• <
pge_baltica_390x100_duży

Litwa: W Wilnie i Kownie prezentacja inicjatywy Trójmorza

pc

17.04.2018 04:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Litwa: W Wilnie i Kownie prezentacja inicjatywy Trójmorza

Partnerzy portalu

Litwa: W Wilnie i Kownie prezentacja inicjatywy Trójmorza - GospodarkaMorska.pl

„Inicjatywa Trójmorza – w poszukiwaniu nowej idei dla Europy” - pod takim tytułem w Wilnie i Kownie w poniedziałek odbyło się seminarium w celu zaprezentowania tej idei społeczności akademickiej, a także dyplomatom i analitykom.

„Ta inicjatywa, zainicjowana przez Polskę i Chorwację, jest w fazie początkowej, nie jest jeszcze dobrze znana, dlatego warto o tym porozmawiać” - powiedział w rozmowie z PAP dr Paweł Ukielski, ekspert z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, uczestnik spotkań na Litwie.

Ukielski zaznaczył, że idea Trójmorza jest ważna przede wszystkim w sensie rozwoju infrastrukturalnego.

„Połączenie Północ-Południe dotychczas było nieco zaniedbane i w tym kontekście ta inicjatywa bezwzględnie jest bardzo istotna” - powiedział ekspert, podkreślając, że „do tego dochodzi kwestia połączenie gazowego, czyli tak naprawdę chodzi tu o bezpieczeństwo energetyczne całego regionu”.

Ukielski wskazał, że 12 państw, które są członkami inicjatywy Trójmorza, „w kwestiach politycznych może wiele różnić, ale w kwestiach infrastrukturalnych wspólny cel jest uświadomiony”.

„Prezentowanie inicjatywy Trójmorza, która w zasadzie nie jest jeszcze powszechnie znana, jest potrzebne, gdyż wywołuje wiele pytań wśród studentów, na przykład, czy jest ona skierowana przeciwko Niemcom, czy jest zgodna z ogólną polityką Unii Europejskiej, czy wspierają ją Stany Zjednoczone Ameryki” - powiedział PAP kierownik katedry politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie dr Andrzej Pukszto.

Podkreślił, że „dyskusja na temat tej inicjatywy jest też istotna w kontekście trwającej obecnie ogólnej dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej i kierunków jej rozwoju”.

Organizatorami wileńskiego i kowieńskiego spotkania była ambasada RP w Wilnie, ambasada Rumunii w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie i Wydział Nauk Politycznych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński, „jednym z obszarów działalności Instytutu jest informowanie i promowanie priorytetów polskiej polityki zagranicznej”. „W ubiegłym roku zorganizowaliśmy dwa seminaria w Wilnie i Kownie na temat współpracy Grupy Wyszehradzkiej, w tym roku prezentujemy szerzej założenia, cele i wyzwania stojące przed inicjatywą Trójmorza, regionalną grupą współpracy 12 państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym” - dodał.

Dyrektor przypomniał, że w tym roku szczyt Trójmorza ma odbyć się w Bukareszcie. Dlatego też współorganizatorem przedsięwzięcia była ambasada Rumunii na Litwie.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.