 2018 r. wzrosła o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w marcu rdr o 3,6 proc., zaś mdm wzrostu o 12,8 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 5,1 proc., a mdm spadła o 0,3 proc.

RYNEK DŁUGU

Korekta wzrostowa na rentownościach SPW, obserwowana na początku bieżącego tygodnia była - zdaniem eksperta - zaskakująco krótka i płytka.

"Zakładaliśmy, że korekta wycen obligacji miała być nieco głębsza, liczyliśmy się z możliwością rentowności na długim końcu rzędu 3,15 proc., ale tak delikatna i krótka korekta pokazuje, że nastroje są dobre, inwestorzy na naszym rynku nie reagują na to co dzieje się na świecie, gdzie od kilku dni mamy spadki cen" - powiedział PAP Biznes Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu Banku Pekao.

W jego opinii, bieżący poziom rentowności na dziesięciolatce jest istotnym poziomem wsparcia, mogącym powstrzymać dalsze zniżki.

"Sytuacja, jaką mamy obecnie - czyli podążanie w odwrotnym kierunku niż rynki bazowe - raczej nie będzie trwała długo, bo jesteśmy częścią szerszego rynku, wiec spodziewam się, że potencjał do ruchu w dół jest mocno ograniczony, powinniśmy raczej dostosować się do sytuacji na rynkach bazowych, tyle, że ruch u nas będzie płytszy" - dodał.

Na rynkach bazowych rosną dochodowości bunda (+6 pb) oraz US Treasuries (+5 pb).

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.