• <
BOTA_2023

PKP Cargo rozszerza swoje usługi aż po Adriatyk

11.03.2015 21:59 Źródło: własne

Partnerzy portalu

PKP Cargo rozszerza swoje usługi aż po Adriatyk - GospodarkaMorska.pl

Polskie PKP Cargo ma nowego partnera strategicznego. Został nim HZ Cargo – chorwacki, towarowy przewoźnik kolejowy. W ramach umowy firmy będą współpracować w obsłudze klientów transportujących swe towary na korytarzu Bałtyk-Adriatyk (BA). Stworzą również wspólną ofertę logistyczną dla nowych klientów.

Współpraca z chorwackim partnerem oznacza dla polskiej firmy przede wszystkim dostęp do modernizowanych portów w Rijece i Ploce, terminali HZ Cargo oraz rozległej sieci kolejowej. To bardzo ważne, bo Bałkany były dotychczas obszarem niedostępnym dla polskiego przewoźnika. Teraz ich usługi będą rozciągać się w trójkącie Bałtyk-Adriatyk-Morze Północne.

- To bardzo ważny krok w perspektywie rozwoju naszej firmy i wzmacniania naszej obecności w Europie Środkowej i Południowej oraz pełnego wykorzystania potencjału korytarzy transportowych Północ-Południe. Współpraca z HZ Cargo jest doskonałym dopełnieniem przejęcia czeskiej spółki AWT. To szansa na pozyskanie nowych klientów, nie tylko na Bałkanach – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP Cargo. Korytarz Bałtyk-Adriatyk (zwany także Północ-Południe) prowadzi z polskich portów Gdańsk i Gdynia oraz Szczecin i Świnoujście przez Republikę Czeską i Słowację, Austrię do słoweńskiego portu Koper, chorwackiego Rijeka oraz do włoskich portów w Trieście, Wenecji i Rawennie. Wejście PKP Cargo w rynek logistyczny na tym szlaku to duża szansa na zwiększenie przeładunków w polskich portach oraz łatwiejszy przewóz towarów po tej trasie. A to jeden z kluczowych punktów programu rozwoju portów morskich polskiego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Program zakłada m.in. inwestycje w autostradę A1, łącząca Gdańsk z aglomeracją katowicką, drogi ekspresowe S69 i S3 i przede wszystkim linie kolejowe E-65 oraz CE-65, które są najważniejszymi magistralami kolejowymi Polski na osi północ–południe.- Grupa PKP CARGO to jeden z największych podmiotów na europejskiej mapie kolejowych przewozów towarowych. Nasza spółka pozyskała silnego partnera strategicznego, dzięki któremu nie tylko poszerzymy naszą ofertę usług logistycznych, ale też wymienimy się cennym know-how. Dla obu firm tak bliska współpraca jest szansą na znaczące wydłużenie obsługiwanych łańcuchów logistycznych z wykorzystaniem dostępu do trzech mórz i kilku głównych portów na kontynencie europejskim – mówi Danijel Krakić, prezes zarządu HZ Cargo.To druga tak kluczowa decyzja podjęta przez PKP Cargo dotycząca korytarza BA. Pod koniec zeszłego roku firma zakupiła spółkę Advanced World Transport. To drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarowy w Czechach, działający w Europie Środkowej i Południowej. Wartość transakcji wyniosła 103,2 mln euro. Teraz polska spółka poszła za ciosem i rozszerzyła swoje wpływy w tym regionie.– W sytuacji, kiedy usługi transportowe w niektórych krajach europejskich są zdominowane przez narodowych przewoźników, posiadających 70-80 proc. rodzimych rynków, takie strategiczne alianse z lokalnymi liderami są często jedyną sensowną receptą na rozwijanie międzynarodowej działalności. Dzięki temu możemy współpracować w zakresie oferty handlowej i przygotowywania wspólnych produktów dla klientów. Uzyskujemy też znaczące synergie operacyjne, dzięki lepszemu wykorzystaniu taboru oraz wzajemnym udostępnianiu terminali  – dodaje Adam Purwin.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.