pc
Wojewoda wielkopolski wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę dla kolejnego etapu modernizacji linii kolejowej E59 relacji Poznań Główny-Szczecin Dąbie. Prace mają się toczyć na 34-kilometrowym odcinku Rokietnica-Wronki.
Wartość prac wynosi blisko 479 mln zł. Wykonawcą robót jest spółka Budimex.
Jak podał w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, zakres prac modernizacyjnych obejmuje w szczególności układ torowy wraz z odwodnieniem, sieci i urządzenia kolejowe, obiekty inżynieryjne, przejazdy kolejowo-drogowe, modernizację przystanków osobowych Pamiątkowo i Baborówko oraz stacji kolejowych w Szamotułach i Wronkach.
Przebudowa linii kolejowej ma na celu osiągnięcie parametrów techniczno-eksploatacyjnych umożliwiających przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 160 km/h i pociągów towarowych do 120 km/h.
Inwestycja ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych, wyeliminuje bariery architektoniczne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a także ograniczy negatywny wpływ linii kolejowej na środowisko.
Inwestycja jest finansowana ze środków unijnego funduszu Connecting Europe Facility (CEF) w ramach programu "Łącząc Europę" i stanowi część realizacji planu modernizacji sieci transeuropejskich korytarzy transportowych (TEN-T), który ma usprawnić połączenia kolejowe oraz poprawić warunki podróżowania.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni