• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Stany Zjednoczone zaniepokojone przejęciem terminalu Long Beach przez chińskie Cosco

PMK

22.04.2018 17:14 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Stany Zjednoczone zaniepokojone przejęciem terminalu Long Beach przez chińskie Cosco

Partnerzy portalu

Stany Zjednoczone zaniepokojone przejęciem terminalu Long Beach przez chińskie Cosco - GospodarkaMorska.pl

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA ujawniła swoje zaniepokojenie przejęciem dużego terminala kontenerowego Long Beach przez chiński koncern Cosco.

Nabycie terminalu to część przejęcia koncernu Orient Overseas International Ltd (OOIL). Wartość całkowita transakcji to 6,3 mld dolarów.

Szefowie COSCO spotkali się w tym tygodniu z urzędnikami Komitetu Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) i zaproponowali, że sprzedadzą część udziałów w terminalu lub całkowicie się go pozbędą. Rzecznik Departamentu Skarbu odmówił komentarza w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w lipcu zeszłego roku Cosco Shipping złożyło ofertę zakupu armatora Orient Overseas International za cenę 6,3 mld dolarów. Uczyniłoby to z Cosco trzeciego największego przewoźnika kontenerów na świecie.

To będzie kolejna z serii połączeń i wchłonąć na rynku kontenerowym, w której efekcie sześciu armatorów kontroluje 63 proc. rynku. OOIL ma w tym rocie 2,7 proc. udziałów.

Akcjonariusze Orient Overseas zgodzili się sprzedać 68,7 proc. udziałów do Cosco. Ich cena wynosi 6,3 mld dolarów. To zbyt wysoka liczba, biorąc pod uwagę, że rynek przewozów kontenerowych dopiero wychodzi z kryzysu. Możliwe, że Cosco zgodziło się na taką cenę z powodów ambicjonalnych, nie biznesowych.

Dzięki zakupowi bowiem chiński armator będzie miał we flocie ponad 400 statków o łącznej ładowności ponad 2,9 mln TEU. Dałoby to spółce trzecie miejsce na świecie, za duńskim Marskiem i szwajcarskim Mediterranean Shipping Company. Oznacza to, ze Chińczykom udałoby się w końcu przeskoczyć francuskie CMA CGM, które obecnie zajmuje trzecie miejsce.

Alianse i fuzje to sposób linii żeglugowych na przywrócenie równowagi między popytem i podazą oraz zwiększenie rentowności działalności. Miało to być następstwem efektów uzyskanych z ekonomii skali. Ostatnim przykładem konsolidacji jest fuzja armatorów Hapag-Lloyd i UASC.

Dziękujemy za wysłane grafiki.