• <
bulk_cargo_port_szczecin

Czołowy europejski port chce większych opłat ze emisję dwutlenku węgla

PMK

11.06.2018 21:56 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Czołowy europejski port chce większych opłat ze emisję dwutlenku węgla

Partnerzy portalu

Czołowy europejski port chce większych opłat ze emisję dwutlenku węgla - GospodarkaMorska.pl

Port Rotterdam wezwał holenderski rząd do zawarcia koalicji z innymi krajami w Północno-Zachodniej Europie w celu wprowadzenia wyższych opłat za emisję CO2.

Ma to pomóc w rozwoju nowych inwestycji w ekotechnologie i inne innowacje – to zdanie Allarda Casteleina, prezesa rotterdamskiego portu.

- Ceny w przedziale 50-70 euro za tonę CO2 zachęca firmy do inwestycji w ekologiczne rozwiązania, co pomoże w spełnieniu postanowień Paryskiego Porozumienia Klimatycznego – stwierdził Castelein.

Zarząd portu ogłosił, że wprowadzi zachętę w wysokości 5 milionów EUR na wsparcie właścicieli statków i czarterujących, którzy będą korzystać z paliw niskoemisyjnych lub bezemisyjnych w celu promowania przyjaznej dla klimatu żeglugi morskiej.

Dodatkowo aż do roku 2020, port Rotterdam będzie przyznawał rabat w wysokości 10 procent na paliwo LNG z powstającego terminalu Shell.

Port w Rotterdamie zarezerwował 1,5 mln euro z budżetu do 2020 roku na zniżkę na paliwo dla statków, które pływają na LNG i będą bunkrowały paliwo z powstającego terminalu Shell w Rotterdamie, który zostanie oddany do użytku w 2017 roku.

Zarząd holenderskiego portu jest także częścią inicjatywy „Go Green”, która ma na celu promocję świadomości ekologicznej. Port współpracuje w tym obszarze z: DP World, Hutchison Port Holdings Limited (HPH), APM Terminals (APMT), PSA International and Shanghai International Port Group (SIPG).
Inicjatywa skupi się wokół trzech głównych tematów: recyklingu, zmian klimatu oraz społecznościach, w których działają operatorzy.

- W globalnym rynku transportu, działalność operatorów terminali kontenerowych ma bardzo mały udział w emisji gazów cieplarnianych – przekonuje Tan Chong Meng, prezes PSA International. - Jesteśmy pewni, że nasza inicjatywa zadziała jak katalizator dla całej branży do większego zwracania uwagi na środowisko - dodaje

- Utrzymanie stanu środowiska, w którym żyjemy jest jednym z głównych wyzwań dzisiejszego świata i nie można tego ignorować – dodał Eric Ip, dyrektor zarządzający HPH. - Gdy podejmiemy wspólne wysiłki razem z innymi operatorami portowymi i resztą branży morskiej, damy jasny przykład, że warto walczyć o bardziej czysty i zielony świat dla każdego z nas – powiedział.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.