• <

Podkarpackie: Obwodnica Stalowej Woli i Niska będzie miała dodatkowy węzeł

pc

06.02.2018 02:42 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Podkarpackie: Obwodnica Stalowej Woli i Niska będzie miała dodatkowy węzeł
Podkarpackie: Obwodnica Stalowej Woli i Niska będzie miała dodatkowy węzeł - GospodarkaMorska.pl

Obwodnica Stalowej Woli i Niska (Podkarpackie) będzie miała dodatkowy zjazd, dzięki któremu połączy się z drogą powiatową – powiedział w poniedziałek w Stalowej Woli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Umowa na budowę obwodnicy tych dwóch miast została podpisana w sierpniu 2017 r. Jej koszt to blisko 200 mln zł; inwestycja jest realizowana w systemie projektuj i buduj. Obecnie trwa jej projektowanie.

O budowę dodatkowego zjazdu wnioskowali do ministra w październiku 2017 r. radni miejscy Stalowej Woli, gminy Pysznica oraz powiatu stalowowolskiego. Na wspólnej sesji przyjęli apel, w którym prosili ministra infrastruktury o dodatkowe połączenie obwodnicy z drogą powiatową - ul. Czarnieckiego w Stalowej Woli. Dzięki temu m.in. ma się zmniejszyć ruch tranzytowy w centrum miasta.

W poniedziałek szef resortu infrastruktury na spotkaniu z samorządowcami poinformował, że dodatkowy zjazd powstanie. Adamczyk podkreślił, że decydujący był wspólny apel, jaki skierowali do niego samorządowcy.

„Wykonawca, który realizuje obwodnicę otrzymał odpowiednie wytyczne, aby doprojektować ten łącznik. To będzie taki węzeł, połączenie drogi powiatowej z obwodnicą, który nie będzie jej blokował, będzie bezpieczny, będzie spełnieniem państwa oczekiwania” – powiedział.

Adamczyk zapewnił, że inwestycje drogowe w kraju nie będą powstawały w oderwaniu od oczekiwań lokalnych społeczności. „To, co jest istotne dla lokalnej społeczności przy okazji jakieś inwestycji realizujemy” – zaznaczył.

Dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Bogdan Tarnawski powiedział PAP, że dzięki decyzji ministra możliwe jest w fazie projektowania obwodnicy ujęcie dodatkowego łącznika.

„Obecnie cała obwodnica jest projektowana, dlatego nie można mówić jeszcze o szczegółach. Termin złożenia wniosku o ZRID to początek lipca br. i rozwiązania techniczne będą w tym wniosku” – dodał.

Tarnawski powiedział, że dodatkowy łącznik na pewno podniesie koszty budowy obwodnicy, ale jego zdaniem, będą to koszty „nieznaczne”. „Ceny będą wynikały z podpisanej już z wykonawcą umowy, zatem sądzę, że koszt łącznika nie przekroczy ok. 4 mln zł” – powiedział dyrektor GDDKiA w Rzeszowie.

Budowa nowego łącznika nie powinna też wydłużyć terminu oddania obwodnicy, trasa ma być gotowa w marcu 2021 r.

Blisko 15,3-kilometrowa obwodnica powstanie w ramach drogi krajowej nr 77 Lipnik-Przemyśl. Inwestycja obejmuje też budowę mostu i pięciu wiaduktów.

Początek obwodnicy Stalowej Woli i Niska będzie w Stalowej Woli, w miejscu skrzyżowania ulicy Podskarpowej i Chopina. Dalej trasa ma biec wzdłuż wałów rzeki San, po północno-wschodniej granicy miasta Niska. W ciąg drogi krajowej nr 77 ponownie zostanie włączona w miejscowości Przędzel przed węzłem Rudnik.

Docelowo trasa połączy się również z drogą ekspresową S19 stanowiącą część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, poprzez włączenie do planowanego węzła Rudnik.

Wykonawcą obwodnicy jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa i Acciona Construccion.

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.