• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dar Młodzieży kończy sezon praktyk morskich

pc/Akademia Morska w Gdyni

26.10.2017 18:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży kończy sezon praktyk morskich - GospodarkaMorska.pl

Ostatnie grupy tegorocznych parktykantów - studentów wydziałów Mechanicznego i Naigacyjnego AMG schodzą z pokładu Daru Młodzieży 31 października. Następnie żaglowiec przejdzie remonty i modernizacje przed Rejsem Niepodległości 2018.

W całym sezonie morskim, który rozpoczął się w lutym, praktyki na "Darze" przeszło blisko 1 500 młodych ludzi - studentów obu polskich Akademii Morskich, średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia, studentów Hogere Zeevartschool Antwerpen oraz kadetów Marynarki Wojennej Algierii, przygotowujących się do przejęcia nowej fregaty "El Mellah".

Dar Młodzieży jest następcą Daru Pomorza – „białej fregaty”, służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930-1982. To pierwszy żaglowiec zbudowany w polskiej stoczni od podstaw według oryginalnego polskiego projektu jako żaglowa jednostka szkolna. Projektowania Daru Młodzieży podjął się inż. Zygmunt Choreń – młody projektant gdańskiej stoczni, żeglarz. Wspierali go weterani Daru Pomorza: wieloletni komendant Kazimierz Jurkiewicz, ostatni komendant Tadeusz Olechnowicz oraz członkowie załogi „białej fregaty”.

Ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby.  

Dar Młodzieży to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany jest na wszystkie zloty i regaty wielkich żaglowców w kraju i zagranicą. Oprócz transkontynentalnych podróży, bałtyckich rejsów z młodzieżą, żeglarzami, dziennikarzami czy po prostu entuzjastami wielkich żagli, odgrywa jeszcze jedną ważną rolę. To statek, który edukuje adeptów morskiej służby. Znakomici oficerowie i kapitanowie światowej floty pierwsze kroki stawiają właśnie na tej fregacie. Jednostka jest stale modernizowana i wyposażana w najnowsze techniki nawigacyjne. A zapis w książeczce żeglarskiej o praktykach odbytych na żaglowcu, to powód do dumy.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.