ew
Unia Europejska gotowa jest do współfinansowania budowy korytarza transportowego między ukraińskimi portami nad Morzem Czarnym a polskimi portami nad Morzem Bałtyckim – oświadczył minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.
Mowa o trasie Go Highway z Odessy i Mikołajowa do granicy z Polską, którą następnie można będzie dotrzeć do Gdańska. Jej długość na terytorium Ukrainy wynosi 1088 kilometrów.
Sprawę finansowania budowy tej drogi Omelan omawiał we wtorek w Kijowie z dyrektorem generalnym Komisji Europejskiej ds. mobilności i transportu Henrikiem Hololeiem.
"Usłyszeliśmy o gotowości częściowego sfinansowania budowy Go Highway – naszego projektu, który połączy Bałtyk z Morzem Czarnym – z pomocą jednego z instrumentów finansowych UE" – powiedział Omelan.
Nowa autostrada ma powstać na istniejących już na Ukrainie trasach i prowadzić do Odessy od granicy z Polską przez Lwów i Tarnopol. Jej dalsza część będzie przechodzić przez Chmielnicki i Winnicę, by w Humaniu połączyć się z trasą Kijów-Odessa.
Całkowita wartość projektu ma wynieść 1 miliard euro – poinformowała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe