• <
PZT_1100x200_gif_2020

Nowy wojewoda zachodniopomorski: gospodarka morska powinna być priorytetem regionu

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Nowy wojewoda zachodniopomorski: gospodarka morska powinna być priorytetem regionu
Nowy wojewoda zachodniopomorski: gospodarka morska powinna być priorytetem regionu - GospodarkaMorska.pl
07.09.2016 Źródło: PAP

Krzysztof Kozłowski został nowym wojewodą zachodniopomorskim. Kompetentny urzędnik, osoba kreatywna i wykształcona - tak o nowo powołanym wojewodzie mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Gospodarka morska powinna być priorytetem rozwoju całego regionu - podkreślał Kozłowski.

Kozłowski zastąpił zmarłego w połowie sierpnia Piotra Janię. Wcześniej pełnił funkcję podsekretarza stanu w resorcie gospodarki morskiej.

"Krzysztof Kozłowski to kompetentny urzędnik; człowiek, który ma wykształcenie prawnicze i odpowiednie kwalifikacje do tego, by pełnić urząd wojewody zachodniopomorskiego" – mówił Błaszczak, wręczając Kozłowskiemu w środę w Szczecinie akt powołania.

Szef MSWiA podkreślił, że Kozłowski w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej "pracował nad projektem ustawy, na podstawie której rząd Prawa i Sprawiedliwości odbuduje przemysł stoczniowy w Szczecinie". "Za poprzednich rządów PO-PSL wyrwano serce województwu zachodniopomorskiemu poprzez zamknięcie stoczni szczecińskiej. Trzeba to naprawić, trzeba odbudować przemysł okrętowy. To jest zadanie priorytetowe dla wojewody Kozłowskiego" – dodał.

Minister Błaszczak przypomniał, że Kozłowski jest z wykształcenia prawnikiem i jako pracownik w biurze poselskim Joachima Brudzińskiego udzielał mieszkańcom Szczecina porad prawnych. "Jest znany z otwartości. Można o nim powiedzieć, że jest oddany sprawom mieszkańców województwa" – powiedział.

"To jest duże wyzwanie, aby objąć urząd po tak ambitnym wojewodzie, jakim był Piotr Jania. Chciałbym, aby kontynuował on misję swojego poprzednika. Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia Krzysztofowi Kozłowskiemu zadanie, aby był on gospodarzem województwa zachodniopomorskiego" – podkreślił minister.

"Powracam na swoją ukochaną szczecińską ziemię, po 9 miesiącach pracy w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej" – powiedział w pierwszych słowach Kozłowski.

"Z okien gabinetu wojewody zachodniopomorskiego widać szczeciński port; widać gospodarkę morską, która powinna być priorytetem rozwoju całego naszego regionu" – zaznaczył nowy wojewoda.

Kozłowski podkreślił, że ziemia zachodniopomorska "w sposób szczególny była dotknięta negatywnymi konsekwencjami transformacji ustrojowej". "W tej chwili została przyjęta ustawa o odbudowie przemysłu stoczniowego i przemysłów komplementarnych. To wielkie wyzwanie dla rządu, ale także dla wojewody zachodniopomorskiego. Bardzo bym chciał, aby te suwnice, które znajdują się blisko urzędu, już wkrótce zaczęły produkować statki" - dodał.

"Dzięki przełomowej decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu znajduje się terminal LNG, który po raz pierwszy w historii uniezależnił Polskę od dostaw gazu z kierunku wschodniego. W 1989 r. odzyskaliśmy suwerenność polityczną, natomiast w momencie, gdy otworzyliśmy gazoport w Świnoujściu, odzyskaliśmy suwerenność gospodarczą, bezpieczeństwo gospodarcze" - powiedział.

"Ziemia zachodniopomorska to również ziemia wielkiej szansy. Mamy przygotowaną ustawę stoczniową, realizowany jest program związany z przygotowaniami strategicznej koncepcji śródlądowych dróg wodnych, w tym połączenia zespołu portów morskich Szczecin i Świnoujście poprzez Odrę z naszymi czeskimi partnerami. Będzie budowany terminal kontenerowy w Świnoujściu, w tej chwili trwają już prace o charakterze koncepcyjnym. Tych wyzwań jest bardzo wiele, ale ziemia zachodniopomorska zasługuje na to, żeby być dobrym płucem kulturalnym, społecznym i gospodarczym naszego kraju" - zaznaczył Kozłowski.

Krzysztof Kozłowski jest szczecinianinem. Ma 33 lata.

W biogramie umieszczonym na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można przeczytać, że Kozłowski odbył aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Szczecinie zakończoną egzaminem sędziowskim. Wpisany na listę adwokatów. Jest doktorem nauk prawnych. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jest on autorem licznych opracowań z dziedziny prawa konstytucyjnego, samorządowego oraz administracyjnego, a także opinii i ekspertyz sporządzanych na zlecenie organów władzy publicznej, w tym Parlamentu Europejskiego.

"W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nadzorował prace Departamentu Prawnego, Departamentu Nadzoru Właścicielskiego, Departamentu Edukacji Morskiej, Departamentu Współpracy Międzynarodowej oraz Biura Audytu i Kontroli. Wcześniej reprezentował Rzeczpospolitą w pracach Komitetu Doradców Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego Rady Europy" – czytamy na stronie internetowej urzędu. Włada językiem angielskim, francuskim oraz niemieckim.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.