• <

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Andrzej Jaworski (Prawo i Sprawiedliwość)

21.10.2015 14:23 Źródło: własne
Strona główna WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Andrzej Jaworski (Prawo i Sprawiedliwość)
WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Andrzej Jaworski (Prawo i Sprawiedliwość) - GospodarkaMorska.pl

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Andrzej Jaworski, kandydat do Sejmu PiS.

Wciąż pojawiają się wątpliwości co do miejsca siedziby Dowództwa Marynarki Wojennej. Czy powinno ono wrócić do Gdyni?


Tak, Dowództwo Marynarki Wojennej powinno wrócić do Gdyni. Protestowałem kiedy polityczną decyzją rządu PO zostało przeniesione do Warszawy. Wiele urzędów centralnych powinno być poza Warszawą.

Jakie są Pańskie plany modernizacji Marynarki Wojennej?

Dowództwo Marynarki Wojennej powinno przedstawić szczegółową propozycję modernizacji i zamówień konkretnych jednostek. Nie możemy wykluczyć współpracy z żadnym partnerem, który jest członkiem NATO. Priorytetem powinna być jednak możliwość budowy jednostek w naszych stoczniach.

W jaki sposób zachęciłby Pan polskich armatorów do powrotu pod polską banderę?

Statki będą pływać pod naszą banderą, kiedy będzie się to opłacać armatorom. Dlatego mamy specjalne propozycje zwolnień podatkowych.

Krajowa Inteligentna Specjalizacja - czy gospodarce morskiej należy się miejsce na tej liście?

Oczywiście, że tak. Gospodarka morska jest naszą przyszłością, dlatego potrzebujemy szczegółowych badań.

Jakie pierwsze działania/kroki powinien podjąć nowy rząd w kierunku rozwoju polskiej gospodarki morskiej?

Przywrócenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej z siedzibą w Gdańsku będzie naszym priorytetem. Postawimy także na odbudowanie przemysłu stoczniowego i przekop Mierzei Wiślanej.

-----

Andrzej Jaworski, 44 lata, to polski polityk i samorządowiec, były prezes Stoczni Gdańsk, poseł na Sejm VI i VII kadencji. Zasiadał w radzie Polskiej Organizacji Turystycznej oraz radzie Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Dziękujemy za wysłane grafiki.