PMK
Planowane wchłonięcie spółki Polskie LNG przez Gaz-System ma nie mieć dużego wpływu na wysokość podatków dla Świnoujścia – twierdzą tamtejsi urzędnicy.
Polskie LNG, spółka odpowiedzialna za budowę terminalu LNG w Świnoujściu, ma zostać zlikwidowana przez jej spółkę-matkę Gaz-System, operatora gazociągów przesyłowych w Polsce. Takie informacje dotarły parę dni temu z polskich mediów.
Z tego powodu poszkodowane może być Świnoujście. Miasto nie otrzyma bowiem części z podatku CIT. Mają to jednak być małe kwoty.
- Najważniejszy jednak jest podatek od nieruchomości – powiedział dla Radia Szczecin Robert Karelus, rzecznik prasowy Świnoujścia. - Szacujemy go na kwotę 35 mln złotych. Bez względu na to, kto będzie właścicielem terminalu, ten podatek będzie wpływał do nas. Nastąpi to w roku kalendarzowym następującym po roku uruchomienia terminalu do użytku.
Obecnie trwa przygotowanie do wchłonięcia Polskiego LNG. Nie wiadomo jeszcze, jak te zmiany organizacyjne wpłyną na realizację terminalu LNG. Przypomnijmy, że pierwsza komercyjna dostawa ma tam trafić do Świnoujścia 16 lipca z Kataru.
Wciąż nie są znane motywy takiej decyzji. Z pewnością wchłonięcie Polskiego LNG przez Gaz-System spowoduje redukcje etatów i zmniejszy wydatki na administrację. Z drugiej strony pracę może stracić wielu doświadczonych ludzi, odpowiedzialnych za budowę terminalu, w tym Jan Chadam, obecny prezes Polskiego LNG i były prezes Gaz-Systemu.
Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu
Morza spotkały się w Gdańsku. Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023
Współpraca Portu Gdańsk i mieszkańców dzielnic miasta na rzecz poprawy jakości życia
Terminal LNG w Świnoujściu – kolejna dostawa gazu z USA i wizyta ambasadora
Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa
Wkrótce ruszy przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala offshore w Świnoujściu