• <
PZT_1100x200_gif_2020

Rafalska: rekomendujemy dalsze prace nad projektem ws. handlu w niedzielę

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rafalska: rekomendujemy dalsze prace nad projektem ws. handlu w niedzielę
Rafalska: rekomendujemy dalsze prace nad projektem ws. handlu w niedzielę - GospodarkaMorska.pl

pc

01.03.2017 Źródło: PAP

MRPiPS chce, by projekt dot. ograniczenia handlu w niedzielę trafił do dalszych prac – powiedziała we wtorek szefowa resortu Elżbieta Rafalska. Minister sama opowiada się za tym, by w miesiącu były dwie niedziele wolne. Zaznaczyła jednak, że nie jest to stanowisko resortu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była pytana w Radiu Zet o stanowisko rządu ws. obywatelskiego projektu. Są w nim m.in. uwagi resortów rozwoju, finansów, transportu oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– Stanowisko, które przygotował resort, rekomenduje projekt obywatelski do dalszych prac nad ograniczeniem handlu w niedzielę przy uwzględnieniu i rozważeniu wnikliwym wszystkich obszernych uwag, które w tym stanowisku były zawarte i które dotyczą zarówno aspektu prawno-legislacyjnego, jak i odnoszą się do zagrożeń funkcjonowania niektórych gałęzi przemysłowych – powiedziała minister.

Pytana, czy projekt w obecnej wersji jest do przyjęcia, Rafalska powiedziała, że „pewnie w tym kształcie, który został złożony w parlamencie, nie będzie przyjęty”. Minister zwróciła uwagę, że sama Solidarność zgłasza autopoprawkę co do kar, które są zaproponowane. – My też mówimy o możliwości pewnego etapowania wprowadzania tego rozwiązania. Ale to jest sugestia. Zwracam uwagę, że to jest projekt obywatelski, nad którym będzie pracowała komisja – powiedziała minister.

Jak poinformowała, sama opowiadałaby się za wprowadzeniem rozwiązania: dwie niedziele wolne, dwie niedziele pracujące. – Ale takiego rozwiązania nie rekomendujemy. Być może ono się pojawi podczas prac. Bardzo byśmy chcieli porozumieć się z wnioskodawcami – powiedziała. – Trudność polega na tym, żeby doprecyzować kwestie, które dotyczą definicji handlu internetowego, wysokości kar, branż i zakresów wyłączeń – wskazała.

Pytana, czy sama robi zakupy w niedzielę, powiedziała że bardzo rzadko, bo stara się tego nie robić, ale jej się zdarza. – Sól i mąka w domu jest i z całą pewnością poradziłabym sobie, gdyby sklepy w niedzielę były całkowicie zamknięte – powiedziała.

Zgodnie z obywatelskim projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od tego zakazu. Handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

W projekcie proponuje się, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz w Wielką Sobotę „handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych” mogłyby się odbywać do godz. 14. Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami, piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji do godz. 13.

Handel w niedzielę – wynika z projektu – mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych. Wyjęte spod zakazu byłyby też m.in.: placówki handlowe, których powierzchnia nie przekracza 25 m kw., usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów (m.in. w portach lotniczych i na dworcach); kwiaciarnie o powierzchni nieprzekraczającej 50 m kw., w których sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki.

Zakaz miałby też nie obowiązywać platform i portali internetowych sprzedających towary, które nie powstały w wyniku działalności produkcyjnej. W myśl projektu nieprzestrzeganie zakazu handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele, wigilię Bożego Narodzenia i w Wielką Sobotę podlegałoby „grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.