• <

Boże Narodzenie na statkach PŻM

ew

20.12.2019 14:48 Źródło: własne
Strona główna Boże Narodzenie na statkach PŻM
Boże Narodzenie na statkach PŻM - GospodarkaMorska.pl

Święta Bożego Narodzenia około tysiąca trzystu marynarzy pracujących na 62 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej –  spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.

Najdalej od domów rodzinnych spędzą święta marynarze z najnowszego statku PŻM m/s "Sopot", którzy w tym czasie znajdą się gdzieś na środku Pacyfiku, w podróży z Portland w USA do Kushiro w Japonii. W innych odległych częściach świata będą świętować marynarze z m/s "Tczew" - w porcie Cartagena w Kolumbii, czy m/s "Skawa" - w Paramaribo w Surinamie.

Wielu z marynarzy statków PŻM podczas Bożego Narodzenia znajdzie się na Atlantyku. Będą tu m.in. marynarze z m/s "Armia Krajowa" - w podróży z Ukrainy do portu Barranquilla w Kolumbii czy m/s "Gdynia" - w rejsie z Amsterdamu do portu Itacoatiara w Brazylii. Również na środku Atlantyku w czasie świąt będzie załoga m/s "Wadowice II", w podróży z mroźnego Murmańska (obecnie minus 10 ºC) do upalnej Itaqui w Brazylii (obecnie plus 35ºC)

W tym roku spora grupa statków PŻM znajdzie się w Boże Narodzenie w krajach arabskich, nie obchodzących tego święta. Często odwiedzanym ostatnio przez masowce szczecińskiego armatora portem jest Dżedda w Arabii Saudyjskiej, gdzie docierają duże transporty ukraińskiego i rosyjskiego zboża. W czasie świąt w Dżeddzie będą znajdowały się panamaxy PŻM : m/s "Ornak" oraz m/s "Sudety". Z kolei m/s "Jawor" będzie w tym czasie w porcie El Dekheila w Egipcie a m/s "Tatry" w porcie Janbu w Arabii Saudyjskiej.

We świątecznym czasie w marynarze dwóch statków PŻM : m/s "Iryda" oraz m/s "Kujawy" znajdą się w porcie Ashdod, a więc zaledwie godzinę drogi samochodem od grobu Chrystusa. Być może w czasie postoju znajdzie się chwila na zaaranżowanie wycieczki do Betlejem.

W kraju podczas Bożego Narodzenia będzie tylko jeden masowiec - m/s "Puck". Statek przypływa już w ten weekend do Polski z ładunkiem fosforytów do Zakładów Chemicznych "Police". W polickim porcie pozostanie do drugiego dnia świąt. Spóźnione święta z rodzinami spędzą marynarze z masowca "Izolda". Statek przypłynie z dalekich Wielkich Jezior Amerykańskich do MRS "Gryfia" na remont klasowy. W Szczecinie spodziewany jest 29 grudnia.

W dniu Wigilii centralnym punktem każdego statku jest oczywiście kuchnia, gdzie kucharz wraz ze stewardem dokłada wszelkich starań, aby marynarzom nie brakowało tego wszystkiego, co spożywaliby podczas wigilijnej kolacji w rodzinnych domach.

Tradycyjnie na statkowym wigilijnym stole – tego dnia wspólnym, przykrytym w jednej mesie, znaleźć możemy 12 potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, kapusta z grzybami i wiele innych potraw. Na stole nie może zabraknąć ryb, chociaż raczej nie karpia, którego próżno szukać w sklepach rybnych za granicą. Są też tradycyjne polskie ciasta, wypieczone w statkowym piecu – sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.

W mesie jest oczywiście choinka, najczęściej sztuczna, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz po swojemu przystraja też do świąt własną kabinę.

Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o 17. czasu statkowego kapitan. A potem – tak jak w kraju, - wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem, każdy z marynarzy zaszywa się w swojej kabinie i stara się połączyć ze swoimi bliskimi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Na statkach PŻM znajduje się obecnie Internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci - z dowolnej części globu.

Statki odwiedzane są także przez duszpasterzy ludzi morza z takich organizacji jak Stella Maris czy The Mission to Seafarers, którzy przychodzą z drobnymi podarunkami. Misje te pomagają również w transporcie do kościołów, jeśli jest na to czas podczas postoju statku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.