pc
„Inicjatywa Trójmorza – w poszukiwaniu nowej idei dla Europy” - pod takim tytułem w Wilnie i Kownie w poniedziałek odbyło się seminarium w celu zaprezentowania tej idei społeczności akademickiej, a także dyplomatom i analitykom.
„Ta inicjatywa, zainicjowana przez Polskę i Chorwację, jest w fazie początkowej, nie jest jeszcze dobrze znana, dlatego warto o tym porozmawiać” - powiedział w rozmowie z PAP dr Paweł Ukielski, ekspert z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, uczestnik spotkań na Litwie.
Ukielski zaznaczył, że idea Trójmorza jest ważna przede wszystkim w sensie rozwoju infrastrukturalnego.
„Połączenie Północ-Południe dotychczas było nieco zaniedbane i w tym kontekście ta inicjatywa bezwzględnie jest bardzo istotna” - powiedział ekspert, podkreślając, że „do tego dochodzi kwestia połączenie gazowego, czyli tak naprawdę chodzi tu o bezpieczeństwo energetyczne całego regionu”.
Ukielski wskazał, że 12 państw, które są członkami inicjatywy Trójmorza, „w kwestiach politycznych może wiele różnić, ale w kwestiach infrastrukturalnych wspólny cel jest uświadomiony”.
„Prezentowanie inicjatywy Trójmorza, która w zasadzie nie jest jeszcze powszechnie znana, jest potrzebne, gdyż wywołuje wiele pytań wśród studentów, na przykład, czy jest ona skierowana przeciwko Niemcom, czy jest zgodna z ogólną polityką Unii Europejskiej, czy wspierają ją Stany Zjednoczone Ameryki” - powiedział PAP kierownik katedry politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie dr Andrzej Pukszto.
Podkreślił, że „dyskusja na temat tej inicjatywy jest też istotna w kontekście trwającej obecnie ogólnej dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej i kierunków jej rozwoju”.
Organizatorami wileńskiego i kowieńskiego spotkania była ambasada RP w Wilnie, ambasada Rumunii w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie i Wydział Nauk Politycznych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
Jak zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński, „jednym z obszarów działalności Instytutu jest informowanie i promowanie priorytetów polskiej polityki zagranicznej”. „W ubiegłym roku zorganizowaliśmy dwa seminaria w Wilnie i Kownie na temat współpracy Grupy Wyszehradzkiej, w tym roku prezentujemy szerzej założenia, cele i wyzwania stojące przed inicjatywą Trójmorza, regionalną grupą współpracy 12 państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym” - dodał.
Dyrektor przypomniał, że w tym roku szczyt Trójmorza ma odbyć się w Bukareszcie. Dlatego też współorganizatorem przedsięwzięcia była ambasada Rumunii na Litwie.
Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego
Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin